Traditia colacilor

Traditia colacilor | Autor: laura_82

Link direct la acest mesaj

am citit de mot pe mine m-ar interesa si traditia colacilor.
as vrea sa ii dau colacii baiatului acum cand face un anisor odata cu taiatu motului si nu stiu cum sa procedez ce sa cumpar ce trebuie sa iau la nasi cati colaci trebuie nu stiu nimic.
dati-mi si mie un sfat daca ati dat colacii la bebelucii vostri.

am uitat sa spun ca sunt mamica de baietel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura_82 spune:

doamnelor da nu stie nimeni traditia cu colacii parintii vostri nu vau dat colacii asta se da si la baietei si la fetite inainte de cununie stiu doar ca masa se face acasa la nasi si nasii trebuie sa-l imbrace din cap pana in picioare dar ce trebuie luat lla nasi sau altceva nu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

eu stiu ca traditia colacilor vine de la obiceiul de a da paine nasilor copilului. Doar ca s-a ales o forma mai frumoasa de o oferi aceasta paine si anume colacii mari si frumos impletiti.
Cadoul care se pune pe colaci poate fi simbolic sau foarte scump, depinde si ce pretentii au nasii, sau ce iti doresti tu sa le daruiesti
De obicei se da o pereche de colaci pentru o pereche de nasi dar un singur cadou comun( asa am primit noi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

N-am auzit de nici-un obicei legat de colaci si copii mici.
Stiam ca se dau colaci la pomana ...la evenimente triste (ceea ce nu dorim nimanui).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Eu am auzit, dar nu cunosc prea multe detalii. Mama mea a dat colaci nasilor nostri cand eram noi mici si a tot primit de la parintii finilor. Se spune ca parintii copilului in cursul vietii (pana la moarte) e bine sa dea acesti colaci nasilor... acuma, nu stiu insemnatatea, dar are. Daca aflu mai multe iti spun ca si pe mine ma intereseaza mai nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Noi am dat nasilor dupa botez colacii care au constat in: o fata de masa, servete de masa asortate, prosop mare, de baie, un litru de tuica, zahar, faina, orez, sapun si un tort din care am servit si noi.
Nu era necesar, dar mi s-a parut draguta traditia si in plus nasii nostri sunt mai mult decat draguti si ii iubesc mult de tot, asa ca nimic nu mi s-ar fi parut prea mult pentru ei.

http://good-times.webshots.com/album/563789222OBlizr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

hehee... traditie moldoveneasca... sau cel putin se practica in Moldova foarte mult, nu stiu in ce masura se mai practica.... probabil se cam da uitarii...

povestea colacilor eu o stiu asa; si aici am sa povestesc de la petrecerea pe care am avut-o cand parintii mei au dat colacii mei nasilor care m-au botezat... undeva in 1988 sau 1989 (era primavara-vara) - aveam 8-9 ani nu-mi amintesc cu precizie varsta...

s-au facut 4 colaci mari! impletiti frumos in 8! fiecare avea marimea unei roti de bicicleta ... imensi... asemenea colaci se faceau inainte la evenimente de genul asta si la nunti, atunci cand "se joaca colacii" (si nu e cazul sa asociati cu evenimentele TRISTE; fiti open-mind ca suntem in 2008 si nu mai asociati asa)... ; fiecare colac a fost purtat (jucat) in maini, deasupra capului de cate un barbat.... de la casa noastra spre casa nasilor mei (asta fiind in localitatea unde stau bunicii mei); treaba asta se face si cu muzica dupa fundul tau (live nu vreun casetofon ); se si chiuie daca are cine .... ma rog, obiceiuri... parca ar fi la nunta, dar nu e. Apoi cand se ajunge la nas, parintii pun colacii pe masa nasului, in mijlocul lor se pun: sare, zahar, grau, bomboane, fructe si darul pentru nasi - asa cum la nunta inainte se dadeau materiale si prosoape de artizanat nasilor, asa se face si la "datul colacii" - insa cadoul cred ca acum se poate adapta la vremurile noastre! in schimbul colacilor primiti, nasii au "obligatia" (pe care se presupune ca si-o stiu) sa imbrace fina/finul.... din cap pana in picioare (eu am primit sandale, dres, rochita si o canadiana pentru timpul rece)... apoi s-a stat la masa cu toti musafirii (atat invitatii nostri cat si cei care erau deja la nasi acasa)


asta-i tot, ideea e ca acesti colaci se dau de catre parinti asa cum a mai zis cineva mai sus, in timpul vietii copilului (de preferat pana se casatoreste)... nu are legatura cu motzul/turta si tava cu obiecte care se face la un an, pentru ca atunci cand se dau colacii, nasii nu tunde fina/finul de nici un fir de par si nici nu alege nimic, nimeni, de pe tava...

nu stiu ce semnificatie are acest obicei, dar e clar ca e un prilej bun de inca un party

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput