sfaturi pt o viitoare mamica singura

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Buna Dana!Ma bucur ca esti bine si tu si burtica!Lasa sa creasca si sa fie sanatos BB.Cat despre probleme ia-le incet si in ordinea prioritatilor,cu rabdare vei depasi orice obstacol.
Ce ai facut le-ai spus parintilor despre BB?Cum au reactionat?
Sa sti ca pe noi ne vei gasi aici ori de cate ori vei avea nevoie!Un sfat,o vorba buna,orice.Te pup si sanatate si liniste iti doresc!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Dana, ti-am citit si eu povestea, am vazut ca ai intrat deja la noi la Odiseea mamicilor de pepenashi (si bine ai facut).Dupa cum ti-au sugerat si fetele, ar trebui sa ai o discutie cu parintii tai.Buni, rai cum sunt sunt parintii tai si vor avea un nepotzel.Asta este situatia si nu se mai poate schimba nimic...Despre tatal copilului, ma abtin sa comentez situatia, fetele de aici ti-au dat deja sugestiile lor, ti-au povestit despre experientele lor...sa speram ca pana la urma Dumnezeu va va lumina gandurile si veti lua amandoi decizia corecta.Cand ai nevoie de un sfat, o poveste, o sugestie, te poti baza. Doamne ajuta.

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (21+)si Vil asteptand o

AMR 19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Am vesti minunate: sunt mandra mamica de baietel!!!!!!.
Azi am fost si am cautat un doctor cu care sa nasc in spital si pana la urma am dat peste o doamna doctor foarte buna,are si cabinetul ei,asa ca am scapat de spital!!!
Sunt foarte foarte fericita ca mi-am vazut din nou ingerasul la eco,plus ca i-am facut pozica cu cocoselul sa vada si tati ce mandrete de fecior are.Am o mica urma de neliniste pentru ca doamna doctor mi-a spus ca am sarcina pozitionata jos insa in rest totul e bine(placenta fundica de grad 0,bebica bine,e lungut asa ca mami),dar ne-a chemat maine dimineata la ea la spital sa imi faca un control gineco si niste analize asa ca Doamne ajuta sa fie totul bine.Tare ma bucur ca voi fi mamica,intotdeauna mi-am dorit sa am un baietel,imi vine sa spun la toata lumea!!!!!(inca nu le-am spus parintilor mei tot nu am curajul)
Va trimit pupici de fericire la toate mamicile si bebicii lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Dana, dar de ce nu stai de vorba cu parintii tai? Pana la urma tot la ei va trebui sa apelezi, nu?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Gabi-K financiar va trebui sa apelez la ei doar daca o ia taticu razna si ne paraseste iar eu termin toti banii pe care ii am ca rezerva,daca te referi la faptul ca voi avea nevoie la sprijin dupa nastere oricum nu ma pot astepta la mare lucru de la ei,mama nu e in atare sa ma ajute nici macar cu un pic de curatenie in casa(cand m-am mutat am facut singura ca ea zice ca nu poate ca e la casa straina si nu se pricepe...),la un moment dat au sa afle dar eu nu am sa fac nimic care sa-mi tulbure linistea mea si a lui bebe pentru ca ei nu au sa se sinchiseasca de noi,adica sa ne protejeze de stre ba dimpotriva au sa fie o sursa mare de stres,reprosuri,cearta.Eu nu zic ca nu au dreptul sa-mi reproseze s-au sa ma certe ci doar incerc sa il protejez pe bebe si pe mine de stres si neliniste cel putin pana bebe se naste si va fi in siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Mamicilor am nevoie de un pic de ajutor,am intrebatsi la odisee dar trebuie sa intreb si aici:d-na doctor mi-a prescris indometacin supozitoare de doua ori pe zi,dar am citit prospectul si in prosppect scrie clar : Nu trebuie luat in ultimile 4 luni de nastere!!! eu ce sa fac
d-na doctor mi-a zis ca am iminenta de avort pentru ca am colul jos,chiar daca nu am nici o scurgere si e inchis si mi-a prescris duphaston(1 de/3 ori pe zi)si no-spa tot de trei ori pe zi,voi stiti ce e iminenta de avort si de ce anume e cauzata si mai ales cat de periculoasa este(eu tot ce stiu e ca pot pierde copilul dar nu stiu,e din vina mea, am facut ceva rau s-au corpul meu e aiurea)imi puteti spune voi ce stiti va rog,mi-e tare frica si nu stiu ce as putea face sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

iminenta de avort inseamna ca nasterea se poate declansa in orice clipa.
Indometacin supozitoare am primit si eu la prima sarcina prin luna a 6-a, insa am avut mancarimi de nu mai puteam, si n-am mai luat:(

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tigermum spune:

Buna Dana
Cand am citit primul post al tau mi-am regasit o parte din povestea care o traiesc...si eu am 23 de ani,studii superioare in curs, dpn 20 iulie,relatia cu tatal copilului e problematica(e drept e divortat,bolnav si gelos)iar situatia profesionala instabila(nu mi-au mai prelungit contractul iar acum am reusit sa ma angajez desi nu stiu daca o sa ma tina incat nu a trecut perioada de proba)iar saptamana trecuta am suferit o iminenta de avort pentru care am stat in spital 5 zile si acum sunt ok.
Te felicit ca ai ales sa pastrezi copilul si sunt convinsa ca Dumnezeu te va ajuta.
La mine a fost o adevarata telenovela.M-am indragostit de un tip cu 20 de ani mai mare ca mine (eu am tot 23 de ani) chiar in momentul cand el era proaspat divortat,cu o fetita de 7 ani si foarte bolnav.Am mers aproape zi de zi al el la spital.Plangeam pe strazi..eram disperata..si el i-mi spunea sa-l uit ca relatia noastra nu are sens..Eu am fost perseverenta si am reusit sa-l conving sa ne acorde o sansa si sa-i mai aduc pe chip un zambet din cand in cand..anul trecut iesise de la spital pentru cateva ore..era ziua lui de nastere..am mers la cofetarie ,ne-am amuzat iar la despartire i-am cerut voie sa-l sarut pe obraji..la care el mi-a spus ca nu are obraji ..l-am intrebat ?cum?simplu astea sunt urme..m-am abtinut sa nu plang in fata lui...Am continuat sa ne vedem si apoi el a plecat la tratamnent in alt oras...Eu intre timp am facut cea mai mare greseala:l-am inselat.Nu din pasiune pentru altcineva ci din egoism, mai exact pentru bani.Am cunoscut un tip foarte bogat si atragator pentru care am fondat o firma si m-a numit adminstrator si care m-a coplesit cu cadouri.Iubitul meu cand a aflat a facut o criza de nervi si a rasturnat masina.Era hotarat sa murim.Am scapat,in seara aia l-am dus acasa la mine(locuiesc cu bunica mea de 80 de ani care m-a crescut) si de atunci a ramas cu mine.Peste cateva zile am incercat sa ma sinucid caci ma simteam foarte vinovata.A venit zi de zi la mine la spital, uneori si de 2 ori pe zi.Intr-o zi mi-a spus ca singurul mod in care poate continua relatia noastra este sa-i fac un copil.Iam spus ca nu am nimic impotriva dar ca nu e momentul potrivit(nu-mi terminasem inca facultatea, si nici nu aveam perspective financiare grozave iar boala lui i-mi crea temeri).Cu celalat tip am rezolvat scurt problema :i-am spus ca m-am indragostit de altcineva si la-m rugat sa ma uite.Dupa externarea mea,iubitul meu a trecut la o atitudine contrara:a inceput sa-mi faca reprosuri si sa-mi zica sa ne ferim sa nu cunva sa raman gravida.Am luat anticonceptionale.Vreo 2 zile am uitat sa le iau si dupa calculele mele trebuia sa-mi vina menstruatia asa ca nu mi-am facut probleme.Am inceput sa-mi caut de munca si am reusit sa ma angajez project maangaer dar contractul era pe perioada determinata.La inceputul lui decembrie iuby al meu mi-a zis ca el e sigur ca sunt insarcinata.Nu credeam.Am facut testul si a iesit pozitiv.Cand i-am spus a facut o moaca coplesita de durere si mi-a spus sa nu fac vreo prostie.Ma gandeam ca prin prostie se refera la avort dar de fapt era vorba de pastrarea sarcinii.M-am rugat la Dumnezeu,am planssi am vorbit cu mama mea in ideea de a -i cere niste bani pentru consult la ginecolog.Cand a auzit despre ce e vorba nu m-a crezut iar dupa aceea a zis foarte senina:nu-i nimic, faci avort eu am facut vreo 10.Cere-i lui bani ,si cateva injuraturii la adresa lui.Am rugat-o sa stea un pic de vorba cu mine dar mai bine nu o faceam.A inceput sa -mi zica ca sunt o inconstienta daca pastrez copilul, ca va iesi idiot, bolnav , handicapat,ca-mi distrug viata, ca o fac de rusine..etc..Mi-a sadit nelinisti in suflet:cum am luat salariul am mers la o clinica privata si medicul mi-a confirmat sarcina si m-a linistit spunandu-mi ca boala tatalui nu are cum sa afecteze bebelusul.Zi de zi iubitul meu a inceput sa bea in cantitati industriale (2 l vin sau bere)si uneori inca 1/2 l tarie -el care nu bea decat suc inainte si sa ma jigneasca si sa ma acuze ca i-am disrus viata,ca va muri din cauza mea si sa ma preseze sa fac avort:atunci l-am intrebat :cum ar fi sa-ti cer sa-ti ucizi fiica din prima casatorie?Sa napustit asupra mea si m-a strans de gat.Iam spus ca nu renunt la copilul meu si ca nu are decat sa plece daca nu-i convine.Lunile au trecut.Cei de la firma cand au vazut ca-mi creste burta , la sfarsitul lui februarie nu mi-au mai facut contract pe perioada nedeterminata cum era vorba ci s-au debarsat de mine.Asa ca m-am trezit fara nici un venit.Bunica mea desi e pensionara , nu-si primeste pensia deoarece mama i-a luat toate actele si ,,administreaza,, ea banii atat de bine incat si medicamente si mancare pentru bunica mea numai eu am cumparat.Am inceput sa-mi caut de lucru si am gasit la o firma de it.A fost ok dar sapt.trecuta mi s-a facut rau in drum spre casa si am ajuns la spital la urgente.Medicul de garda m-a internat si am avut placuta surpriza sa gasesc un spital curat si personal foarte amabil.A vrut sa-l sune pe medicul care i-mi urmareste sarcina dar am zis ca-i tarziu si sa nu-l deranjeze pentru mine.A doua zi o femeie din salon mi-a povestit ca eram atat de palida si tremuram toata incat s-a speriat cand m-a vazut.Mi-a oferit telefonul sa sun acasa.luby al meu nici nu a vrut sa-mi raspunda la telefon si femeia respectiva ia scris un mesaj care a ramasa fara ecou.Deci mai sunt si oameni buni iar peronalul medical m-a tratat foarte bine,am stat intr-o rezerva cu 2 paturi si nu am dat nici un leu desi chiar merita.Peste trei zile m-am externat.M-a asteptat acasa cu curatenie luna si cu mancare gatita.Alataieri m-a magaiat prima oara pe burta si mi-a spus ca vrea sa fie toata viata alaturi de noi adica inca 4 ani, cat i-a spus un i medicul lui ca mai are de trait.Asemenea medici ar merita batuti caci numai Dumnezeu stie cate zile are un om.Deci vezi ca si intre medici sunt oameni si oameni.
Simt ca Dumnezeu ma ajutat si ma ajuta.De boboteaza am luat aghiasma si am inceput sa beau dimineata pe nemancate.Pur si simplu de cele mai multe ori nu mai i-mi era rau.Si cand mi-a fost rau si era sa pierd sarcina Dumnezeu m-a ajutat.
M-am inscris deja la un curs de pregatire pentru nastere si incep sa ma bucur de sarcina.Totusi am momente cand ma tem sa-mi exprim bucuria.
Azi am staT pana la ora asta 10:30 pm la munca si ma gandesc cu groaza la reactia lui iuby al meu, care are momente cand e de o gelozie nebuneasca si ilogica.Au fost zile cand mi-a spus ca nu-i copilul lui si ca nu e dispus nici sa faca testul ADN,ca o sa ma bata caci nu o sa fiu o mama buna,sau ca se sinucide.
Prietenele mele m-au ajutat enorm si mi-au promis ca ma vor ajuta si dupa ce nasc.
Nu in ultimul rand preotul de la biserica m-a ajutat enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Buna Dana!Felicitari pt burtica cu baietel,sa fiti sanatosi si fericiti!Ma bucur ca sunteti bine.Eu nu am avut probleme cu iminenta de avort,in schimb pe la 5 luni de sarcina placenta mea era de gradul 2.Era un semn ca sunt cam obosita,usor stresata.Am luat si eu no-spa,atat.Nu am avut nici un fel de problema pana la nasterea care a depasit DPN-ul.
Cred ca ar trebui sa fi ceva mai linistita,sa stai mai mult in pat si sa te consulti cu dr in ceea ce priveste medicamentatia.Iti doresc din tot sufletul numai bine.Nici sa nu te gandesti ca ai putea pierde sarcina!!!Stai cat mai cuminte,fara efort,exista oricum posibilitatea serclajuli.
Tigermum imi pare rau de situatia prin care treci.Si tie iti doresc sanatate multa si o sarcina usoara!Ai grija in primul rand de tine si BB.Nu voi comenta relatia ta,cred ca tu sti mai bine,dar...chiar sa nu-l intereseze de voi cat ai stat in spital?Si culmea,sa stea in casa la tine...Multa putere,draga mea iti doresc!
Vom fi aici si pentru tine atunci cand vei avea nevoie!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

eu din aceleasi motive am stat in spital am luat no-spa pana nu si-au mai facut efectul, injectii cu scobutil, papaverina si diazepam, intreaba de supozitoare de papaverin asi scobutil, si fara stres, nervi si cat mai mult a orizontala!


POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput