retete fara aproape nimic (obisnuit)

retete fara aproape nimic (obisnuit) | Autor: patou

Link direct la acest mesaj

adica fara lapte, fara oua, fara carne si fara.. grau (evident si alte cereale care contin gluten)

mai exista cineva care gateste ca si mine???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

sunt sigura ca mancarurile tale trebuie sa fie f interesante fara aceste ingrediente. multe fructe si legume cred. nu vrei sa ne spui si noua cateva?
multumim!

b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

pitzinuca, cu multa placere. am ajuns cu greu sa am impresia ca mancam si noi acceptabil, dar acum a devenit pentru mine un stil de viata :)



domes a la banane - un desert chiar si fara zahar :) care inlocuieste foarte bine o budinca

4 banane
1 lingura de supa de ulei de masline (sau alt ulei)
100 ml crema de cocos (eu folosesc lapte de cocos pe care-l fac acasa din fulgi de cocos)
un picut de cardamon (cred ca asa-i zice)

prajesc la foc foarte mic bananele taiate felii (daca lasa zeama, cu atat mai bine; pot chiar sa fie chiar lejer caramelizate)

Le mixez impreuna cu laptele de cocos si cu condimetul (cardamon)

Pun compozitia in cupe si o las la frigider cateva ore, sau pana capata consistenta de budinca.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

suna tare bine

daca cumpar lapte de cocos imi poti sugera ceva? dac il fac, cum se face?

am mari probleme cu colonul si sunt la regim drasti pot manca numai: fasole verde si galbena, dovlecel,morcov, pastarnac si cartof ca legume binenteles fierte

banane si papene crud, spanac si salata verde crud

alte fructe fara berry's family in compot

paine, cereale, paste si orez integral

eu sunt in cautare de retete asa ca orice reteta e bina venita


Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

ce ma bucur ca nu sunt singura pe aici.
pucku uite un site pe care il iubesc tare mult
www.biogourmand.info

nu mai tin minte reteta originala de lapte de cocos, pot sa-ti spun cum il prepar eu. Inca n-am un robot de bucatarie de care sa fiu mandra asa ca pun fulgii de cocos in rasnita de cafea ( doar cat sa-i maruntesc putin) adaug apa si ii las asa o noapte. a doua zi pun compozitia la fiert 5 minute (inainte schimbam apa acum n-o mai schimb ca pun mai putina ca sa-mi iasa laptele mai consistent)
Strecor compozitia si asta este. Daca pui laptele la frigider grasimea se ridica la suprafata si se intareste (cateodata o folosesc chiar unsa pe paine in loc de margarina, dar de obicei o
las impreuna cu laptele). Bineinteles ca poti adauga vanilie, poti sa-l indulcesti etc.

in general eu folosesc laptele de cocos dimineata langa cereale.

din pacate eu sunt nevoita sa tai si fasolea (verde si uscata de pe lista) caci baietelul meu e alergic si la fasole

o reteta cu crema de cocos, inspirata din bucataria creola de care noi n-am fost foarte incantati, dar...am mancat-o
)se mananca cu orez)

3 dovlecei
3 morcovi
2 cartofi
o mana de fasole verde
4 linguri de ulei de masline
1 catel de usturoi
6 linguri de supa de crema de cocos
1 lingurita de curry, sale, piper
1 frunza de dafin

se taie cartofii in bucatele mici, dovleceii in bucati mai mari, morcovii in rondele mai groase, si fasolea in bucati de aprox. 2 cm.
Se pun legumele in cratita impreuna cu uleiul de masline, curry-ul, foaia de dafin,usturoiul zdrobit si cateva linguri de apa (facultativ). se lasa la foc mic pana sunt fierte. In final, cu focul stins se adauga crema de cocos care se amesteca bine cu legumele


varianta: castraveti si ardei rosu sau verde in loc de carofi si fasole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

patou multumesc am sa incerc si eu desertul cu banane pentru cei mici...si am sa le vand pontul si fetelor din rahova ca-s la cura si cred ca li se potriveste

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Multumesc

ce are voie sa manance?
ca sa stiu ce retete as putea sa-tzi dau

uite una pe azi

dovlecei umpluti

zuchini se taie in doua si se scos samburi , se lasa ca niste barcute.....eu caut mai grasi deobicei, cateodata gasesc si bb dovlecei din soiul celor din romania, care sunt mai bombati un pic

pt umplutura ciuperci portobelo tocate maruntel, ceapa, usturoi, rosii si morcov ras, calit in un pic de ulei de masline aprox 15 min

daca are voie branza sau cascaval poti rade un pic, daca nu eventual branza fara lactoza

ii pui la cupor 30 min, 400grade si acoperiti

eu mai nou folosesc tavile din silicon, si mi-am luat si o plansa de biscuiti care o polosesc pe post de capac, incerc sa nu mai folosc folia de aluminiu

bibenteles si varianta inversa de ciuperci portobelo unplute cu dovlecel e tare buna

dovlecei sunt buni umpluti cu branza dulce si marar....ma gandeam cu ce ai putea inlocui branza.....daca faci fara lactoza....nici nu stiu daca ar merge evident

mai caut prin memorie sa vad

peste poate manca?

Sanatate si numai bine

eu iar am mancat ceva care m-a balonat, nu stiu cine-i intrusul, dar nu mai pot...of of


Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

multumesc pentru reteta. cred ca merge si fara branza. sebas e alergic la proteinele din laptele de vaca, problema nu e lactoza. La peste are intoleranta, nu e alergic ca i-am facut teste (daca mananca peste miroase ingrozitor a peste cateva ore dupa care il vomita) restrictii mai am la linte, fasole, susan si mei(cred ca asta e millet-ul)

nici eu nu folosesc folia de aluminiu, folosesc hartie cerata (cred ca e tot ceva cu silicon)


sanatate si sper sa gasesti "intrusul"



ma bucur ca v-a placut reteta cu banane.
ca varianta merge foarte bine insotita de un sirop de mere (gust lejer acidulat) sau cu crema de cocos ( in conserve laptele de cocos se separa si eu folosesc doar partea solida) indulcita cu sirop de agave (sau cu miere) si parfumata cu vanilie

Mergi la inceput