Drepturile parintilor de copii cu H.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Stie cineva daca acea legitimatie este valabila si pt. parcarile cu plata?
Daca se poate sa-mi dati si paragraf din lege casa se mentioneze acest fapt.

Mersi mult de tot.

Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri
www.youtube.com/watch?v=TNCb0PvlUS0" target="_blank">Copiii nostri 1





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heer spune:

quote:
citat din mesajul lui heer

Felicitari Paula!ffffffffff bun subiectul,o initiativa de nota 20.
Am sa pun si eu aici"pragul de care ma lovesc"(sunt atat de tulburata de probleme incat nici numai pot sa gandesc prea mult).
VREAU REDUCERWE LA BILETELE DE AVION,nu mai zic pentru mine ca insotitor,macar pt copil.De exemplu,copilul meu va avea i curand cu aujutorul bunului Dumnezeu 2 ani.la putin timpdupa asta va trebui sa calatorim...si pt ca are 2 ani va treb sa-i platesc 80% din bilet.cu toate ca el arata ca un copil de 8 luni si nici nu poate fi vorba de loc numai pt el.DECI NU NUMAI CA NU SUNTEM AJUTATI BA CAM MI SE PARE MIE CA E CHIAR JAF!
TARE AS VREA SA NU FIE ASA SI SA MA INSEL!


nu m-aminselat trebue sa platesc bilet de avion 80%,asa cum se plateste pt oricare copil normal cu varsta intre 2-12 ani.Astea sunt regulile si nu se poate face nimic.
Am spus ca copilul meu nu poate sta singur pe scaun pt ca e un copil cu probleme si misa raspuns ca o sa ma inteleg cu stuardezele in avion,locul(scaunul respectiv TREBUE platit.
CE SA FAC???????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Naspa. Ai intrebat mai sus la un sef?


Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri
www.youtube.com/watch?v=TNCb0PvlUS0" target="_blank">Copiii nostri 1





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Eu nu parchez masina pe locurile speciale pentru persoane cu handicap pentru ca nu stiu cum trebuie sa dovedesc ca am acest drept! Bun, parchez la Carr, intru in supermarket si gasesc o amenda in geam ca am parcat acolo ( e doar o simulare...). Cum dovedesc contrariul?
Arat copilul?Agentul de paza nu e obligat sa recunoasca semnele unei afectiuni oftalmologice, nu? Si apoi, dupa ce scrie amenda, oricum trebuie sa umblu ca sa dovedesc contrariul.
Exista un insemn pe geam, sau pe masina, ca pot folosi locurile speciale? Daca da, de unde le procur?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Da, este o legitimatie. Poti dovedi si cu legitimatia de la transport....oricare si cu legea pe hartie. Eu am un exemplar de lege la mine, subliniat cu carioca ca am dreptu la parcare si ca e gratuit. Tin legea pe bancheta de langa mine....Am fost zilele aste in aeroport si eu as fi vrut sa parchez pe aceste locuri, dar nu aveam la mine nici legea si nici un fel de legitimatie. Aveam fetita cu mine dar nu aveam chef de scandal sa le arat ca .....si am preferat sa duc masina in alta parte. In centrele comerciale nu profit de lege, eu mai mult pt. centrul orasului si alte locuri unde este problema mare cu parcare.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emidani spune:

Buna fetelor,
Trebuie sa mergeti la asistenta sociala (eu am mers pe Mosilor), unde faceti o cerere pt card de parcare, impreuna cu o copie dupa certificatul de handicap, de nastere si o poza color tip buletin sau pasaport si un act de identitate al mamei sau tatalui si le inregistrati la Registratura, dupa care ori vi-l da pe loc, ori va cheama ei intr-o saptamana sa il ridicati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Buna.Am doi copii in virsta de 7 ani dintre care una este cu handicap grav.Eu lucrez la o societate privata si de curind mi sa dat sa comple tez un formular in care sa scriem cate persoane avem in intretinere si datele personale ale acestora insa mie mi sa cerut si copie dupa certificatul de handicap al copilului.As dori daca se poate sa-mi spune-ti cit este reducerea de impozit pe salar la doi copii sau cum se calculeaza si daca faptul ca am un copil cu handicap conteaza la calcularea impozitului pe salar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Si eu am completat acel formular.
Nu ai nici un fel de deducere salariala.
Este pentru ei ca si stiinta.
In schimb tin cont de cele 80 zile medicale sa fie toate pe numele fetitei. Nu fac nici 40 de zile intr-un an, dar subliniez ca sunt pentru copilul cu probleme, indiferent de cauza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Paula, e ceva special legat de zilele de concediu medical acordate ptr copilul cu handicap? Scuze, nu cunosc legislatia si am senzatia ca imi scapa ceva...Poti sa ma lamuresti de ce declari orice concediu medical ca fiind pentru ingrijirea fetitei? Si ce-i cu 80 de zile? Lamureste-ma ca ametesc!Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Intr-un an nu ai dreptul legal mai mult de 80 zile de concediu medical. Dupa lege, daca depasesti aceste 80 zile te pensioneaza automat pe caz de boala. Deci, incerci ca in 12 luni sa nu faci mai mult de 70-79 zile medicale(daca este cazul).
Eu am mers pe premiza sa fie toate pe numele fetitei, sa nu am alte probleme de genul disponibilizari, penalitati, ....ce idei nastrusnice le mai vin guvernantilor.
Nu am nimic in plus fata de un parinte cu un copil normal, dar suflu si in iaurt sa nu am probleme. Acum eu sunt bolnava rau, dar medicalul este pe numele fetitei. Coincidenta ca a fost si ea bolnava saptamana trecuta si deci undeva pe la jumate s-au intercalat bolile.
Este bine sa fii prevazator.


Mergi la inceput