Strumfi de iulie-august 2007 (71)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Alina.a, ma bucur ca te vad iar preocupata si plina de viata. Ma tonifiezi si pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

'neata! din lipsa de timp am trecut doar sa completez (daca s-a inteles altceva) ca denis merge tinut de manute, nicicum singur. dar merge, frate. daca il pun in 2 picioare, un sfert de ora nu pot sa-mi indrept spatele. nu se opreste nici sa-i ridic pantalonii in care se impiedica. dar in patut nu se ridica sindur si nici nu merge de-a lungul lui.
as vrea sa aiba si el stare macar un pic, sa stea in fundulet sa se joace. nuuuu..el pe burta si se taraste si se baga cu capul in toate cele pana se loveste si plangeee...acu l-am invatat sa "danseze" la o melodie de pe babytv. sta in fund si se leagana intr-o parte si-n alta. initial il tineam in brate la melodia asta si ma leganam eu si cantam. si ieri era in pat si a inceput melodia si numa' ce-l vad ca se leagana. ce drag mi-a fost!
alina.a, ma bucur ca ne-ai scris de elisa...tare-mi place.
fetelor, totusi stiti ceva de luna?
imi cer scuze ca n-am timp mai mult sa scriu fiecareia ce copilas frumos are, sa raspund la intrebari, sa va spun cat de mult imi plac unele postari...poate cand s-o juca si denis singur, sau seara dupa ce-l culc.
va pup!

Cristina, mami de superbaietel Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Neata. Am intrat si eu sa ma plang un pic, daca imi dati voie, ca zau, o iau razna.

De vreo cateva zile, sunt cam asa: , si nu cred ca e de vina numai vremea. Ori vine CM, ori nu stiu ce se intampla.
In plus de asta, D a fost ieri mai agitat ca niciodata, a urlat non-stop , nu-i convenea nimic, nici mancare, nici jucat, nici cantat, nici leganat, nimic-nimic. Or fi dintii, o fi vreo durere de burtica, nu stiu ce sa zic. Aseara s-a culcat la 8 si pe la 12 s-a trezit pt tzitzi. I-am dat, dar parca era lipit cu superglue de sfarc, nu vroia sa-i dea drumul deloc. Cum il scoteam din gura, urla de parca il taiam. Si asa am stat lipiti vreo 45 de minute (el clar, nu mai manca, doar ma mozolea). Suzeta n-o mai vrea, aseara chiar am cedat si i-am dat-o, dar cum a simtit-o, si-a tras-o din gura cu mana si a azvarlit-o de perete si s-a pus pe plans dupa tziti. Intr-un final, a adormit cu gura lipita de fruntea mea si cu manile tragandu-ma de urechi .

Ma chinuie si un sentiment de vina pt ca atunci cand D e atat de marait o zi intreaga si nu-i pot intra in gratii nicicum, imi vine sa tip la el si foarte greu ma abtin. Eu de felul meu, sunt o persoana foarte calma, dar rezist greu la frecus de genul asta. Ieri ma pusesem pe plans ca nu sunt o mama buna, ca cine stie, poate o sa-mi pierd controlul vreodata si ma trezesc ca fac lucruri nefacute . Ai mei nu m-au atins niciodata si nu-mi amintesc sa isi fi pierdut controlul cu mine, si am fost cam , cum or fi rezistat nu stiu.

Trecand la altele, D a facut ieri 7 luni si a "invatat" sa numere pe degete . E fascinat cand stau si numar pe degetele mele si ii zic: 1-2-3-4-5. Si el zice dupa mine: "da, a-ciu, a-ciu" . Si face si singurel, cu degetele lui (nu prea ii iese, dar incearca). Si ii place sa bata din palme, iarasi nu prea ii iese bine, dar se straduieste sa faca bravo.
Sta in fundulet si se joaca pe mocheta, uneori uita sa-si tina echilibrul si se mai propteste in cap si ramane asa si incepe sa tipe (pe de-o parte e haios cum ramane asa, in pozitia aia, cu fundul in sus si capul in jos ).

Scuze ca m-am plans aici, acum duc sa citesc si eu din urma sa vad ce se mai discuta, ca n-am citit nimic-nimic de aproape un capitol.

PS: Si cum nu putea sa treaca ziua nesarbatorita ieri fara poze, am reusit cu greu sa fac unele. Cu acelasi aparat, care functioneaza, numai ca eu nu vad ce pozez. Deci daca vedeti poze in care i se vede doar o ureche, ca aici, nu sariti cu "laudele" : nu e efect artistic .


Gabi, mami de D

www.youtube.com/watch?v=7ZscS775ek8" target="_blank">CHILDREN SEE. CHILDREN DO. <-- te priveste si pe tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Cristina, parca va vad prin parc alergand dupa fete. Ca la cat de ambitios e nu cred ca o sa piarda timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Vivela, unde-s ochii, unde-i cerul? Eu nu am mai vazut asa ochi. Poate la tine? Fug sa ma mai uit o data la poze, poate s-o insenina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Neatza!Vivela adorabil David!O sa faca ravagii printre fete.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.youtube.com/watch?v=G7F6ycqre2o" target="_blank">filmuletz

M-am facut fata mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Vivela,bebe tau e pentru revista.Iti vine sa-l papi tot.Am si eu multe zile ca ale tale,ce am eu in plus?doi maraiti.Ii dau si lui Iosua doua masele,si face mai urat ca Aaron,caruia ieri i-au dat inca doi dinti jos.Eu am observat,ca atunci cand sunt asa cum ai fost tu ieri,si A. e agitat tare,deci e clar ca starea se transmite-am observat de multe ori lucrul acesta.La mine ,mai grav e ca ma ratoiesc la Iosua pentru toate,deci mititelul suporta tot ce se aduna la mine.Doua zile nu am iesit afara din motive de ploaie...deci daca nu ieseam ieri,faceam toti trasee pe pereti
Sunt super obosita de la trezirile lui A.,incep sa adun lucrurile din casa caci ne mutam...nu ma astepta vremuri prea bune,dar nu vreau sa cartesc,sunt multumita ca suntem cu totii sanatosi.
Eu citesc,admir copii frumosi,dar la fel ca Simo,comentez mai putin,drept e ca nici nu prea am timp sa scriu,cel mic e ocupat tare cu bratele mele...dupa amiaza iesim si noi hai-hui,nici nu ma mai intereseaza cum las in casa...
Va pup,si sa stiti ca sunt pe-aici


Oana,mami celor doi nazdravani: Iosua si Aaron.

www.flickr.com/photos/14066329@N04" target="_blank">poze noi


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

cafera, brazuca, oana , va multumesc .

brazuca, am vazut si eu filmuletul cu Deni, e adorabila zambareata ta. Sper sa treceti cat mai repede peste necazuri si singurele preocupari sa fie legate de joaca.

alina.a , ma bucur cand citesc despre bulina Elisa cea vesela.
Imi pare rau de Shely , imi inchipui ca e tare greu, stiu ca atunci cand ai un animal te atasezi mult de el, face parte din familie. Si eu mi-am dorit mult un caine, dar n-am avut unde sa-l tin, asa ca m-am limitat la niste matze, hamsteri, pesti. Am plans de fiecare data cand a trebuit sa ma despart de ei .
Si eu mi-am facut programare pt "revizie", sa nu ma prinda bb2 pe picior gresit. Sincer, mi-e cam teama de ce o fi p-acolosha si presimt investigatii amanuntite . Asta e...



Gabi, mami de D

www.youtube.com/watch?v=7ZscS775ek8" target="_blank">CHILDREN SEE. CHILDREN DO. <-- te priveste si pe tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Ca veni vorba de revizie...si eu merg sapt asta. Eu m-am tot dus, dar acum imi fac papanicolau si ex de secretie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

buna dimineata!

o sa scriu mai telegrafic pt.ca am ramas cam in urma cu mesajele la care as fi vrut si eu sa comentez..

jadi multumim de laudele aduse! contratacam cu complimente deosebite pentru ninste gene deosebite... gene de dodo! gene si ochi pur si simplu fermecatori! o sa rupa inimile fetelor in doua domnisorul DODO! multumim si de vizita propusa, ne-am simtit bine, i-am papat iaurtul lui Dodo, am cantarit Adeluta, deci ne-am cam facut de cap! cu urmatoarea ocazie, venim cu iaurtul nostru, altfel nu stiu daca Dodo o sa ne mai iubeasca! Si daca tot ne-am cantarit la tine zic sa fie scris si aici, 8.450 gr.imbracata cu toate hainele, deci daca brut 8450, presupun un net de 8300?! eu asa zic. Si am descoperit ca Adeluta nu e mai inalta decat Dodo, lucru care ne avantajeaza din nou. Acu' sa nu vorbesc prea tare sa nu ne auda Arina . Adeluta intr-adevar ar merge non-stop pana i se impletucesc picioarele, nu de oboseala mersului, ci de cea a somnului... insa nu avem noi atata energie sa o tinem sa mearga pe cat ar vrea ea; de-a busilea nu stie, de ridicat in fundulet iar nu stie, de ridicat in picioare nu mai spun, ca nici pe asta n-o stie, ea doar se da de-a dura prin pat, doarme pe burta, pe-o parte, pe cealalta , sta excelent in fundulet, daca o impingi sa o dezechilibrezi e perfect pe faza si nu se lasa impinsa, se opune si rezista in pozitia fundulet... daca se intinde dupa jucarii nu pica in nas, deci are forta in maini, doar ca nu stie sa-si foloseasca genunchii si sa se propulseze inainte! eu insa nu-mi fac nici un fel de problema din asta, o sa mearga ea de-a busilea daca vrea, cand vrea, iar in picioare daca va merge mai repede, bravo ei... La capitolul limbaj, mai aud eu ceva "mama" "a-ma" "m-ma" dar inca consider ca mi se pare atunci cand e "mama"... in schimb repeta/canta dupa mine "dai-lai-lai-la-la-la-la" deci o tinem destul de des in "lalalala" si e asa o placere sa ii aud cantecelul....

simo felicitari pt. cuvintele frumoase spuse de Matei insa mai presus de spusele tale am vizionat filmuletele si pozele voastre... am ramas uimita!!!! e fenomenal! cum stie el sa se ridice in picioare de pe acum... si cand e in picioare cum stie el sa se tina cu atata darzenie! balansandu-se usor ca un mic turmentat sorry pt.comparatie, dar vreau sa sune ca o lauda chiar daca nu prea e... iar vorbele lui dulci, cred ca iti rascolesc inima; chiuie si "vorbeste" asa frumos, iar cand il strigi e mereu pe faza! "Matei"..."da, mami?" Felicitari draga Simo!! (evident ca tu ai cel mai mare merit, imediat dupa el)
Si vii la BabyExpo sau doar in Bucuresti in perioada expozitiei?

loredana ai un baietel tare frumusel si tu! eu abia azi m-am uitat la pozele voastre, iar in poza de aici imi place f.mult! are o privire de cuceritor; e baiat frumos ce mai la deal la vale. Bravo mami!

alina.a cum te mai simti? a trecut ceva timp de la necazul cu catelul, sper ca ti-ai mai revenit! nu te lasa "turtita" de necaz pt.ca Elisa are nevoie de tine zambitoare si plina de energie! By the way.... ce mai faceti voi nou? cum e dupa plecarea musafirilor? iti vine mai greu acum ca nu mai are cine se juca cu ea? si tu sa mai faci si altceva? Va pup pe amandoua!

nico (nma) ce copii frumosi!!!!!!!!!! si Andra n-are treaba, ea cerceteaza cum creste iarba nu face ea ce vor altii (adica poze)... e frumusica si roza ca o bombonica! si cu mersul ei de-a busilea si in picioare imi dau seama ca ai emotii, dar sigur o sa fie bine! ai incredere!

sunflower ce-ti mai face teroristul mititel? probabil trece intr-o alta etapa de aceea o fi acum mai agitat, mai plangacios... sper sa te tina pe tine puterile! asa ca iti doresc multa rabdare mamico!

Anto bau back! ... zici ca nu ai timp, cand ai citesti, te apuci sa raspunzi, intervine ceva si nu mai apuci sa faci nimic, si uite asa ramai mai in urma cu forumul... mi se intampla si mie acelasi lucru... si compar un pic, cateodata, cu perioada in care eram gravidute! stateam pe net fara restrictii, fara probleme de genul asta, acu' cum a zis cineva... 25 de ani de aici incolo gata cu linistea! vom avea mereu o preocupare pt.copilasii nostri! Va pupam si pe voi cu mult drag! Si zi asa, ai trimis tu toata nebunia de la Bruxelles cu NATO la noi, a? ce-ar fi fost sa se tina intrunirile astea la birourile lor de acolo, ca tot e sediul central la Belgiutza.. mai vin si mai incurca pe la ROMANICA traficul, problemele, institutiile, timpul liber al oamenilor... of! scuzati off-topicul.

brazuca f.dragalasa Denisa cum renunta ea la papat revista! semn ca intelege clar semnificatia cuvantului NU. Eu zic ca ai procedat bine, iar parerea mea despre NU este ca el trebuie folosit exact pentru cazurile care necesita un NU. Nu cred ca trebuie exclus din vocabular. Ca si BINE si RAU, copilul va trebui sa faca aceste diferente. Sanatate multa si sa fie bine pe 10 la ecografie!

Luna? tu cate capitole nu apari? hai numara 3 si intra si tu.. cine intarzie mai mult de 3 capitole face cinste cu o ciocolata! pt.ca noi slabim aici de ingrijorare si nu de alta, dar ciucalata ne-ar reface imediat! Ce face Adelise? cate poze ati mai facut de cand nu ne-am mai "vazut"? (nu noi doua, noi toate pe aici)

blueiris iti arde de-o plimbare prelungita in parc? pai vorbeste la tine la serviciu acolo, la departamentul specializat cu meteo sa ne prezica vreme frumoasa! ca vad ca primarii dau mare zor sa imfrumuseteze parcurile si strazile/trotuarele (cel putin la noi in sector asa e). Say hello to Maria.

Stefania cum a fost noaptea de 1 aprilie? vise placute? sau vreo pacaleala ceva?

ddanagh or fi parcarile scumpe in Ploiesti! si la voi si ploua.... just kidding!

lia si adeluta e la fel ca Miruna, o lipicioasa, nu mai merge din prima in brate la oricine, imediat dupa somn plange daca vede persoane straine, si toate astea cam de pe la 8 luni. Si n-am tinut-o doar in brate, sau doar cu mine... dar ma bucur ca e asa; eu chiar ma bucur ca isi selecteaza publicul

claucia si noi am schimbat scutecele PAMPERS cu HUGGIES din cauze de iritatii care nu se mai treceau! Folosim de asemenea servetelele Huggies fara alcool, fara parfum. Dar atentie, nu sunt toate fara parfum. Au scos acum si cu Aloe, si cu nush ce arome... asa incat ochii mari cand cumparati servetele huggies. Astea fara parfum nu se mai gaseau intr-o perioada, dar au reaparut. Eu in schimb imi fac stoc mai mare ca sa nu raman fara. Si eu consider ca servetelele HUGGIES nu sunt deloc scortoase sau cum s-a zis cu cateva pagini in urma... sunt mai grosute si, cele simple, neavand parfum, nu au textura aceea de parca sunt date cu balsam/crema sa iti alunece din mana... gen servetele pampers... eu sunt f.multumita de textura lor.



am scris suficient?
sau mai trebe?
va pup.... mai intru peste 3 capitole (ca se poarta voit - ca mine - sau nevoit! - ca Deni)



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput