Mamici norocoase de sept-oct 2008(33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Codruta, imi pare sincer rau, Dumnezeu sa-l odihneasca. Fii tare si vei trece peste asta.

www.flickr.com/photos/24604926@N03/" target="_blank"> Mami, Tati si Burtica

Pui mic

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Doamne Codruta condoleante!
Multa putere sa treci peste momentele astea!
Ne-a fost dor de tine!

17+ cu Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa.g spune:

Buna dimineata burticute!!

Codruta, sincere condoleante! Sincere regrete si sa fii tare.
Din pacate vine o viata si alta se duce!

Anca, felicitari pentru bebe miscaret!! Cred ca este o senzatie super!! Abia astept si eu sa simt pe bebe.

Azi am schimbat iar semnatura: mi se pare ca trece repede timpul acum. Am inteles ca dupa 16 sapt incepi sa simti bebe miscand:abia astept si eu!!

O zi buna tuturor burticutelor!!

viitoare mamica de septembrie 2008

16 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Multumesc Denisa si Nocom. Dar ce ma fac cu contractiile astea nedureroase? Ca nu trec de la nimic iar medicul meu de abia peste o saptamana ma poate primi.

www.flickr.com/photos/24604926@N03/" target="_blank"> Mami, Tati si Burtica

Pui mic

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa.g spune:

Anca, uite ce am gasit:

"Contractii Braxton Hicks. Aceste contractii, neregulate, isi pot face aparitia incepand cu saptamana 20 de sarcina si pot fi simtite mai devreme de femeile aflate la cea de a 2-a sarcina. Durata acestor contractii este in general cuprinsa intre 15-30 de secunde, dar pot dura si pana la 2 minute sau mai mult. Mai mult sau mai putin dureroase si posibil incomfortabile, contractiile Braxton Hicks se resimt ca o incordare puternica a uterului in partea superioara si relaxarea lui graduala. Aceste contractii cresc in intensitate in ultima luna de sarcina, devin mult mai frecvente si posibil mai dureroase. Desi nu pot declansa nasterea, aceste contractii pot duce totusi la dilatarea colului uterin creind senzatia ca urmeaza nasterea inainte de vreme. Daca aceste contractii devin insuportabile si sunt insotite de dureri abdominale, ale spatelui sau ale pelvisului, si eventual sunt insotite de scurgeri vaginale, contactati urgent medicul. "

Poate e vb de astea. Zice ca daca nu sunt dureroase si fara sangerari sa stai linistita!!
Mai mult nu am gasit

viitoare mamica de septembrie 2008

16 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Multumesc Denisa, am citit despre contractiile astea dar ma mir ca au inceput atat de devreme (in cazul in care sunt astea si nu altceva). Ce ma fac inca 23 de saptamani???

In fiecare saptamana apare cate ceva, saptamana trecuta am avut iarasi dureri, acum contractii .... offfff. Bine macar ca l-am simtit pe bebe

www.flickr.com/photos/24604926@N03/" target="_blank"> Mami, Tati si Burtica

Pui mic

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa.g spune:

Asa este Anca, trecem de la greata la dureri de spate, contractii.... si tot asa pana la final!! Macar noi suntem mamici fericite care au parte de momentele astea.
Ultimele opriri din evolutie ale bebeilor fetelor m-au pus pe ganduri si ma fac sa apreciez zilnic de 10 ori mai mult sarcina asta !
Totusi ai grija s anu papi ceva din urmatoarele pt ca cauzeaza contractii:

pelinul, ardeiul iute, anasonul dulce, inul sau vascul( din cele mai putin cunoscute: obligeana, carcelul, lemnul dulce, hydrastis, busuiocul cerbilor, floarea patimilor sau carmazul. )

am citit aici si zice ca acestea cauzeaza contractii
http://www.incasa.ro/Ceaiurile_de_plante_si_contractiile_uterine_4997_817_1.html


viitoare mamica de septembrie 2008

16 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Denisa

www.flickr.com/photos/24604926@N03/" target="_blank"> Mami, Tati si Burtica

Pui mic

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Neatza.
Va scriu de la munca pe fuga. Imi pare rau ca nu am nici timp sa citesc sau sa raspund. Am niste zile grele la munca...
Ma simt... ciudat... a trecut o saptamana de la ultima ecografie cand era totul OK si mai e o saptamana pana la urmatoarea. Probabil ca e ultima zvacnire de paranoia. Parca nu as fi insarcinata. IN afara de faptul ca simt din cand in cand niste intepaturi foarte jos, cam in partea dreapta a osului pubian, chiar pe os. Si ma mai mananca burta si sanii din cand in cand. Ce ar putea fi intepaturile astea? Nu stiu... astept si eu eco de sapt viitoare sa stiu ca am scapat de orice risc de "oprire in evolutie". Mai ales dupa povestile fetelor de zilele trecute...

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;126/st/20081023/k/d976/preg.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Alinushca&year=2008&month=10&day=23&babycount=1

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa.g spune:

Anca, uite, trebuia sa incep cu asta!
Daca noi nu suntem in masura sa-ti raspundem uite aici gasesti raspunsul mai multor fete!
Gata, ma apuc si eu de munca!!

http://www.pentrumamici.ro/forum/posts/contractii_dureroase_in_sarcina/id_582/

viitoare mamica de septembrie 2008

16 +

Mergi la inceput