Fulguleti de nov - dec 2006 (156)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

a_deju nu cred ca exista o reteta minune..e doar manifestarea personalitatii sale in crestere, dupa parerea mea..mai nou octavian, care isi tragea si el palme in cap si se amuza de minune pe treaba asta, ne trage si noua palme.. ieri am avut in vizita un bebelus...pe care l-am luat in brate..fi-miu m-a luat la palme si muscaturi si apoi mi-a cerut tzatza..dar asta e alta poveste...oricum si in orice circumstante eu il las in pace si fac chiar mai mult decat atat..ii dau de inteles din gestica si vorbe ca nu e bine sa faca asta...si apoi il pup si il mangai...el imi trage una eu il pup de 10 ori si ii spun: mami nu te bate mami te pupa..ma rog, asa simt eu sa fac...si parca s-au mai rarit, parca a simtit ca face degeaba ceea ce face si ca nu ma amuz deloc....deci nu te stresa, eu zic ca e o faza normala si in orice i-ai spune fii perseverenta si ai continuitate in ceea ce spui....sunt convinsa ca te intelege!in timp cred ca vei vedea si efectul!

pupam motanul !

PS apropo de motani, bine ca nu te zgarie!


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

a deju scurt ca nu e timp
1. de ce? frustrare, suparare, atentie, durere. cauti sa descoperi si sa inlaturi cauza
2. reactiile tale controleaza totul.



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Minunatelor, nu prea mai auc sa va citesc sis nici sa scriu. Dar azi nu merg inca la culcare pana nu va scriu doua vorbe.
Am citit pe sarite, se pare ca am pierdut vestea nasterii nepotelei lui FLore, sa-ti traiasca nepotica!!!
Donia, felicitari pentru casa. Citeam la un moment dat ca trebuia sa semnati actele, ati semnat?

Lauraimi pare rau ca Dai e bolnavior.
Saryta
Danutz, felicitari pentru finuta!



Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada
varsta Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

se pare ca renuntam la cold cream si aplicam sun cream...,azi am intrat in casa rosii in obrajorii amandoua...,a fost incredibil de cald...,f frumos...,am stat afara de la 9.30 pana la 14...,am cerut ajutor sa ridic carutul pana sus ca bubulina sforaia de zor si a mai sforait vreo ora in casa...,dar eu muream de foame...
mentinem aceasi rutina ca si pana acum...,doar ca azi ne-am luptatat ceva pana sa adoarma...si cand in sfarsit ma hotarasem sa plecam din parc,mi-a adormit pe drum...,asa ca ne-am reantors in parc...

de infofolit nu mai zic...,daca intrebi mamicile,cica-s bebeii raciti,de parca caciula ar ajuta cu ceva raceala...,alearga saracutii cu costume de iarna,transpirati binenteles... si spre casa am vazut una cu fular saracuta...,in schimb mamaica era la manecuta goala...

Adeju,
chiar azi citeam ceva asemanator...,ce-am retinut este ca trebuie sa te situezi undeva la mijloc...,sa incerci sa aplanezi starea cu distragerea atentiei sau cu dragalasenii dar sa ai grija sa nu cazi in extrema cealalta...,sa nu fii prea explicativa si sa nu acorzi un interes f mare situaiei,pentru ca apoi simte ca-i recompensezi comportamentul...,complicat dar nu imposibil,cere multa rabdare...,tine-ne la curent
Dia,
nu ma mai cocolosi ca-s bine...,stai sa vezi cand o creste burtica si m-oi misca mai greu...,deocamdata nu simt nimic...,deci ai si tu tot dreptul sa te plangi ca ti-e greu,vorba ta,cred ca astenia asta-i de vina,prea mi-e somn...
vroiam sa te intreb ,cat doarme Oana pe zi?
Ruxandra,
zici ca nu se fumeaza acolo?..,ma bate un gand...,cu Crinuta binenteles ,vb cu sotul,sa vina s astea cu fata macar...
am furat ideea cu mancarea calda...,de maine servim ranzul in parc...
Saryta,
daca vrea sa iasa cu baietii si tu nu-ti vezi capul de treaba,in plus ai stat si singura cu ele vreo 3 zile,nu-l lasa sa plece nicaieri...,pai ce-i asta?!,daca-i treaba importanta...,asta e..,inghite si tu si-ti scoti parleala dupa...
offf,trebuie sa-ti fie f greu,dar dupa cum zici,este doar o perioada de-a lui...,in restul este cooperant,deci il scuzam si tie iti transmitem muulta rabdare si ceva vitamine
Danutz,Flore,
felicitari pentru bebesluii minunati,sa fie sanatosi,mamicilor refacere rapida
Roxanica,
cum santeti cu raceala?,sper ca i-ati venit de hac,multa sanatate


Mamica de Crina Maria (1 Nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by Laura13

febra, tuse parca seaca (ca atunci cand se ineaca cu mancare), destul de bine ca si chef de joaca. am inceput panadol/nurofen. pt tuse?? stodal? parca....nu ma stiu. cine ma ajuta si pe mine?






poti sa-i dai stodal ,ca-i homeopat...
mai poti incerca sirop de ridiche neagra facut de tine in casa...sau sirop de ceapa...,sa dea domnul sa se amelioreze
multa sanatate


nu pot sa nu remarc cati copii si mamici bolnaviori in aceasta perioada...,se pare ca schimbarea asta de vreme ne creeaza probleme...,sanatate multa la toata lumea


Mamica de Crina Maria (1 Nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

danutz felicitari pt finuta
flore felicitari pt nepotica.
saryta te inteleg.

eu ca deobicei sunt franta. ma alearga zmeul prin parc de nu am timp sa suflu, ca doar tb sa-si consume energia.
de cateva zile zmeul mananca ca un disperat. tot timpul cere mancare. spune "papa" si plescaie.

Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

quote:
Originally posted by dandusa

quote:
Originally posted by Laura13

febra, tuse parca seaca (ca atunci cand se ineaca cu mancare), destul de bine ca si chef de joaca. am inceput panadol/nurofen. pt tuse?? stodal? parca....nu ma stiu. cine ma ajuta si pe mine?






poti sa-i dai stodal ,ca-i homeopat...
mai poti incerca sirop de ridiche neagra facut de tine in casa...sau sirop de ceapa...,sa dea domnul sa se amelioreze
multa sanatate


nu pot sa nu remarc cati copii si mamici bolnaviori in aceasta perioada...,se pare ca schimbarea asta de vreme ne creeaza probleme...,sanatate multa la toata lumea


Mamica de Crina Maria (1 Nov 2006)



multumesc dandusa

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:


Laura,
Tusosedal (de la siminiceanu)- mi-a placut ca tusea ai putin noaptea si putea sa doarma.

aProbabil i-a fost dor de jucarii..nu a baga in seama deloc..

Deci am ajuns la Tg.Mures..
Paranteza sa multuesc inca o data Dianeirus care ne-a ajutat de parca ne cunosteam de vreo 10 ani..e o minunata!
Ajunsi la spital initial trebuia sa ne iterneze,dar la camera de garda au constatat ca are febra-38.8-..in vreo 4 ore petrecute pe holuri i-au facut heograma,radiografie si ecocardiografie.cateterism nu s-a mai putut pt ca avea febra.
Fara macar sa dea un antiteric ne-au trimis la iasi cu analizele sa ergem acolo la dr.
Mers pe drum...mihaita cand dormea cand mai dadeam un nurofen.
De papat nimic.Doar apa.Scaune moi si dese.
6 ore de drum- ajungem la iasi- iar febra...
Bagat supozitor- face scaun ,deci iese si ala.
Nurofen ii dadusem abia de 2 ore,dar am ai dat si panadol.Ca avea 39.5.
Dupa vreo ora scazuse abia la 39.
Am crezut ca iar are pneumonie si m-am dus plangand la spital.
Da,cum spune aka:
-dormit in patut de copil cu copil
-stat cu 3 copii cu pneumonie si laringita plus o mama cu tbc
-vazut mame care tipau si bruscau copilasi de3 2-3 luni pt ca plangeau
- 80% din mame isi leganau copilasii pe picioare (mai simplu decat in brate,nu?)- ii zapaceau saracii
- purici si gandaci
-personal medical incapabil sa prinda o vena la un copil de 1 an si 3 luni (mihaita e vanat si intepat peste tot.inclusiv la gat - asta m-a facut sa cer externarea...plangeam efectiv langa usa cand il auzeam cum plange si cum il chinuie)
-primit mancare fortat prin gavaj.Initial am refuzat manevra si au chemat doctorul sa imi spuna ca sunt inconstienta sa il las atata nemancat..
-certat cu o tiganca
- si totusi tigancile erau mame mai bune: alaptau,se jucau cu copiii,ii tineau in brate,nu le mestecau mancarea in gura lor,nu tipau,nu ii bruscau.
-primit medicamente neadecvate varstei si prea puternice..

cam asta e.... bull shit..
analizele au iesit bine..ma rog sa nu fi luat nimic de pe acolo (o alta viroza sau ceva) Doamne ajuta!

Alta data ma voi gandi de 10 ori inainte de a ma mai duce acolo.Sa dea Domnul sa nu mai fie nevoie vreodata!


minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

quote:
Originally posted by Lavinia_P


Laura,
Tusosedal (de la siminiceanu)- mi-a placut ca tusea ai putin noaptea si putea sa doarma.

aProbabil i-a fost dor de jucarii..nu a baga in seama deloc..

Deci am ajuns la Tg.Mures..
Paranteza sa multuesc inca o data Dianeirus care ne-a ajutat de parca ne cunosteam de vreo 10 ani..e o minunata!
Ajunsi la spital initial trebuia sa ne iterneze,dar la camera de garda au constatat ca are febra-38.8-..in vreo 4 ore petrecute pe holuri i-au facut heograma,radiografie si ecocardiografie.cateterism nu s-a mai putut pt ca avea febra.
Fara macar sa dea un antiteric ne-au trimis la iasi cu analizele sa ergem acolo la dr.
Mers pe drum...mihaita cand dormea cand mai dadeam un nurofen.
De papat nimic.Doar apa.Scaune moi si dese.
6 ore de drum- ajungem la iasi- iar febra...
Bagat supozitor- face scaun ,deci iese si ala.
Nurofen ii dadusem abia de 2 ore,dar am ai dat si panadol.Ca avea 39.5.
Dupa vreo ora scazuse abia la 39.
Am crezut ca iar are pneumonie si m-am dus plangand la spital.
Da,cum spune aka:
-dormit in patut de copil cu copil
-stat cu 3 copii cu pneumonie si laringita plus o mama cu tbc
-vazut mame care tipau si bruscau copilasi de3 2-3 luni pt ca plangeau
- 80% din mame isi leganau copilasii pe picioare (mai simplu decat in brate,nu?)- ii zapaceau saracii
- purici si gandaci
-personal medical incapabil sa prinda o vena la un copil de 1 an si 3 luni (mihaita e vanat si intepat peste tot.inclusiv la gat - asta m-a facut sa cer externarea...plangeam efectiv langa usa cand il auzeam cum plange si cum il chinuie)
-primit mancare fortat prin gavaj.Initial am refuzat manevra si au chemat doctorul sa imi spuna ca sunt inconstienta sa il las atata nemancat..
-certat cu o tiganca
- si totusi tigancile erau mame mai bune: alaptau,se jucau cu copiii,ii tineau in brate,nu le mestecau mancarea in gura lor,nu tipau,nu ii bruscau.
-primit medicamente neadecvate varstei si prea puternice..

cam asta e.... bull shit..
analizele au iesit bine..ma rog sa nu fi luat nimic de pe acolo (o alta viroza sau ceva) Doamne ajuta!

Alta data ma voi gandi de 10 ori inainte de a ma mai duce acolo.Sa dea Domnul sa nu mai fie nevoie vreodata!


Lavinia, mamica lui Mihaita (26.11.2006)
minunea mea


Ce povestesti tu acolo parca descrii ceva dintr-un film de groaza, multa multa sanatate micului Mihaita, nu-mi pot inchipui ce greu va fost si ce sa chinuit mititelu.Lavinea multa putere iti doresc si multa multa sanatate pentru Mihaita.sa stii ca ne gandim la voi si va trasmitem multa energie pozitiva si ganduri bune.

Stela 24s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Multumesc porumbita!
Din pacate asa e..de asta nu a fost prezenta a apel sambata.

minunea mea

Mergi la inceput