Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (119)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

La multi ani sarbatioritilor de azi! sa cresteti mar, frumosi si sanatosi!
Si papanshul G va dedica la fiecare cate-o mutrita

Daca doriti sa ne votati...

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

Maria de mami Luy
Stefan de mami Sim
Maria de mami Tzuc
Eduard de mami Bumbita
Miruna de mami Andreea1002
Robert de mami Laurici_27
Maria de mami Tomasa
Eliana de mami Mihastroescu

azi avem sarbatoriti de top !!! sa fie sanatosi si sa-si fericeasca parintii



poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

quote:
Originally posted by Sabina

La multi ani sarbatioritilor de azi! sa cresteti mar, frumosi si sanatosi!
Si papanshul G va dedica la fiecare cate-o mutrita

Daca doriti sa ne votati...

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Am zis ca ma duc la nani,dar am mai citit un ziar si-am mai dat un refresh!Ce scump e Gheo cu mutritele lui!E dulce foc!

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by Sabina

La multi ani sarbatioritilor de azi! sa cresteti mar, frumosi si sanatosi!
Si papanshul G va dedica la fiecare cate-o mutrita

Daca doriti sa ne votati...

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.





mutritele frumoase si nevinovate!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by Sabina


Nanut, pup fluturasul. S-au mai dezumflat falcutele de cortizon?
si lasa, ca tu ai sa slabesti imediat. Cred ca daca treceam eu prin ce-ati trecut voi ma faceam de 100 de kile, asa de nasol reactionez la stress, deci stai linistita ca esti o frumoasa, kilele alea se vor duce imediat!



Daca doriti sa ne votati...

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Da, da, s-a mai desumflat, dar inca mai are de unde. A zis dr ca va mai dura vreo luna cel putin, pana sa se elimine absolut tot.
SI eu reactionez tare rau la stres. Chiar daca nu maninc, de slabit nu slabesc neam iar daca beau o cana de apa, tot se pune, imediat.
Zilele trecute am avut curaj sa ma uit pe pozele de cand era fluturasul dragalasul, mic. Doamne cata suferinta. Imi este imposibil sa vad o poza fara sa imi amintesc exact, cand a fost facuta si in ce stare era el atunci, drept ptr care am hotarat sa le pun undeva bine si sa ma mai uit la ele peste cativa ani. Acum este inca proaspata amintirea clipelor grele prin care am trecut.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Vai si io ma mandream nevoie mare ca Erikuta mai are nitel si o i-a de-a buselea...si l-am vazut pe bb Gheo ce maestru e.
Vai Sabina ce dulce e!Si e blondut:)

VA salut pe toate.Nici azi nu am prea mult timp.
La multi ani sarbatoritilor de azi.
O zi superba!


Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

quote:
Originally posted by NanaMotoc

quote:
Originally posted by Sabina


Nanut, pup fluturasul. S-au mai dezumflat falcutele de cortizon?
si lasa, ca tu ai sa slabesti imediat. Cred ca daca treceam eu prin ce-ati trecut voi ma faceam de 100 de kile, asa de nasol reactionez la stress, deci stai linistita ca esti o frumoasa, kilele alea se vor duce imediat!



Daca doriti sa ne votati...

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Da, da, s-a mai desumflat, dar inca mai are de unde. A zis dr ca va mai dura vreo luna cel putin, pana sa se elimine absolut tot.
SI eu reactionez tare rau la stres. Chiar daca nu maninc, de slabit nu slabesc neam iar daca beau o cana de apa tot se pune imediat.
Zilele trecute am avut curaj s ama uit pe pozele de cand era fluturasul dragalasul mic. Doamne cata suferinta. Imi este imposibil sa vad o poza fara s aimi amintesc exact cand a fost facuta si in ce stare era el atunci, drept ptr care am hotarat sa le pun undeva bine si sa ma mai uit la ele peste cativa ani. Acum este inca proaspata amintirea clipelor grele prin care am trecut.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!



mamica curajoasa si greu incercata!

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Am zis ca plec la somn, dar am mai facut un popas la povestea nasterii Mihutului de mami Teo. Foarte frumos povestit, Teo!




Maria de mami Tomasa!
Maria de mami Luy
Stefan de mami Sim
Maria de mami Tzuc
Eduard de mami Bumbita
Miruna de mami Andreea1002
Robert de mami Laurici_27
Eliana de mami Mihastroescu



Un SOS ptr Andriessssssssss!!!!!!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by melaniatud

Buna ziua mamicilor!!!
Am o stare f proasta azi si cred ca din cauza lui Tudor...papa prea putin lapte iar...si e foarte agitat cand ii dau sa manance..imi da cu manuta peste bibe...mai suge iar da cu mana...apoi intoarce capul...of,of.
Asa patiti si voi de cand cu diversificarea se joaca bebicii mai mult la masa?

Mancarica solida o mananca cu placerea...parca Gabitz78 zicea ca pateste la fel...nu stiu sigur pt ca am citit in mare graba.
Ideea e ca si asa suntem in urma cu kg si dr a zis ca tb sa bage proteine...deci lapte cat mai mult.

Chiar... a bagat cineva carnita inainte de 6 luni? Nu stiu ce sa-i mai dau sa creasca aportul caloric...cereale mananca chiar mai mult decat e voie pe zi si...degeaba.

in fine..hai sa nu va mai incarc cu supararea mea ca le aveti si voi pe ale voastre..deci:
Cecilia multa sanatate micutului!!
mandarinutza, Pinacolada,Cecilia,Roxana...mai era cineva dar sunt varza...Multam pt aprecierile legate de poze!!



Poze
http://community.webshots.com/user/melaniatud





Melania, eu cred ca prea te stresezi tu si Tudorica te simte si de aia e si el mai agitat! Poate iti aduci aminte, daca ai prins din zbor pe aici, ca Lisa scazuse 200g intr-o saptamana, de ma panicasem rau de tot. Apoi m-am prins ca s-a lungit brusc si de aceea. In saptamana urmatoare recuperase. Acum nu stiu cat are, azi o cantaresc sa vedem cum stam, mai ales ca ne-am diversificat de o saptamana. Nu stiu exact dupa ce schema mergeti voi, dar eu recomand cu caldura schema dictata de fiecare bebelus in parte. Fiecare din noi, ca adulti, mancam diferit si ca ora, si canttitativ si nu crestem la fel. Bebelusii de ce ar face-o?!?

Eu am inceput la Lisa cu baby rice. 2 zile. A treia zi i-am dat cartof dulce gatit la steamer (a fost gata in 20') si s-a facut ca vomita, asa ca i-am facut repede baby rice si a fost ok. Cartoful i-l gatisem cu laptic de la mine. A doua zi i-am facut iar cartof, dar cu apa din steamer si a fost ok, a mancat tot bolul, desi nu foarte convinsa si nici cu prea mare pofta. A mancat pana nu a mai deschis gura pt lingurita si a inceput sa se frece la ochi. Apoi urmatoarele zile a primit baby rice cu o para, tot in steamer. I-am placut, a papat.

Am observat ca nu e foarte interesant pt ea sa manance, ca ii vine sa se joace. Asa ca imi iau si eu ceva de mancare in fata ei, si mai bag si eu, o las sa se uite la mine, mai facem pauza 2 minute, mai reluam si asa mananca. In general, unii copii nu au f mare pofta de mancare singuri.

Am citit multe scheme de diversificare si sugestii ale pediatrilor, unii mai avansati decat altii si pot zice ca nu sunt deloc de acord cu fructe (exceptie banana, papaya si mango) si legume crude (exceptie avocado) la inceputul diversificarii. Asta pt ca unele creeaza acid (vezi merele, citricele) si, cele mai multe sunt greu de procesat pt sistemul digestiv al bebelusului si sunt scoase pe partea celalalta exact cum au intrat. Si nici nu aduc raportul caloric suficient de mare pt a inlocui rapid laptele. In cazul nostru, vreau sa am si mai multa atentie, deoarece sotul meu are burta stricata rau, a se citi f sensibila, de cand se stie si nu are ce face. A facut analize, teste, medicamente, dieta si rezultatele sunt slabute. Nu stiu daca i se trage de la diversificarea de acum 30 de ani, in stiulul de atunci, dar nu vreau sa ma risc cu Lisa.

Asa ca in urma lecturilor si studiului am decis sa ii dau Lisei cam tot facut la steamer (uneori simple, uneori amestecate intre ele, uneori amestecate cu baby rice).

Pana acum totul a mers ok, tranzitul intestinal f bun, am scapat si de scaunele apoase de dinaintea diversificarii.

Si de fiecare data dupa pranz (ca asta am diversificat), Lisa papa tzitzi de voie. Habar nu am cat mananca, nu pot masura.

Eu cred ca prea te stresezi cu x ml de lapte. Ai spus la un moment dat cat mananca Tudor si am ramas interzisa. Ma gandeam ca te plangi absolut degeaba. Lisa mananca la pranz cam 90-100g de papa si apoi laptic. Dar nu stiu exact cat mananca, pentru ca nu cantaresc mancarea. Am facut-o o singura data, ca sotul era f curios, mai ales ca el nu e acasa decat in we sa participe la mesele ei si chiar se intreba ce cantitate papa. Nu stiu cand e recomandat sa se introduca produsele de carne, dar eu voi incepe in etapa a 2-a, adica de la 7 luni. Pt mine etapa 1 e pana la 7 luni, etapa a doua de la 7 la 9 luni, etapa a treia pana la 12 luni si apoi etapa 4.

Citeam ieri ca la 5-6 luni au puseu de crestere. Si atata timp cat nu scad in greutate nu e o problema. Eu ma panicasem pt ca Lisa scazuse la kg, dormea putin in timpul zilei, incepuse sa se trezeasca si noaptea, era si maraita si mai tuflita si ajunsese sa manance si la 1.5h in timpul zilei. Si, in plus, lapticul e mancarea de BAZA pana la 1 an!!!!! Oricat de bine mananca bebelusul alte alimente, aprotul de vitamine e in principal adus de lapte si completat doar de alte alimente. Dar, cum a am mai zis, fiecare face cum crede si cum stie mai bine.

Si e important sa urmaresti tranzitul intestinal si scutecele ude. Lisa scazuse de la 10 in medie in 24h la 6-7, ca incepusem sa imi iau campii. Acum e iar la media de 10, deci e ok. Tudor cum sta? Ca daca uda scutecele ca si inainte (minim 6 scutece grele/pline in 24h), e ok si te ingrijorezi absolut degeaba.

E bine sa asculti ce zic unii si altii, sa citesti, sa te informezi, sa vb cu medici, dar sa incerci sa raspunzi nevoilor propriului copil, si nu celui ideal in situatia ideala.

Sper sa nu te superi pe mine pt ce ti-am zis, dar prea disperata te-am vazut de cateva capitole incoace, cam de cand cu deplasarea si ma gandeam ca ii vei transmite starea si copilului. Nu am zis nimic atunci, ca ma gandeam ca e o pasa si trece... Dar uite ca nu ti-a trecut .

mami stresata.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Noi iar avem febra, s-a trezit mititelul la 4, il simtisem de pe la 3 ca ar avea putina febra dar am zis sa nu-l trezesc, ca si asa la 4 tb sa-i dau ospamox-ul, asa ca la 4 a luat si un nurofen pe care dupa prima inghititura la vomat si nu a mai vrut sa deschida gurita, offfffff ce nu-mi place sa-l chinui cu medicamentele...vad ca ainceput sa scada febra, sper sa nu ma insel.

Offfffff Nana prin ce ai trecut tu, eu innebunesc acum cand are putina febra...........



Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

punct ochit punct lovit

Mergi la inceput