Metode reale de prevenire a abuzului

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by cryna77
Ei na... ca-i pentru prima data cand spun cuiva asa ceva... si mai am "chestii" pe care nu le-am spus inca nimanui ! Pentru ca inca imi este rusine...


Daca ai sti cat de tipica e chestia asta. Tot noua ne-a fost rusine pentru ce ne-au facut altii...

Iar alte persoane au "naturaletea" sa intrebe pe alt topic cum de o fetita de 11 ani a putut ajunge gravida (violata fiind) in luna a 4-a fara sa spuna nimanui???


Felicia 39+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
Gnothi seauton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Mda... MissParker, nici nu stii cat o inteleg (saraca copilita , am vazut cazul la tv. ...)... unii chiar n-au habar ce inseamna frica, rusinea... etc. ... mai ales din partea unui copil!!! Nimeni, niciodata, nu o sa poata sa raspunda in locul unui copil, sa se puna in locul unui copil!!! Daca, ca si adulti nu suntem la fel... ca si copii, ce mai pot zice... mai ales ca, acum, gandim, raspundem ca si adulti, nu ca si copii ... ar trebui sa trecem prin aceleasi experiente, ca si copii, ca sa putem intelege... bla-bla-bla...
Dar, cand ne "intereseaza" (am pus in ghilimele ca sa nu jignesc pe nimeni...) doar de noi... si gandim "doar prin noi" (ca si adulti)... restul... nu prea mai este de inteles... si ma opresc, momentan, aici ...


Edit - ca revin din nou ...
Daca as continuua, ceea ce as avea de zis... nu stiu daca ar fi bine... pentru ca nu stiu cum sa ma exprim!!! Pentru mine este o rabufnire ... nu am avut cui sa spun... pentru ca, cand am mai avut probleme si le-am spus, sperand intr-un ajutor, tot eu am avut de suferit... fiind judecata si interpretata gresit!!! Asa ca...

Inca un PS - MissParker, sa stii ca am foarte mare idee ca lucrul asta este tipic, foooarte tipic!!! Din pacate, stiu si asta!!! Si... cu ce ma ajuta? Cu aproape nimic ...





"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

ma rog, si eu fac parte din persoanele neabuzate... din fericire si din intimplare, ca ocazii ar fi existat. De exemplu, cind eram prin clasa 1, cu cheia de git ca mai toti pe vremea aia, a venit un nene - care mie mi s-ar fi parut de incredere, ca doar era adult - si mi-a zis sa merg la el sa imi arate un catel.
Am zis ca bine... m-a luat de mina...am traversat strada... si tin minte ca se tot uita in jur, ca mai treceau diverse persoane.
Ei, si cind mai aveam citiva metri sa intram in scara m-a pocnit brusc constiinta scolara si am rupt-o la fuga sa nu intarzii la ora.
A fost asa, o chestie de moment, habar n-am ce m-a apucat, puteam sa nu fug si nu vreau sa imi imaginez cum s-ar fi derulat lucrurile.
Am povestit evenimentul invatatoarei (ca deja intirziasem, nu de altceva) si respectiva a facut mare tam tam cu parintii, cica sa ne explice ca e periculos sa vorbim cu lume straina, mai ales ca s-au mai reclamat disparitii in acea perioada, in zona.

Si a mai fost o oarece tentativa de abuz... in rarele perioade in care veneam in RO, prin clasa a sasea sau a saptea, parca, cind unul din profii cu care faceam meditatii a venit mort de beat si a vrut sa ma pupe, motiv pentru care i-am tras una peste oki si am iesit din camera. Era un mosh. Nu stiu cum de am avut tupeul respectiv, probabil tot chestie de instinct.
Cert este ca i-am povestit maica-mii si mama... n-a zis nimic. Asta mi s-a parut tare aiurea. Nu i-a zis nimic nici a doua zi cind a venit treaz, pur si simplu a ignorat evenimentul.
Cred ca daca i s-ar intimpla asa ceva copilului meu, as astepta sa intre in casa, si as incuia usa, si l-as bate mar. Eu, ca parinte. Nu copilul.
Mama o fi fost socata ca l-am pocnit... habar n-am...

Deci cam astea au fost singurele evenimente neplacute... in rest mi-am mai luat cite o scatoalca, am avut ulterior conflicte marete cu ai mei... dar de cu totul alta natura.

Si eu cred ca abuzurile sint cazuri frecvente, dar nu majoritare. Si, asa e, majoritatea nu sint spuse. De fapt, asta e o tendinta generala, de a ascunde toate mizeriile sub presh... ca poate nu se vad, si trec... de fapt buba nu trece, ci se coace. Dar asta dscoperi foarte tirziu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Mi-am amintit de povestea unei mamici din Franta care m-a marcat teribil, si as vrea sa v-o spun si voua, cred ca este un bun invatamant de tras.

Se uita intr-o seara cu fata ei de vreo 9-10 ani la telejurnal, si se vorbea de cazul unor fetite, violate si omorate de un pedofil. Atunci fata ei a inceput sa planga foarte tare, intreband daca si ea va muri. A intrebat-o pe fata de ce spune asta, iar fata i-a raspuns ca daca si ea e violata, atunci si ea va muri.
S-a dovedit ca abuzatorul era baiatul de 17 ani al baby-sitterului ei,( se ducea fata la baby-sitter acasa, impreuna cu mai multi copii ) care a fost arestat pana la urma.

Mama fetei spunea ca de cand era fata mica ii tot vorbise de abuz, de locurile in care nimeni nu are voie sa o atinga, ca trebuie sa ii spuna unui adult daca cineva incearca sa ii faca rau, etc... Insa niciodata nu ii explicase fetei ca e normal sa ii fie frica/greu sa spuna ce se intampla, ca abuzatorul s-ar putea sa o ameninte ca ii va face rau daca zice ceva ( in cazul fetei ei , abuzatorul ii spunea ca ii va omora toata familia daca zice ceva ).
Si deci desi fata stia ca nu e ok ce se petrece, nu avea curajul sa vorbeasca. A explodat abia cand a crezut ca o va omora si pe ea ca pe fetele de la telejurnal.
Mama aceasta spunea parintilor ca trebuie sa ii invate pe copii nu doar cum sa se apere, dar si cum sa aiba curajul sa vorbeasca, si ca e normal sa le fie frica sa povesteasca, ca e normal sa le fie greu.

Mi s-a parut un sfat foarte bun, pacat insa ca a trebuit un copil sa treaca prin aceast calvar ca sa il aflam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

quote:
Originally posted by petaluda


Mi s-a parut un sfat foarte bun, pacat insa ca a trebuit un copil sa treaca prin aceast calvar ca sa il aflam.




Asa este...
iti multumesc...multe lucruri utile mai aflu de pe DC...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Pot sa ma plang aici cum ma calca pe nervi toata suita de indivizi care urla la generale ca parintii trebuiau sa-si dea seama? Sunt atat de miopi in privinta asta ca nu vad ce i-ar convinge ca da, e posibil sa nu iti dai seama desi tu crezi ca stii si simti totul. Cazul cu fetita franceza e un caz in care sunt fericita ca era de fata la stiri. Cine stie cat mai dura calvarul daca nu trecea prin socul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

quote:
citat din mesajul lui Clover

Pot sa ma plang aici cum ma calca pe nervi toata suita de indivizi care urla la generale ca parintii trebuiau sa-si dea seama? Sunt atat de miopi in privinta asta ca nu vad ce i-ar convinge ca da, e posibil sa nu iti dai seama desi tu crezi ca stii si simti totul. Cazul cu fetita franceza e un caz in care sunt fericita ca era de fata la stiri. Cine stie cat mai dura calvarul daca nu trecea prin socul asta.







Clover,te referi la cazul Florinei?
Ca daca da, eu cred ca acei ´´indivizi´´ care urla pe la generale,spun ca ´´parintii trebuiau sa-si dea seama ca fetita e insarcinata´´.Nu stiu,mie mi se pare ca asa am citit...inca nu m-am decis daca sunt de acord sau nu cu aceasta remarca.mai gandesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

Nu aveam decat vreo 7 ani si am fost la un magazin sa-mi cumpar eugenii,pe drum m-a rugat un barbat daca vin cu el sa faca pipi ca e frica; peste drum imi amintesc ca era un bloc in constructii,asa ca am mers cu el ,la parter erau numai molozi ,el s-a pus intr-un colt si a scos-o si a facut pipi eu am vazut-o dar nu-mi dadeam seama bine ce am vazut ca era semi-intuneric ,nu mi-a facut nimic doar ca l-am asteptat pana a terminat si fiecare a plecat in drumul lui,mi-a dat un leu.pe drum mi-am dat seama ca nu era ceva in regula si ca altadata nu o sa mai merg k nimeni ,dar nu i-am spus parintilor mei stiind ca am gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Aseara am vazut filmul "Incredere zduncinata" ! M-a marcat atat de mult incat toata noaptea am stat sa scormonesc in subconstient diverse episoade din viata!
L-ati vazut? Cu o avocata ce vrea sa scoata in evidenta si sa apere cazurile de copii abuzati,pedepsind abuzatorii, dandu-si seama pe parcursul proceselor,dupa terapie, ca si ea fusese abuzata de la 6 luni la 5 ani de propriul tata!
Doamne,ce m-a ingrozit filmul asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui hristina

Aseara am vazut filmul "Incredere zduncinata" ! M-a marcat atat de mult incat toata noaptea am stat sa scormonesc in subconstient diverse episoade din viata!
L-ati vazut? Cu o avocata ce vrea sa scoata in evidenta si sa apere cazurile de copii abuzati,pedepsind abuzatorii, dandu-si seama pe parcursul proceselor,dupa terapie, ca si ea fusese abuzata de la 6 luni la 5 ani de propriul tata!
Doamne,ce m-a ingrozit filmul asta...

Zi-mi si mie titlul original sau cine joaca, nu cred ca am vazut filmul!

Pe aceeasi tema (abuzul sexual) este si "Nuts" cu Barbra Streisand si Richard Dreyfuss, un film exceptional de bun!


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput