clisma

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Mie nu mi se pare nimic oribil la o clisma. Am facut clisme la ambele nasteri si nu sunt deloc groaznice. Citisem si eu pe forum cat de rau e sa faci clisma, si sincer va spun ca dupa "operatiune" mi-era rusine de mine de cat de fricoasa am putut fi degeaba.

Acum 3 saptamani am facut o colonoscopie si a trebuit sa-mi golesc colonul cu Fortrans. Deci n-am mai facut clisma clasica, dar efectul a fost acelasi. Fortrans se gaseste in farmacii. Se dizolva un plic intr-un litru de apa si se bea in decurs de o ora. Mie mi-au recomandat 3 plicuri in 3 ore, pentru ca am probleme cu constipatia.

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

quote:
Originally posted by cllaudia
[prin asta se face curatirea stomacului inainte de o operatie (cezariana, de exemplu) sau cand o persoana are probleme de scaun

http://b1.lilypie.com/CAyRp2.png


Eu totusi nu cred ca ajunge pina in stomac...sau asa o fi?Atunci categoric e gretos!Cred ca e numai in intestinul gros toata treaba cu clisma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

dulcetica , eu sunt aia pro cafea in intestin .Nu neaparat pentru probleme hepatice, desi am avut cateva.Eu fac acum clisma 1-2 pe saptamana pentru ca sunt la regim si ajuta la o detoxifiere mai rapida a organismului.Eu normal procedez la curatirea colonului la 2-3 luni cand fac o cura de 1 saptamana.Procedeul nu este foarte neplacut,senzatia de dupa e o binecuvantare.Aparat pentru clisma se gaseste in farmacii,eu am unul made in Italy ,este si pentru spalari vaginale.Pun un link cu cateva sfaturi:www.revistafelicia.ro/da_Clisma_terapeutica_mareste_rezistenta_organismului_1000600.htm" target="_blank">Clisma terapeutica mareste rezistenta organismului...sper sa nu fie reclama

Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by Anca Wish

care sunt diferentele intre o clisma profesionista si una neprofesionista.

Am inteles, ca sunt indicate, la o anumita perioada de timp, pentru curatirea organismului




pe mine ma tenteaza sa incerc dar totusi costul e prea ridicat...insa sigur ca merita...toate "relele" unui sistem digestiv neperformant vin de la un colon murdar,plin cu reziduuri si minunatii
mie mi s-a facut o clisma "simpla" o data in viata - inainte de a naste si nu pot sa va spun ce bine m-am simtit atunci...si cred ca nu s-a folosit mai mult de 2 l de apa insa la cel din reclame se discuta de 5 l iar ce "iese" cateva kg.bune de murdarie
in paranteza fie spus se pare ca metoda asta e in spatele burtilor plate hollywoodiene la diverse evenimente -cu doau trei zile inainte colon clease apoi diete din ce in ce mai extravagante de la un pahar cu apa si piper alb pana la salata verde cu lamaie

Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei m-am transformat din in , si lupt neinfricat PENTRU EGALITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by amalisimona

Acum 3 saptamani am facut o colonoscopie si a trebuit sa-mi golesc colonul cu Fortrans.




ce gust are?! - efectul apare peste cat timp?!



Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei m-am transformat din in , si lupt neinfricat PENTRU EGALITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Decat sa beau ceaiuri, siropuri sau medicamete, prefer o clisma. Am mai povestit la un alt subiect pe tema asta. Dupa ce m-am chinuit in spital din cauza trazitului, am experimentat singura acasa. Am nascut prin cezariana dar nu mi-au facut clisma. E drept ca nici nu mamncasem de frica ei. Acum o consider ca parte din igiena personala (nu zilnica insa), cum ar fi spalatul pe dinti. (haioasa comoaratie, nu?). Daca ai un aparat si anumite ceaiuri, gasesti pozitia buna si stai aproape de vasul de wc e perfect. Laxativele imi dadeau niste crampe de mai bine fara, dar asa, e mult mai simplu. Nici nu dureaza mult timp evacuatul, adica nu stau cu orele in baie dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Luna,are gust sarat!da sarat nu asa!Efectul la mine a aparut dupa fro' 3 ore,dar am baut doar 1l!

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Luna75, Fortrans are un gust usor salciu, dar nu se poate spune ca este sarat. Ba din contra, mie mi s-a parut putin catre dulceag, de la aromele pe care le contine. Pana la urma e vorba de gusturi. Eu am baut tot tot, ca o fetita cuminte , insa multi nu reusesc...asta pentru ca singuri isi fac scarba.

Efectul a aparut dupa o ora (deci dupa 1 l, baut din sfert in sfert de ora cate 250 ml), in conditiile in care am stat pe scaun ca o closca. In mod normal trebuia sa ma misc si atunci rezultatul aparea mai repede. Trebuie sa mentionez ca nu am avut crampe deloc, desi doza a fost consistenta (3l). A doua zi la doctor, mi-am vazut colonul curat ca cerul gurii, de se mirau si doctorul si asistenta de cat de curat este si ma laudau ca am reusit sa beau toata solutia. Secretul a fost ca mi-am impartit fiecare litru in patru si beam pe nerasuflate cate 250 ml dintr-un biberon . Nici nu aveam timp sa-mi fac scarba.

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Dar de ce trebuie clisma inainte de operatii? care e treaba? Le e frica ca faci pe tine sub anestezie sau ce? :))))))))))


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

INA se fac clisme inainte de operatii ca de exemplu, laparoscopie, cezariana, pentru ca dupa astefel de operatii e bine sa ai intestinul gol. Ca sa nu ai "problema" ca tre' sa mergi la baie sa te scremi. De exemplu. Care iti spun la o laparoscopie sau cezariana, mai bine sa stai linistita , sa nu trebuiasca sa te scremi.La alte operatii, tipul artroprotezi de sold, sau genunchi, se face clisma, deoarece primele zile nu te poti ridica din pat. Si deci, e mai bine sa nu ai probleme cu scaunul.

ELICI in primul rand, clisma nu trebuie sa fie rece. In farmacii sunt clisme gata preparate. Trebuie sa le incalzesti sub jet de apa calda. Daca o prepari tu, cu apa calda. Cum mai spunea cineva sunt seturi speciale de cumparat . Furtunelul ala special care trebuie sa-l bagi in fundulet, trebuie uns la varf cu un gel lubrifiant. Neaparat. Asa usurezi introducerea lui si nu te doare. Trebuie sa stai pe partea stanga, cu piciorul stang intins si piciorul drept indoit. Cand introduci furtunelul, il introduci usor de tot, in directia spre zona pubica. Asta pana cand ai sa simti un obstacol. Atunci schimbi traiectoria furtunelul in sus, spre organism. Sper ca intelegi. Cand introduci furtunelul faci mereu miscarea inainte si inapoi. Adica mici miscari de bagi furtunelul, scoti furtunelul. Adica , ca o frecare, ca sa iti faci loc usor ,usor. PE urma, introduci lichidul. Incet. Dupa aceea, trebuie sa te plimbi prin camera pentru a favoriza lichidul sa-si faca loc in intestin.Cu cat reusesti sa tin lichidul mai mult cu atat mai bine. Daca , clisma se face unei persoane care nus e poate da jos din pat, trebuie sa se intoarca din cand in cand in pat. Adica, cand pe partea dreapta, cand pe partea stanga. Pentru acelasi motiv: sa ajuti lichidul sa se "imprastie" bine in intestin. Sper ca ai inteles. Numai bine.








mult asteptat

Mergi la inceput