Bucurii de sept-oct 2006 (111)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Mira, vad ca nu ai PM activat. Vroiam sa-ti trimit o poza noua cu gargaritza, sa ne faci si noua un update pe site.
Si as mai avea o propunere: sa modificam putin pag. principala a subiectului. Ai putea sa treci in site informatiile despre primii dintisori, stau singuri in fundulet si merg in picioruse.
Bucuriile au trecut demult de aceste etape, ce credeti fetelor?



ANDRA si gargaritza (10oct2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

Apropo de cat se tine flaconul de sirop deschis, eu nu m-am gandit sa-l arunc daca nu scrie asta in prospect. Antibioticele care trebuie preparate acasa cu apa, se tin 10 zile la frigider, cel putin ce am folosit noi pana acuma, in rest nu stiu. Eu am a doua sticluta cu Nurofen de cand s-a nascut Roxana iar prima nu se terminase inca dar m-am gandit ca-i cam veche si am luat alta.

Roxana tot cu febra, azi am dus urina la analize, maine iese urocultura iar joi antibiograma, daca va fi cazul. Joi vreau s-o duc si s-o vada medicul ca mi se pare ca are coastele la fel de evazate ca la 3 luni iar fontanele nu s-a inchis de tot.
Mai este cineva la care nu s-a inchis fontanela la varsta asta??? Nu stiu cu coastele ca sa cred ca se vad clar cand sta pe spate. Astept sa vad ce zice medicul poate ii face si fosfataza alcalinica sa ma linistec eu.





Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Sandra eu am activat PM, ma mir ca nu poti trimite, mi-a mai spus cineva ca nu poate. Trimite poza pe bucurii2006@yahoo.com. Sunt foarte bune propunerile tale insa de fiecare data cand am propus cate ceva se trimiteau cateva poze sau cateva informatii si atunci n-am mai insistat. Eu le trec cu placere cand am timp, voi trimiteti-le pe mail.

Peritol i-am dat pentru alergie si cand a avut laringita (tot ca antihistaminic), mare imbunanatire n-am vazut.

Cam slaba miscare pe aici, trageti de fiare ca acusi e deadline-ul si tre sa sarim pe cantar, nu-i asa?


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)
Asteptam primavara
Hai sa slabim! Greutate: 63 kg (1.70 m)
Deadline: 1 martie 2008, Target: 3 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Flori nici David n-are fontanela inchisa de tot, cand am fost la spital i-au facut radiografie de pumn pt varsta osoasa si e super ok, n-are nici o problema. Mi-a zis sa-i dau vigantol pana la 18 luni. Si noi parca avem coastele evazate.

Andra voi cum sunteti?


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)
Asteptam primavara
Hai sa slabim! Greutate: 63 kg (1.70 m)
Deadline: 1 martie 2008, Target: 3 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Buna seara!

Sa va zic ce stiu eu referitor la ce s-a discutat azi: in primul rand, trebuie numaidecat respectate indicatiile de pe prospect (unele suspensii precum cele cu antibiotic sau siropelul Rhinatiol de exemplu trebuie aruncate dupa cateva zile, chiar daca n-au fost consumate total). Atentie, continutul se varsa la chiuveta si doar ambalajul gol la gunoi. Nu vreau sa jignesc pe nimeni cu aceste precizari dar au existat cazuri de intoxicatii medicamentoase la persoanele care, din pacate, cauta mancare la ghena de gunoi, fie ei copii sau adulti. Din punctul meu de vedere, siropul e o forma farmaceutica foarte stabila, concentratia de zahar (64%) impiedica contaminarea cu germeni si nici nu necesita conservanti. Eu tin Nurofenul sau Panadolul, de obicei, pana termin sticla. Dar daca intre administrari au trecut mai mult de 3-4 luni, iau altul nou totusi.

SAndra, nu stiu daca pediatrii recomanda Peritolul si in alte scopuri decat cel de pe prospect. Sunt situatii in care chiar trebuie sa apelezi la Peritol si ptr efectul sau linistitor, important e sa nu faci abuz. Lui M i-am dat in doua nopti inainte de culcare, cand a avut varicela.


**************************************************
Lili, mamica lui Mathias (17.10.2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

quote:
Originally posted by MamiLili
SAndra, nu stiu daca pediatrii recomanda Peritolul si in alte scopuri decat cel de pe prospect. Sunt situatii in care chiar trebuie sa apelezi la Peritol si ptr efectul sau linistitor, important e sa nu faci abuz. Lui M i-am dat in doua nopti inainte de culcare, cand a avut varicela.
Deci este totusi recomandat pt efectul linistitor. Ma mir pt eu am intrebat si pediatra si dr familie ce sa-i dau Ruxei in caz de agitatie, mi s-a spus ca si Sephorei ca este un copil energic si ca nu are rost sa-i dau nimic. Nici macar cand e bolnavioara. Dar la noi cati medici, atatea pareri.



ANDRA si gargaritza (10oct2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mi-am recitit mesajul si am mancat niste cuvinte, trebuia sa scriu ca nu ar trebui tinute mai mult de 3-4 saptamani. Tipa care mi-a spus este farmacista si lucreaza in cercetare si nu se referea numai la medicamentele pe care scrie clar cat trebuie pastrate ci si la celelalte unde nu scrie, am o groaza de siropuri si vitamine in casa si nu stiu ce sa fac cu ele, unele le-am deschis doar sa vad ce gust au ca fi-miu e tare pretentios, in afara de nurofen nu ia nik, le vomita. Maine promit sa ma documentez mai bine si sa va spun. Daca v-aduceti aminte si despre vigantol a fost un intreg scandal legat de problema asta.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)
Asteptam primavara
Hai sa slabim! Greutate: 63 kg (1.70 m)
Deadline: 1 martie 2008, Target: 3 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Legat de Peritol, cand am fost in spital cu laringita, pe langa tratamentul care ni l-a dat, trebuia sa-i dau lui David de 2 ori pe zi Peritol, eu cand am vazut am zis ca mi l-a dat sa-l linisteasca/adoarma, recunosc ca si citisem niste subiecte nasoale despre Peritol si credeam ca e bau-bau rau de tot... bun si desteapta de mine nu-i dau copilului deloc... dupa vreo 2 zile ma intreaba dr daca i-am dat si i-am zis ca nu... nu va zic ce mi-a facut... apoi am aflat ca era necesar, tratamentul pt. laringita presupunea si antialergic pe langa antiinflamatoare si antibiotic, apoi i-am dat, dar tot cum am vrut eu, adica doara seara, ca-l toropea de tot.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)
Asteptam primavara
Hai sa slabim! Greutate: 63 kg (1.70 m)
Deadline: 1 martie 2008, Target: 3 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Buna dimineata fetele ...poftiti la drogul de dimi

Vad ca ati vb despre Peritol - noi nu am apelat la el...pt ca suntem oricum mult prea somnorosi decat media si mi-a zis pediatra ca inca nu-i nevoie...dar, da se da ca si calmant..

Mira - eu nu vad PM-ul tau activat...

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!
Greutate:58kg(1,55m) Deadline- 1.03.2008 Target: 3 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata, merci de cafea, Alex.

Dar chiar e slaba miscare pe aici...


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)
Asteptam primavara
Hai sa slabim! Greutate: 63 kg (1.70 m)
Deadline: 1 martie 2008, Target: 3 kg.

Mergi la inceput