Mamici de iulie-august 2008 (39)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Pai postarea pe care a pus-o Sibylle trebuie sa o traduc, sa o printez si sa o lipesc pe usa fiecarei clinici...Si sa fac si o campanie de direct mail catre fiecare gravidutza din Brazilia...

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (18+)si Vil asteptand o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

eu una sunt anticezariana rau de tot!!
e ceva de genul hai sa facem o gaura in asfalt si apoi s-o carpim..pai asfaltul ala nu va mai fii niciodata un intreg
nimeni nu a murit de durerile nashterii
corpul nostru e pregatit pt asha ceva
cum sa ma tai eu pe burta "la cerere"!!!dupa ce ca taie burta,mai taie si nishte muschi,lichidul amniotic tzashneshte ca o fantana...bb e foarte traumatizat si mai raman si cu o taietura pe uter,apoi "se videca" in ceva luni si va ramane mereu acolo pe veci..
nuu cezarienei la cerere!!!
pai sa nu iasa bb pe mandra pasa..prin locul predestinat..cat poate sa te doara..ca doar de aceea a lasat DD uitarea!!!



Ana-Maria24+
am oMARIA!!!AMR 16sapt-numaratoarea inversa a inceput
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/video/x4a86k_grigoras-ana-maria_fun" target="_blank">filmuletze bebe new!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Sibylle foarte interesabt textul postat de tine, mai ales ca vine din perspectiva dubla a unei mamici-ginecolog. Eu ma tot gandesc, si caut motive pro si contra pt fiecare din cele 2 variante, oricum stiu ca e mai bine natural dar parca sincer nu ma vad in stare. Habar n-am ce-o sa fie!

Anna 20+ cu Maria
AMR 20
vinebarza
bebe
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Foarte adevarat ce-a scris tanti acolo. E ca si cum am alege sa nu facem kk ca toata lumea ca suntem constipate. Si ca sa nu ne scremem prea tare, mai bine scoatem kk prin operatie la colon. Scuzati asemanarea dar n-am gasit alta mai buna Cum ar fi sa se umple spitalele de oameni veniti sa se opereze de scoatere de kk pt ca le e frik sa se screama? Si medicul sa zica: ok, daca tu vrei... Brrrrr

bujo 20+ cu
album de nunta
burtik
mini Bujo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

am o problema acum:
kidex e intre 27-30martie
babyexpo intre 10-13 aprilie
acum care e mai interesant???pe care sa-l aleg??



Ana-Maria24+
am oMARIA!!!AMR 16sapt-numaratoarea inversa a inceput
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/video/x4a86k_grigoras-ana-maria_fun" target="_blank">filmuletze bebe new!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

bujo tu ma induci in eroare cu messengerul!!!iar esti invisibile?



Ana-Maria24+
am oMARIA!!!AMR 16sapt-numaratoarea inversa a inceput
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/video/x4a86k_grigoras-ana-maria_fun" target="_blank">filmuletze bebe new!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Cik babyexpo e pt bebelushi. Kidex pt copii mai mari. Io as zice babyexpo.

bujo 20+ cu
album de nunta
burtik
mini Bujo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

ileana in primul rind FELICITARI PT BAIETELUL VLAD si sarcina frumoasa in continuare !

Apoi, in legatura cu nasterea, un doctor care nu-ti expune clar avantajele si dezavantajele fiecarei nasteri in parte, atit naturala cit si cezariana atita timp cit el este pro-alegere, mie mi-ar pune mari semne de intrebare. E mult prea simplist cum a pus el problema, pt ca dpdv medical nasterea naturala este net preferata cezarienei ( in cazurile in care nu apar probleme), ca fiind cea mai benefica atit mamei cit si copilului. Din cite imi amintesc repede acum:

-nasterea, ca si sarcina ,este un proces natural in care corpul trece prin schimbari majore, colul se dilata in timpul travaliului ca dupa aceea sa isi revina la loc.Vaginul la fel, isi revine si impotriva incontinentei exista exercitiile de intarire a muschilor vaginului care practicate in timpul sarcinii ajuta si la nastere.
- alaptarea este mult mai rapida in sensul ca laptele apare mult mai repede ca dupa o cezariana
-refacerea, recuperarea este mult mai usoara si rapida
-copilul este mai putin traumatizat trecind printr-o nastere naturala decit o cezariana.
-riscurile de complicatii dupa o cezariana sint mai mari si pot fi de ex: infertilitate, sarcina ectopica, placenta craetia ( cind placenta isi formeaza radacini ...
-riscul de infectii la nou nascut sint mai mari la o cezariana, in plus pot aparea probleme respiratorii si chair astma mai tirziu in viata.
-nasteri naturale la diferenta mica de timp sint fara risc pe cind cezariene mai multe una dupa alta sint f riscante.

[/b]In concluzie, cezariana poate avea multe riscuri si nasterea naturala este cu mult mai sigura atit pt mama cit si pt copil in cele mai multe cazuri.[/b]



.....
fericita, 19 sapt cu bebe 3 cu surpriza

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

mai are cineva cultura de coshuri pe spate??
ce DD le fac ca le am de la inceputul sarcinii si nu vor sa dispara,vine caldura iar spatele meu arata gretzos!!!
inca o intrebare: mi se pare doar mie sau parul pubian creshte mai repede in perioada asta..ca m-am epilat acum 2sapt si deja dau semne de impadurire!!!oricum nu o mai vad pe pasa...noroc ca am o oglinda mare la usha de la baie!!



Ana-Maria24+
am oMARIA!!!AMR 16sapt-numaratoarea inversa a inceput
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/video/x4a86k_grigoras-ana-maria_fun" target="_blank">filmuletze bebe new!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

quote:
Originally posted by anaxena

mai are cineva cultura de coshuri pe spate??
ce DD le fac ca le am de la inceputul sarcinii si nu vor sa dispara,vine caldura iar spatele meu arata gretzos!!!
inca o intrebare: mi se pare doar mie sau parul pubian creshte mai repede in perioada asta..ca m-am epilat acum 2sapt si deja dau semne de impadurire!!!oricum nu o mai vad pe pasa...noroc ca am o oglinda mare la usha de la baie!!



Ana-Maria24+
am oMARIA!!!AMR 16sapt-numaratoarea inversa a inceput
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/video/x4a86k_grigoras-ana-maria_fun" target="_blank">filmuletze bebe new!!



Ana, acum vreo cateva saptamani am avut si eu probleme cu cosii . AM observat ca in zonele unde se freca bustiera de spate era, asa cum zici si tu, cultura. Dar purtam bustiera zi si noapte. Apoi nu am mai purtat bustiera si noaptea cand dormeam si cosurile mi-au trecut .


Cristina 15+ ,cu Mihai Daniel


" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput