Bucurii de sept-oct 2006 (114)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns microbu spune:



Adina, cata dreptate ai cu Before si After baby/babies . Am citit postarea ta, am tras aer in piept si mi s-a umplut sufletul de fericire la gandul frumoasei mele gargaritze.
PS: obisnuit fara j, fara n dublu .

Mamilili, asa gandeam si eu chiar inainte de sarcina: aveam tot ce ne doream, dar viata era lipsita de sclipirea din ochii Ruxei, parca nu ma simteam realizata fara sa am un copil.

Monique, DEJA te stresezi prea mult . Eu chiar nu bag in seama parerile altor mame/bunici.

Mira, poate e o problema cu contul tau. Vb cu un moderator ceva pt activarea PM. Dar vezi ca-n postarile tale nu apare PM (doar profile, email si reply)?





*************************ANDRA, mami de gargaritza (10oct2006)
15kg lost 8kg to go until the NEW ME!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Buna dimineata. Multumesc pentru cafea, Monique.
Eu sunt putin obosita, Narcisa s-a trezit cu chef de joaca pe la ora 4 , ca sa nu mai zic ca pana la 4 nu am avut eu somn...
Sephora, felicitari vorbaretului Matti!
Adina, mi-a placut postarea ta!
Lili, e interesanta tema saptamanii propusa de tine.
Beatrix, Adina, mult spor la treaba!
Lilina, reacomodare rapida la servici.
Ma bucur ca Ruxa a scapat de febra.

Imi cer scuze ca scriu in viteza, dar poate reusesc sa adorm putin...
Va doresc o saptamana excelenta!



Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Adina ce frumos ai scris Eu sincera sa fiu mi-as dori din cand in cand sa ma intorc in timp ca sa mai dorm putin.
Adevarul e ca viata mea era tare plictisitoare inainte mai ales ca eu eram o fire foarte retrasa, asa ca nu faceam mare lucru. In afara de servici, stateam in casa, citeam, ascultam muzica, din cand in cand mai stateam la calculator sua la tv si...cam atat. Inainte sa-l cunosc pe sot nu mergeam la film ca nu aveam cu cine, toate prietenele mele plecasera din tara, la teatru sau la opera mergeam cu parintii...Deci chiar nu faceam mare lucru. Aaa, mai mergeam in concedii la Brasov la bunici si mai faceam drumetii pe munte, dar si alea destul de rare.
Cum ati petrecut week-end-ul?
Noi am primit ieri vizita fostei mele colege de banca din liceu care acum locuieste in Frankfurt. Nu ne mai vazusem de 10 ani de cand am terminat liceul asa ca a fost o revedere placuta.
Sephora, felicitari pentru noile cuvinte ale lui Matti. A mai invatat si Maria cateva, dar nu-mi amintesc in momentul asta decat "floi" (flori), "guno" (gunoi...asta l-a invatat pentru ca tot are tendinta sa umble in sacii cu gunoi si ma dispera chestia asta, asa ca-i repet intr-una "nu-i voie mami, e gunoi!" si ea repeta dupa mine, rade, si scotoceste mai departe) si "danke" (= multumesc in germana)
Xandrutza, nasoala treaba asta cu cheful de joaca de la 4 dimineata. Am avut si noi faze din astea! vioaia mica sa te lase sa te odihnesti la noapte.
Maria iar a inceput sa doarma prost si de data asta chiar nu stiu de la ce-ar putea fi pentru ca ultimul canin nu da niciun semn ca ar vrea sa apara.
Avem si cateva poze noi incepand cu asta. Scuzati dezordinea din background.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Lexi, ce frumusica e Maria si ce frumos zambeste! Imi pare rau ca nu se odihneste bine noaptea.
Eu in week-end am stat degeaba, ce bine a fost!


Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

Buna, fetelor!

Multumesc tuturor celor care s-au gandit la noi si la cautarile noastre de gradinita. monique, o s-o sun pe Roxana sa vad ce-mi spune. Lilina, maica-mea o sa vina sa ma ajute, dar ea face mai mult mancare, curatenie, cand va veni si Victorasul o sa ma ajute si cu el, asa incat prefer s-o dau pe Dari la gradi, doar la programul scurt (pana la 13.00) pana face 3 ani. Cat despre socrela, ce sa mai vorbesc, o viziteaza pe daria o data la 2 sapt. Ieri a fost sotul meu cu daria la ea pt 10 min si a anuntat-o ca de acum incolo ar trebui sa-si intre in rolul de bunica, asa ca de-acum inainte i-o dam pe daria duminica de cand se trezeste pana la 12.30 (pranz). si socrela a inceput sa zica ca (scuze cacofonia) ea gateste, face treaba (tineti cont ca e pensionara si nu face nimic toata saptamana si sta la 10 min de mers pe jos de noi). plus ca ne-a aruncat in fata ca ea a facut prajitura acum vreo saptamana pt daria, asa ca nu putem sa spunem ca nu ne ajuta!!!!! of, ce bine ca ma eliberez si eu, ca innebunesc cand o aud.

Adriana, voi studia link-urile pe care mi le-ai trimis. ziceai ca tu stii o gradi unde vrei sa-l dai pe Dudu. In ce zona e?

Fetelor din Titan, care ati fost ieri seara in parc si ati salutat-o pe daria? ca a fost cu taica-sau si zicea c-a recunoscut-o cineva, dar a intrebat de mami. apropo, ieri in parc, sotul meu s-a purtat exemplar, cel putin din ce povesteste el: o mamica cu un copil cat daria i-a oferit dariei chips-uri (pe care le manca si cel mic al ei ). sotul meu, stiindu-ma nebuna la capitolul mancare, a refuzat-o spunandu-i ca nu am inceput inca sa-i dam chips-uri. mai fetelor, chiar stie ce mananca daria! incredibil pt mine, mai ales cunoscandu-l "before".

apropo de "before", prietenii ma tot intreaba cand mai iesim in cluburi sa dansez pe masa, cu o faceam "before". cred ca acum s-ar darama masa cu mine!!! dar ce sa zic, faptul ca daria exista si ca este a mea , frumoasa, desteapta, cuminte, iubitoare, imi umpla viata numai de bucurii!!!!

precizez ca am intrat in sapt 26 cu victorasul.

va pupam

Roxana & cocutzel Daria (06.09.06) + Burti- bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Xandrutza, te-ai mai odihnit?
am trecut si noi printr-o noapte de asta cu trezit la 4 si chef de joaca! a readormit la 10! am fost chiauna atunci!
lexi am vazut-o pe Maria zambareatza! imi pare rau ca si voi aveti probleme cu somnul!
Roxana, m-ai facut s arad cu dansatul tau pe masa! lasa ca iti revii! sracina usoara in continuare!

si acum sa incepem:
inainte/dupa:
- trezit,imbracat, machiat, mancat micul dejun, baut cafea, plecat / trezit, facut biberonul, imbracat, machiat cat mananca eric, schimbat eric de pampers, imbracat pt cresa, baut cafea in timp ce-mi arunc un iuaurt, un fruct, biscuiti ceva prin geanta si luat micul dejun la birou;
- ajunsi acasa: baut o cafea, povestit evenimentele zilei, mancat, tv, pc, citit...somn / hranit copil, jucat copil, culcat copil apoi mancam, facut curat, aranjat lucrurile copil pt dimineatza, un pic de tv/net daca mai apucam si somn!
- plecari instant de acasa/ plecari instant numai daca avem tot ce ne trebuie pt Eric!
- lasat toate obiectele la indemana / mutat tot cat mai sus si/sau ascunse prin dulapuri inchise sau montate sus pe perete!
- revin

Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

Roxana, eu si Monique ne-am intalnit cu Daria si taticul ei....ii statea asa bine lui Tudor cu rucsacul in spate si cu Daria de mana !!!

Vladone a fost azi un super razgaiat, of...are o personalitate copilul asta !!! si urla de-l aude tot blocul...sunt sigura ca babacii din bloc cred ca-mi maltratez copilul



Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Roxana, incep sa treaca repede si la tine saptamanile. Sarcina usoara in continuare!
Beatrix, multumesc, m-am odihnit putin, dar mi-as fi dorit sa mai dorm. Apropos de before/after, before, daca mi-era somn faceam nani, acum trebuie sa astept domnisoara sa adoarma. De cele mai multe ori imi cam sare somnul cand doarme ea.
Dar, eu una nu m-as intoarce la before, e mai bine asa cum e acum.
Lilina, Vladone cel razgaiat. Cat despre babaci lasa-i sa creada ce vor, asa e cu copil mic.


Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

Lilina, uneori (o data la 2-3 zile) ma gandesc si eu ca vecinii cred ca-mi torturez aprig copilul. cand are nervisori, urla de trebuie sa inchid geamurile, sa nu o auziti si voi de la policlinica!!!! are niste plamani, sa-i traiasca!!! multumesc ca mi-ai laudat sotul. precizez ca in rucsac cara iaurtelul pe care l-a mancat daria tot (dupa spusele lui) si biscuitii (pe care iar i-a mancat daria tot, cu toate ca portia era doar de jumate. dar tudor sa ma multumeasca, in exces de zel, i-a dat toti biscutii, noroc ca erau doar 4!). cu vremea asta, sper sa ne mai vedem si noi o data in parc, inainte sa incepi serv.

Xandrutza, multumim de urari! cresctem, crestem...

Monique, am vb cu roxana pe msg, dar gradi de care spuneai primeste doar de la 3 ani. mai cautam...

va pup, ca mi se intoarce sotiorul de la o plimbare rapida cu daria pe-afara!



Roxana & cocutzel Daria (06.09.06) + Burti- bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Hi everybody

Eu azi am avut iar o zi plina de nici nu v-am citit...acum abia am recuperat...de vineri...ca in we am fost peste tot numai pe acasa mai putin..si tot asa...

Am intrat sa va salut si sa pup mamicile care m-au pomenit

Maine voi fi mai libera...sper eu ...si voi reveni si cu raspunsuri mai multe...

Gety doar tie vreau sa iti spun ca nu are nici un rost sa iti faci probleme in privinta Mariei...nu o forta in niciun fel...
Este inca mica pt a putea aprecia ca nu e sociabila...poate este o fire mai independenta, poate are o personalitate mai puternica...in devenire...Cand o vei da la gradinita se va schimba radical iti spun ca am exemple...fetita timida si rusinoasa a unor prieteni care dupa o sapt - doua de gradinita devenise fff vorbareata, dezinvolta, indrazneata, manca singurica, era mai sociabila, dar ...si impulsiva, agresiva...lovea copiii, scuipa...incat parintii se intrebau daca au facut cea mai buna alegere cu gradi...In scurt timp s-a remediat situatia insa

Papusica noastra prefera mai mult copiii mai mari...este fascinata de ce fac, cum se joaca...incat se duce si ramane cu gura cascata la ei......Pupacioasa este...ca si noi suntem cu ea...mama si soacra-mea care stau cu ea ziua o pupacesc si ele...si la randul ei ne pupa pe toti...isi pupa chiar si jucariile, carticelele cu animale...Cand iese afara cu noi 2 sau cu mama si soacra-mea ii place sa mearga si de manuta cu noi /ele dar si singurica...chiar azi imi spunea mama ca a fost rebela si nu a vrut sa mearga decat singurica si a plimbat-o pe mama numai pe unde a vrut ea......



Atat pt azi...mai multe vb maine

puuuupppp



------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput