metoda lui Gauss- clasa a IV-a

metoda lui Gauss- clasa a IV-a | Autor: crisseis

Link direct la acest mesaj

Din nou matematica.
Copiii vostri au facut la scoala, in clasa a IV-a probleme cu metoda lui Gauss?
Ma intereseaza astfel de probleme.Cine ma ajuta cu cateva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Gauss la clasa a 4 a?

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Andra,pai da.Daca nu uit,am sa intreb la Alex.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chan spune:

Da. Au facut. Si au facut multe alte tipuri de probleme si ex. care mie mi se par f. grele.

Suma lui Gauss se refera la siruri de numere.
Ex: S=1+2+3+4+5+...+100. Sa se calculeze suma.
Se aplica formula ( 1+2+3+...+n = n(n+1) / 2 )
S=1+2+3+...+100 = 100*(100+1) / 2 = 50*101 = 5050

Daca ai de exemplu un sir unde nu este clar sir in care se aplica suma lui Gauss, il aduci la forma respectiva (adica 1+2+3+...) si aplici formula. Exemplu: S=2+4+6+8+..+24 Dai factor comun pe 2 si avem S= 2(1+2+3+4+...+12) si aplici suma lui Gauss in interiorul parantezei. 2 * 12*(12+1)/2 = 2*12*13 / 2 = 12*13 = 156

Suma lui Gauss se aplica numai la siruri de numere consecutive care incep cu cifra 1. (cel putin la nivelul acesta)

Daca vrei iti pot trimite ex. dar sunt in toate culegerile de clasa aIVa, la siruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

DA, Chan,multumesc pentru raspuns, sigur ca vreau niste exercitii.
Si apropo de asta> tu ce parere ai, exercitiile astea si problemele alea(unele a naibii de grele cu metoda comparatiei, falsa ipoteya, mers invers, etc)care se faceau pe vremea mea(noastra) le trebuie si lor sau nu?
Pt ca eu am impresia ca la scoala invatatoarele nu mai insista asa pe ele(fi-miu nu s-ar omori asa, daca n-as fi eu pe capul lui) si ma enerveaza chestia asta de-mi vine sa zic la sedinta cu parintii.
Prea simplu se luceaza la clasa si asta ma ingrijoreaza (nu c-as fi eu absurda)!!
Sunt totusi prevazute la clasa a IV-a!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chan spune:

Buna.

O sa-ti scriu maine exercitiile cu suma lui Gauss, acum Andreea doarme si nu vreau sa umblu prin camera ei sa fac zgomot.
Aceste ex. se regasesc in orice culegere de matematica.
Din pacate sau din fericire la Andreea, in clasa a IVa, s-a pus foarte mult accent pe aceste exercitii (cu suma lui Gauss) si pe problemele cu metoda comparatiei, falsa ipoteza, mers invers etc. Atunci am fost furioasa deoarece in programa sunt optionale (sau facultative) si mi se pareau f. grele dar fata mea a optat in clasa a Va pentru clasa de mate si aici i-au prins f. bine.
In plus, aproape la toate concursurile de matematica s-au regasit (intr-o mai mare sau mai mica masura) aceste tipuri de ex. si probleme iar cei care au pus accent mai mult la clasa pe ele au avut rezultate mai bune la aceste concursuri (gen Arhimede).
Invatatoarea a mers pe ideea ca toti copiii stiu sa scrie, sa citeasca, sa faca exercitii de baza cu adunari, scaderi, inmultiri si impartiri si ca ma bine pune accent pe ex. si problemele mai grele, care ii ajuta sa gandeasca mai mult.
Acum, in clasa aVa, au facut multe exercitii cu suma lui Gauss si mult mai grele, dar daca nu faceau baza in clasa IVa nu reusea sa inteleaga mare lucru. Profesorul de matematica pe care il are acum in clasa aVa a mers pe ideea ca au facut deja in clasa a IVa exercitiile de baza si a trecut cu ei direct la ex. grele.

In clasa aIVa li se da doar sirul de baza si formula nu li se explica nimic, dupa care fac exercitii iar prin exemple isi insusesc aceasta formula.

O sa-ti trimit maine ex. respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Crisesis,
Am gasit la pagina 36 din culegerea de mai jos un capitolas "Vrei sa stii mai mult?
Acum, fiindca a povestit Chan despre sirul cu numere si metoda lui Gauss, precizez ca in culegere nu apare denumirea metodei ci numai titlul "Procedee de calcul rapid", dar sunt exemple de exercitii descrise de Chan.


AUTOR: MARIA BARBU SI ELENA GHIMIS - MATEMATICA, CULEGERE DE EXERCITII SI PROBLEME CLS. A IV-A, EDITURA CONSTELATIA (chiar urmareste programa scolara de la cls.a IV-a).( De pe ac. culegere se lucreaza in clasa la copila mea, chiar si pt. pregatirea la Olimpiada a fost de ajutor.)

De asemenea, culegerea mai cuprinde:
Probleme care se rezolva prin cel mult 3 operatii, Probl. care se rez. prin mai muuuult de 3 op., Probl. care se rez. prin metoda figurativa , probl. care se rez. prin mersul invers, Probl. care se rez. prin incercari, probl. care se rez. prin estimare, probl. de logica si probabilitati, inclusiv fractii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

multumesc mult, sper sa gasesc in librarii.

Mergi la inceput