Rosu in gat in primul trimestru de sarcina

Rosu in gat in primul trimestru de sarcina | Autor: miria_cristina

Link direct la acest mesaj

Va rog, care ati trecut printr-o experienta asemanatoare sau ati auzit macar sa-mi spuneti cat de periculos este pentru sanatatea copilului!?
Sunt in 6 saptamani si n-am alte simptome decat valul palatin usor rosu si iritat, iar dimineata dupa somn ma ustura putin.

Dureaza de vreo 8 zile si iau doar lamaie, ceai de tei, miere, sirop de brad si ghimbir.

Am citi pe net atate infricosenii de am intrat in panica!








Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Miria_cristina, sa stii ca eu am fost racita cobza cand am fost gravida cu fetita, am facut chiar si febra mare si eram in sapt. a sasea, parca. Am luat Oscillo trei zile si m-am stresat si eu ingrozitor. Si uite ca a fost totul ok. Si mai stiu mamici care fost racite la inceptul sarcinii si a fost ok pana la urma! Pupici! O sa fie bine, o sa vezi!

Dialoguri strumfesti





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fournicutza spune:

stai linistita!nu esti singura, si eu sunt in 5 saptamani, fac febra, si ma doare gatul de o saptamana.poti sa iei hoemogen 9, este pt dureri de gat, homeopat e,permis in sarcina, se suge din ora in ora, in caz de ameliorare se rareste+propolis cu vitamina c, la fel permis in sarcina.eu am vrut sa ma tin tare si nu ma luat inca de la primele simptome de iritatie in gat, maine o sa merg la dr sa vedem care e treaba+paracetamol simplu dc faci febra ca mine:(
sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Cristina, nu te-ngrijora ! E-adevarat, din cauza netului iti vine sa-ti iei campii , totusi incerca sa te incurajez, nu-i NIMIC grav!
La inceputul sarcinii (5-6 saptamani) am facut minunata mea sinuzita de toamna cauzata de aer rece si curent. Rezultatul? nas infundat, rosu-n gat, febra pana la 38 ! Drept urmare, pentru ca timp de 3 zile am facut 38 in fiecare seara si n-a cedat la pastila de Paracetamol (simplu, ca altfel nu e voie, atentie !), caci la Oscillococcinum si celelalte nici nu s-a clintit, mi-a dat antibiotic 7 zile, a spus (in cazul meu, repet !) e clar infectie si e mult mai periculoasa febra pt bebe decat gama antibioticelor permise in sarcina (exista si asa ceva, poate ai mai auzit, unele fete au infectii urinare si trebuie tratate cu antibiotic, etc.)
In cazul tau iti va face bine un tub de Oscillo zilnic (pentru ca rosu-n gat a debutat deja), Homeogene 9 (niste pastilute mici) care se ia initial din ora-n ora apoi mai rar, vezi si tu cum simti gatul, pastile de supt Propolis cu vitamina C (iti recomand PROPOLKI, daca gasesti....), ceaiuri de tei + soc cu lamaie (dar nu extrem de fierbinti, doar calde) si stat pe-acasa vreo 2 zile daca poti (cu verificarea temperaturii neaparat).
Nu te speria, la gravide temperatura corpului e mai mare , cam 37 cu 1, 2, chiar 3 ! Daca depasesti 37,5 fii atenta sa nu creasca, asta-i tot, abia la 38 (dar atunci iti e deja mai rau) poti lua o pastila de Paracetamol fara probleme.
Una peste alta recomand totusi sa te duci la un medic internist caruia sa-i specifici ca esti gravida si sa-l intrebi si de chestiile de care ti-am zis.
Fetele care ti-au raspuns deja ai vazut ca au luat aceleasi chestii ca si mine, asa ca.... Multa sanatate !

Dana M. 33+ si Raluca (6 ani si-o luna)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Multumesc mult, fetelor!
Deci voi ziceti ca nu este pericol pentru sanatatea lu' bebica.
Of, Doamne, daca ar fi asa! Sunt asa ingrijorata si tare il doresc pe bebita asta!

M-ati mai linistit nitel!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Hai, ca scrisesem de 2 ori acelasi mesaj!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fournicutza spune:

eu maine merg la o d rinternista, revin cu noutati, eu n-am iesit din casa in weekend, acum sunt cu cartofii la gat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Bafta si sa ne spui ce-ai facut!
Medicul gineco ce-a zis?

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Homeogene 9, se gaseste in farmacii, este homeopat si este permis in sarcina. Se suge o pastila la fiecare ora.
Pe mine m-a ajutat foarte mult la faringita (rosu in gat), chiar si cand ma durea rau gatul.

Sanatate !

Ingrid si Cristi 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fournicutza spune:

sunt pe drumul cel bun!cartofii la gat +homeogen+propolis =ok, paracetamol dc ajung sa fac febra, cica febra e o reactie a organismului care lupta, bebele ar fi afectat doar dc temp e peste 38.5.cam atat!
a si era sa uit sa faci gargara cu apa clada in care storci lamie, dezinfecteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Pentru dureri de gat miere cu lamaie, pt. prevenit sau tratat infectia in gat faceti gargara ori cu apa calduta+sare mare ori cu apa de gura, distruge bacteriile, pe mine m-a ajutat f. mult.

Nas infundat: apa cu sare mare sau ser fiziologic.

Stat la pat la caldura caci organismul lupta singur, dar tb sa aiba conditiile necesare, sa nu se oboseasca mai deloc.
Ceaiurile atentie care sunt cele permise, eu ma cam incurcam in lista aia de aia prefer sa cumpar de fructe doar (mai putin de zmeura-frunze, asta e bun in ultimul trimestru, ajuta la nastere). Cred ca de tei, musetel si menta sunt ok, dar verificati inainte de a le consuma.

Multa sanatate miria_cristina!

11+

Mergi la inceput