Gravidute si mamici de TIMISOARA (13)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Buna seara mamici si burtici.
Voiam sa va intreb daca are cineva mai multe informatii despre doctorul Budau. Stiu ca nu sunteti fani spitalul Bega, totusi... Iarasi stiu ca are un ecograf foarte bun am fost la el de 2 ori pana acum si mi-a placut ca mi s-a parut profesional ok, dar mai multe nu am reusit sa imi dau seama.

Puteti sa ma puneti si pe mine pe lista cu burtici?
UM: 16.12.2007; DPN: 18.09.2008
Pe moment nu stiu culoarea sosetelelor.

Promit sa imi pun si ticker cand o sa am un pic mai mult timp sa fac sapaturi pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Hey, fetelor:) Va salut...
Multumim de urari si complimente, sunteti dragute.
Miha, la multi ani si la multi bani cu sanatate, bucurii si bebelusi sanatosi:)
Frumoasa si surpriza de la Iana:).
Unde este Iana acum? am auzit ca s-a mutat la Mall....
Fetelor, am inceput sa ma interesez de drepturile ca mamica; printre diversele "beneficii" de care am aflat de la pagina legislativa (si m-au ajutat foarte mul pentru ca nu stiam nimic despre asta), am mai auzit de la colega o "varianta de "fentare: ca inainte cu 2-3 saptamani de terminarea concediului de maternitate (acele 126 zile) poti sa iti depui concediu medical si esti platit cu 75% (depinde de ce scrie pe concediu dar e de bun simt 75% decat 600 RON zic eu). Ce stiti de asta? E posibil? Am lansat intrebarea si la pagina legislativa dar nu mi-a raspuns nimeni.....
In rest, toate bune, luni merg la eco 4D sa mai vad cu doctorii daca totusi pot sa faca acel triplu test(cica ar avea ceva metode de depistare a masuratorilor si s-ar putea face si acum...). Oricum, sunt mult mai linistita si sunt sigura ca este totul bine:).

Va pup pe toate, mai vb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Fancy ... dute la Iana din Kappa...ei au mai tot timpul reduceri... si nu te sperii de preturile de la mall

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

quote:
Originally posted by Fancy

Hey, fetelor:) Va salut...
Multumim de urari si complimente, sunteti dragute.
Miha, la multi ani si la multi bani cu sanatate, bucurii si bebelusi sanatosi:)
Frumoasa si surpriza de la Iana:).
Unde este Iana acum? am auzit ca s-a mutat la Mall....
Fetelor, am inceput sa ma interesez de drepturile ca mamica; printre diversele "beneficii" de care am aflat de la pagina legislativa (si m-au ajutat foarte mul pentru ca nu stiam nimic despre asta), am mai auzit de la colega o "varianta de "fentare: ca inainte cu 2-3 saptamani de terminarea concediului de maternitate (acele 126 zile) poti sa iti depui concediu medical si esti platit cu 75% (depinde de ce scrie pe concediu dar e de bun simt 75% decat 600 RON zic eu). Ce stiti de asta? E posibil? Am lansat intrebarea si la pagina legislativa dar nu mi-a raspuns nimeni.....
In rest, toate bune, luni merg la eco 4D sa mai vad cu doctorii daca totusi pot sa faca acel triplu test(cica ar avea ceva metode de depistare a masuratorilor si s-ar putea face si acum...). Oricum, sunt mult mai linistita si sunt sigura ca este totul bine:).

Va pup pe toate, mai vb




Cat timp esti gravida, iti poti lua concediu medical normal (cod 01) si esti platita cu 75%.
Cele 126 zile de pre si post natal iti sunt platite cu 85% (se calculeaza la brutul din ultimele 6 luni si sunt neimpozabili).
Cand intri in concediu ptr cresterea copilului, acei 2 ani, iei 6 mil si 2 mil alocatie.



Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

quote:
Originally posted by Ashera

Ce frumos a fost azi afara . Am stat cu Chris vreo 4 ore prin parc. A si mancat mai bine dupa ce a venit de afara.

Am tot vrut sa va intreb: voi de ce faceti eco bebeilor la fontanela? Ca mie pedeiatra nu mi-a zis nimic... Asi face si eu sa ma asigur ca totul e ok... Cand se face? La ce varsta? Si cine se ocupa? Boia sau Bakos... Ca v-am tot auzit vorbind de ei...



Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u




pentru ca al meu a avut o lipsa de aer la nastere(l-am nascut greu si a avut Apgar 6)... se mai face cand are cordonul infasurat la nastere... sau la acele nasteri prin cezariana ..pe care ni le-ai pove tu din spital (ca nu erau pregatiti prichindeii sa iasa)... in care bebeii erau tinuti dupa intubati pentru a respira.
Sa stii ca si eu ma plimb prin soarelui.... si sincer de mult imi doresc sa va cunosc .... Ai inteles apropoul

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiagrozav spune:

salutare, salutare!
sa nu ma certati ca nu am mai scris dar... o ora hranesc copilul, o ora ma conving ca am lapte si incerc sa ma mulg, "stresezi tatele" cum spune sotul meu, dar eu nu vreau sa renunt.... tot mai sper si scot cam 200 ml pe zi...asa incet, incet.....fiecare mililitru in plus e un motiv de bucurie....si in ora care ramane....nici eu nu stiu ce fac...ca parca asa repede trece...si asa trece ziua...si luna...avem 3 luni, 5,3 kg, 61,5 cm (cam pu#355;ini, la 2 luni aveam 61, sau nu ne-a m#259;surat bine doctori#355;a...).
eu cred ca Karla nu are nimic....i-am facut eco la: cap, gat, inima, rinichi, stomac; i-am facut examen la ochi, inclusiv fund de ochi, analize de sange, urina, scaun...toate bune. deci concluzia d-nei doctor "s-ar putea sa fi fost o alarma falsa"....pumni, picioare si injuraturi mi-au venit in ajutor....dar ca o fata civilizata...m-am abtinut... cu greu!!!!
i-am mai facut si testul genetic, asa pentru linistea mea...astept rezultatul...
concluzia:
1. Karla este bine, vioaie, cu chef de joaca...cum de altfel puteti vedea din poze, am pus recente, chiar de azi din parc...
2. eu..cu 10 kg mai slaba, asta nu e chiar rau, dar...cu 2 lesinuri la activ, fara pretiosul lapte si super stresata si obosita...
3. tatal Karlei cu 5 kg mai putin, si el tot obosit si stresat...

asa ca ...draga Fancy nu te mai stresa cu testul ala...

pup toate mamicile si bebeii lor!

si inca ceva....HAI SA PUNEM DE O INTALNEALA...cu vremea asta frumoasa mie nu-mi mai vine sa stau in casa...




www.flickr.com/photos/24204066@N04/" target="_blank"> Poze Karla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Ce rapide:)
Adia, BRAVO pt Karla. Ma bucur mult ca e bine. Sanatate multa in continuare. Si mersi de incurajari....

Ashera, m-am interesat de tot:0 si stiu cum se calculeaza:). Intrebarea mea era alta: inainte de a intra in CIC (sa primesti amaratele de 6+2 milioane), cand inca esti in concediu de maternitate, CICA poti sa "te imbolnavesti" brusc scriptic vorbind; adica sa iti dea medicul de familie un concediu medical; important este ca acest concediu medical sa fie dat cand cand inca esti in concediul ala de 126 zile, chiar cu vreo 2-3 saptamani inainte de terminarea lui. Asa mai poti fenta vreo 2-3 luni sa iei 75% din salariu si apoi sa iei 6+2 mil. Nu stiu daca m-am facut inteleasa....:). Ce zici?

Ar fi bine sa ne intalnim dar eu nu stiu daca am timp ca inca lucrez si seara plec la 6 la lucru; poate imi fac program cu 6 ore din mai....

Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiagrozav spune:

si asa ca sa va distrati putin .... am trimis pe mailul comun un mail(a intrat in bulk) super haios...profesional models...pofta la ras...



www.flickr.com/photos/24204066@N04/" target="_blank"> Poze Karla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Mi s-a raspuns de la pagina legislativa; el zice ca nu se poate face nimic pt ca pe perioada concediului de maternitate ai contractul suspendat. Nu stiam asta; schiar iti suspenda contractul?

Pup u

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Buna dimineata de la noi.... Fancy eu nu stiu sa te ajut... la mine totul a decurs normal... si nu m-am interesat de artificii dinastea.
Felicitari.... am uitat sa iti zic... ai fost o mireasa superrr.

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput