Ce gatim azi pentru pitici (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Dorsilia, eu i-am dat copilului meu mancarea gatita ca pentru oameni mari, incepand cu varsta de aproximativ un an, bine-inteles cu anumite modificari. Insa, dovleceii, ardeii si rosiile umplute le-am facut si cu ceapa, fara piper si cu mai putina sare. Si spanacul eu il fac tot cu ceapa, insa nu prea-i place (de fapt nu-i place deloc). Am sa incerc sa-l fac si cu usturoi, poate asa o sa manance mai bine. Asa ca din pacate cu te pot ajuta cu o reteta buna, buna de spanac. Astept si eu sa vedem ce raspunsuri primesti.
Tu gatesti mancaruri diferite pentru cei doi copiii? Te admir.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Sa nu crezi ca eu le gatesc diferit pt ca-s prea zeloasa sau ca n-am ce face, dar sunt obligata. Ea nu stie sa mestece, unele gusturi inca nu le agreaza,...DAR abia astept sa vina ziua cand voi pune pt toti 4 acelasi fel de mancare pe masa si vor fi absolut toti in stare si dispusi sa-l manance si sa le si priasca.

Azi avem asa:
pt buburuza:
-lapte
-cartofi cu sos de usturoi (jumate de catel) si curcan (partea I :)
-budinca de biscuiti cu fructe proaspete
-cartofi cu sos de usturoi (jumate de catel) si curcan(partea aII-a :)
-lapte

pt Dani:
- ou moale cu paine cu almete si o cana de lapte, pe care n-a terminat-o ca n-a mai avut pofta
-struguri sau mere
-sos de rosii cu chiftelute marinate, daca vrea si supa cu taitei, dar cel mai probabil ca nu va vrea ca rar mananca doua feluri la pranz
-prajitura cu mere si iaurt (daca vrea)
-cheerios pernite cu scortisoara in lapte

o saptamana linistita!
Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Reteta de spanac o am de la o doamna in varsta care a fost bucatareasa i marturisesc ca de atunci mananc si eu spanacul ;)
iata:
- o mana de spanac (eu am pus la congelator peste iarna pt ca ii dau in fiecare saptamana)
- o ceapa mica
- un cub de unt
- putina faina (cam o lingura)
- putin lapte (cam o cana)
Fierb spanacul in lapte si separat ceapa taiata marunt in apa putina pana se evapora apa si apoi adaug untul (cica in felul asta nu se cheama ca prajesti ceapa). Separat fac sos din faina cu lapte si adaug peste ceapa si unt si la final amestec cu spanacul fiert in lapte. Pana de curand David manca doar pasat (dar cred ca spanacul o sa-l pasez in continuare pt ca e ciudata - pt mine cel putin- consistenta frunzelor fierte). Uneori ii mai pasam si o felie de paine prajita. Pun si sare, bineinteles si cred ca ar avea gust bun si cu putin usturoi dar n-am incercat inca.
pofta mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Adi 3,8 ani:
9-o felie de paine cu almette,cereale cu lapte,
11-o banana,
13,30-un snitel din piept de pui cu pilaf cu legume,
17,30-doua cuburi de branza topita cu o felie de paine,suc de portocale(la storcator,din 2 portocale mici),cateva guri dintr-un mar,
21-un copanel de pui la gratar,budinca cu branza la cuptor(paste,ou,branza de vaci).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Vlad, 3,2 ani:

9- 3 oua de prepelita la teflon cu branza rasa, cateva felii de castravete
11- o banana si o gofre
14- ciorba de pui cu fidea, o felie mare de chec(facut de mine)
18- o felie de paine cu almette si castravete si o felie de paine cu cascaval si sunca si castravete, un danonino
21- pilaf cu stevie si un ciocanel de pui
22:30- o canuta cu lapte.


Eu i-am dat lui Vlad ardei umpluti la 7 luni, m-am uitat in agenda. I-l pasam apoi la blender. Cu carnita de pui, orez, ceapa si verdeata, nu caleam nimic(nici acum nu calesc, toate fierte).
Iar spanac i-am dat la 9 luni, tot cu pui sau galbenus de ou. carnita o fierbeam cu putina ceapa tocata, spanacul il fierbeam si eu in lapte, apoi il puneam peste carnita si ii puneam la sfarsit o rosie tocata. Daca il faceam cu galbenus de ou ii puneam peste el, cand il manca o lingura de iaurt cremos.
Sau ii faceam spanac cu orez si carnita.

Oana 34+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Bubu, rosia o mai clocoteai cateva minute?
Eu recunosc ca deja oul i l-am dat ochi facut ca sa aiba un gust mai puternic, am observat ca ii plac gusturile destul de puternice. A trebuit sa-i dau paste spirale de la fratior, paste bologneze, facute cu usturoi, oregano, ceapa, piper, tot tacamul...i-am tot ales pastele fara sos, fara carne, ca era amestec de vita cu porc si totusi i-au placut ca mai pastrau ceva din aromele sosului ce-l facusem carnii
Merci, o sa mai incerc si eu dupa retetele voastre, sa vad ce zice aia mica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bubule, ti-ai luat aparat de gofre?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Dorsilia, da, o mai fierbeam putin si rosia, sa fie moale.

Naty, n-am luat aparat, era o gofre cumparata

Meniul de azi:
9- o felie de paine cu cascaval si muschi file, o felie de chec si o canuta cu lapte
12- o banana
14- ciorba de pui cu fidea, un mar ras cu biscuiti si miere
19- cartofi prajiti cu ketchup si un ciocanel de pui la gratar
21- o felie de chec
22:30- o canuta cu lapte

Oana 34+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Adi 3,8 ani:

Ieri:

9-doi cremwursti de pui,o felie de paine,un castronel mic de cereale cu lapte,
11-o banana,
13-supa crema de legume cu carnita de pui,o clatita cu gem,
18-doua felii de paine cu almette,un danette de vanilie,
21-ghiveci de legume cu o aripioara de pui,budinca cu branza de vaci.

Azi:

9-o felie de paine cu almette,un castronel cu orez cu lapte,
11-o banana,
13,30-supa crema de legume cu un copanel de pui(din supa),o prajitura rollini,
17,30-o felie de paine cu almette,un danonino(branzica de vaci cu piure de fructe),
deseara-tot ghiveci cu carnita de pui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koko76 spune:

Ieri
Ilinca 3 ani si 7 luni

ora 9 lapte cu cereale (cheerios, cookie crisps si cini minis)
ora 14.30 dupa ce am venit de la gradi pulpa de pui la grill si jumatate de cartof copt (din cel american, dulce) cu putina branzica Kidiboo, apoi un Kinder Country
ora 18 o banana si suc facut de mine
ora 21 cartofi prajiti cu snitele de pui si sana Zuzu
apoi un ou Kinder ca a mancat foarte bine

Elena Stefania 9 luni si 3 saptamani

ora 5.40 tzitzi
ora 9 300 ml suc facut din 3 mere,1 morcov,3 portocal3, 1/2 ananas
ora 11 danonino branzica cu banane si capsuni
ora 13 300 ml supa vitel la biberon in parc
ora 15 piure de legume (telina, morcov,ardei gras rosu,dovlecel) cu branzica facuta din Ca lactic si 2 galbenusuri de prepelita
apoi tzitzi ca sa dormim ca nu putem fara ele
ora 18 o canitza de sana Zuzu
ora 20.30 cereale Schlaf Gut Milupa cu miere, o jumatate de banana mixate cu suc facut dimineata si pastrat la frigider
21.40 baitza, tzitzi si nani

Mergi la inceput