Botezul Sfantului Duh

Botezul Sfantului Duh | Autor: silvana75

Link direct la acest mesaj

Ce inseamna? Am cautat pe net dar citatele din Biblie nu m-au lamurit, poate cineva sa-mi explice?

Silvana si Paul

Poze cu noi


Daca nu poti trece prin munte, ocoleste-l. Daca nu poti sa-l ocolesti, treci peste el. Daca nu poti trece peste el, intreaba-te daca este chiar atat de important sa ajungi de cealalta parte. Daca este, incepe sa sapi un tunel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

e o idee a penticostalilor, se roaga pentru a fi 'botezati' cu Duh Sfant - semnul ca au primit acest 'botez' e vorbirea in limbi Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

e o idee a penticostalilor, se roaga pentru a fi 'botezati' cu Duh Sfant - semnul ca au primit acest 'botez' e vorbirea in limbi

Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)


am blog


Cum le stii tu, irina.c, pe toate si te grabesti sa dai raspunsuri desi de fapt nu stii sa spui mai mult de doua rinduri, si alea ironice...Poate uneori ar fi bine sa raspunzi la intrebari la care ai ce sa spui.

Nu cred ca e o inventie a penticostalilor, e ceva de au experimentata apostolii, scrie in Noul Testament, Isus Hristos a vorbit despre acest lucru, mii de oameni au trait acest botez sau aceasta experienta divina, cum vrei sa ii spui, si unii il traiesc si astazi, daca vrei sa stii mai multe citeste cartea Faptele Apostolilor din Biblie si te va lamuri cel mai bine.

PS Nu mai scriu demult la subiecte despre religie dar nu am putut sta deoparte cind am vazut ce raspuns ironic si nepertinent ai primit la intrebare.

Numai bine!










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Banti , nu am obiceiul sa iau apararea Irinei , da' nu prea cred ca raspunsul ei a vrut sa fie ironic :-)
Pur si simplu e rezultatul cercetarilor incomplete. Frumusetea religiei pe care o practici, nu-i asa, nu iese in evidenta decat in comparatie cu nedesavarsirea celorlalte religii :-).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.

Numai bine

Silvana si Paul

Poze cu noi


Daca nu poti trece prin munte, ocoleste-l. Daca nu poti sa-l ocolesti, treci peste el. Daca nu poti trece peste el, intreaba-te daca este chiar atat de important sa ajungi de cealalta parte. Daca este, incepe sa sapi un tunel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Irina nu a explicat cum trebuie , de-aia pare ironica si neterminata.

Cam acelasi lucru e si la ortodocsi, scufundarea in apa, In Numele Tatalui, al fiului si a al sfantului duh. Botezul este baza vietii spirituale penticosctale, dupa acest botez , ei se pot ruga si vorbi in limbi necunoscatoare. "Conform Bibliei, acest dar a fost primit de apostoli in ziua cincizecimii (ziua coborarii Duhului Sfant, Rusaliile). Intrucat a cincizecea zi se traduce in limba greaca prin "penticosta", adeptii noii miscari religioase au adoptat denumirea de penticostali."
Singurul lucru care-i face extrateresti , e ca vorbesc kligoniniana din alta galaxie , si aceasta , se bazaeaza tot pe biblia din galaxia noastra, numai ca fiecare o interpreteaza cum vrea.



un burtoi de 33+ cu Mademoiselle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Deci esti botezat cu Sfantul Duh doar daca poti vorbii in limbi sau poti vorbii in limbi doar daca esti botezat?
Botezul cu Sfantul Duh inseamna ca ai renuntat la religia ortodocsa (in cazul de fata) si ai trecut la pendicostali?
Cum stii ca esti inzestrat cu aceasta capacitate de-a vorbi in limbi?

Multumesc!

Silvana si Paul

Poze cu noi


Daca nu poti trece prin munte, ocoleste-l. Daca nu poti sa-l ocolesti, treci peste el. Daca nu poti trece peste el, intreaba-te daca este chiar atat de important sa ajungi de cealalta parte. Daca este, incepe sa sapi un tunel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

a fost un raspuns scurt la o intrebare scurta, daca altcineva doreste sa dea detalii este liber Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Irina, saru' mana pentru mesaj, asa e a fost un raspuns scurt la o intrebare scurta iar eu nu l-am considerat deloc ironic. Ma intereseaza mai multe detalii despre Botezul Sfantului Duh si sper ca ma puteti lamurii.

Multumesc mult

Silvana si Paul

Poze cu noi


Daca nu poti trece prin munte, ocoleste-l. Daca nu poti sa-l ocolesti, treci peste el. Daca nu poti trece peste el, intreaba-te daca este chiar atat de important sa ajungi de cealalta parte. Daca este, incepe sa sapi un tunel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

O sa incerc eu sa iti dau un raspuns :-)))
Botezul cu Duhul Sfant este o experienta pe care o pot trai toti credinciosii, in principiu, insa in realitate Dumnezeu este cel care imparte aceasta binecuvantare dupa cum doreste El. Una din manifestari este vorbirea in alte limbi, care este biblica si mentionata in Noul Testament in multe pasaje unde apare convertirea iudeilor sau neamurilor la crestinism. (Faptele Apostolilor)Dar vorbirea in alte limbi nu este singura manifestare a acestui botez. Cred ca cei ce primesc aceasta binecuvantare sunt intariti de Dumnezeu pentru o anumita lucrare pe care o au de facut pentru Biserica lui Cristos, pentru a fi mangaiati, eliberati de anumite ispite, pacate, pentru a fi intariti in Duh.
In general aceast botez apare in rugaciune cind ne rugam cu staruinta sau avem gandul si mintea indreptate spre Dumnezeu. Nu apare oricum. Cei ce au simtit acest lucru au marturisit ca au simtit o putere mare care a venit peste ei, care i-a strabatut ca un curent electric.
Nu inseamna ca treci la penticostali daca primesti acest botez, ei cred cu tarie in acest lucru si de aceea uneori nu sunt intelesi (sau sunt chiar ironizati) pentru ca cei din alte confesiuni nu subliniaza asa de tare aceasta manifestare a credintei. Cred ca alte daruri sunt mai importante. A nu se confunda primirea Duhului Sfant atunci cand crezi, pentru ca acestu lucru il primesc toti cei ce cred in Cristos, cu botezul cu Duhul Sfant care e o manifestare separata, cel putin eu asa inteleg.
Sunt crestini din orice confesiune care au trait acest lucru (chiar si catolici, baptisti si cred ca si ortodocsi) deci nu doar penticostalii.
Sper ca te-am mai lamurit putin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:


Interesant interes ai, ne_comuna intrebare ai mai pus...
(oare de ce?)

Daca de pilda ma duc la piata si cumpar niste mere , am ceva 'cuantificabil' in posesie, ceva ce pot povesti-descriptiv oricareia dintre voi in termeni de greutate, soi, culoare, numar, dimensiune, stare, gust, aroma, etc. ...si sa intelegeti destul de bine/clar/limpede/exact despre ce va spun.
Pe de alta parte insa... de exemplu daca as incerca sa descriu unei persoane nevazatoare din nascare culoarea mea favorita, culoarea-nuantza pe care am visat-o eu odata demuuuult si pe care numai o singura data mi s-a parut ca am intalnit-o exact aceea... nu-mi dau seama ce sau cat ar putea intelege, dar imi cam inchipui ca nu prea as putea eu transmite respectiva-mi experientza-traire asa de limpede.
= ei...cam asa vad eu "cu ochii inchisi", c-ar sta lucrurile si in privirea comunicarii prin limbaj, a trairilor de natura spirituala veritabila: poti sti totul ce se poate sti despre ceva, fara sa ai absolut nimic de-a face cu acel ceva, adica fara sa cunosti direct absolut nimic despre acel ceva, ceva ca un paradox, ca de fapt oricat ai sti despre ceva, in realitate sa nu sti absolut nimic.

Asadar, "fenomenul" de care te interesezi, ca si altele, e ceva cu mai multe "niveluri de cunoastere" ca sa zic asa, adica e precis unul superficial/extern, unul teoretic si teoretizat al celor care se tzin deoparte si resping cu osardie orice...asa, iar cu totul altceva e nivelul de cunoastere al celor din "cercul interior"... sau iarasi inca altul cel al celor care bat campii practic( ca mine pe aici ), al celor care cunosc cu totul altceva sub aceasta incadrare.
Depinde acuma de tine, de ce te intereseaza si de cat de tare te intereseaza, ca sa vezi pana unde mergi si unde te opresti cu cercetatul, daaaaaa.... io gratuit te sfatuiesc sa iei seama si sa nu te joci cu focul, chiar daca ai avea in tine un spirit de pompier !



PS. Urari si salutari tuturor
chiar si celor carora nu le place de mine va dau
( = oricum nu sunteti singurele, ci uneori nici macar mie nu-mi place de mine )

Mergi la inceput