Durerea unei pierderi de sarcina (63)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Lau,
sunt prin zona, va citesc dar nu prea mai scriu

Idaira,
sunt bine, multumesc pt intrebare, nu am mai intrat sa tot povestesc pt ca as vrea sa o iau mai incet, fara sa-mi fie gandul numai acolo, fara sa imi fac sperante foarte mari
cum o vrea Dumnezeu
In rest, toate bune
O saptamana usoara va doresc tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Ce de mult ati scriiiis!! Asa imi place !!! Pupici si flori pentru toata lumea !!!

]pup]



oana_oana26, sperante sigur ai, si cel mai bine este sa continui sa speri exact ca un copil. insa stiind ca indeplinirea lor nu depinde decat in mica masura de tine, fa ce poti tu si restul lasa pe mana lui Dumnezeu. o sa fie bine si pentru noi. altfel nu se poate. cred asta dupa 2 sarcini pierdute consecutiv. primele 2.

Pepsi, auzi!? dor de copii!? ai stat 5 ore departe dupa cata vreme !? uf! dar dor unul de altul ? uite eu stiu o tipa care de cand a nascut si-a tinut copilul (are un an acu) exclusiv in brate. nu l-a pus o secunda in carucior. nu l-a dat o secunda altcuiva in brate... ma rog, poate tatal sa mai fi avut privilegiul Copilul ala cum vede pe altcineva ca se apropie de el in afara de mama lui incepe si plange..... ma gandesc ca tipa si- dorit un accesioriu special la hainele ei si nu un copil. e.. acu nu zic decat ca you HAVE to enjoy yourself, pentru ca sa fii intreaga la cap si sa ai cea mai buna grija de copiii tai. dar sunt sigura ca faci asta

L58, dap. bag in mine. Lunea viitoare aflu daca are vreo valoare. M-am uitat si m-am tot uitat si nu prea am vazut mre branza despre ce ai mai facut TU.



http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;126/st/20081021/k/2cd9/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Buna dimineata, sufletistelor!
Vin sa va imbratisez si sa va spun ca aici miroase usor a primavara!Maryb.te felicit pentru eveniment si sa fie cu noroc!Sarcina usoara si sa fii fericita!
Pepsi, ai scris atat de mult...Iti multumesc pentru ca ai mereu vorbe bune pentru toata lumea!
Eu n-ammai scris vreo doaua zile, fiind bagata pana peste cap in examene.Nici azi nu stau prea mult, ca sunt destul de obosita!
Va pup pe toate si sa aveti o zi frumoasa!

Mariaanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

buna dimineata fetelor si o saptamana buna. ma bucur sa vad ca ws-au calmat spiritele pe aici. sper sa ramaneti optimiste in continuare mai ales ca a venit primavara. mie imi place subiectul asa cum e , cu de toate si bune si rele. eu cel putin nu as fi putut merge mai departe daca aici erau numai lucruri triste si durere. trebuie sa vedem si o raza de optimism, trebuie sa vedem ca se poate si sa speram ca vom fi toate mamici cat de curand.
va pup pe toate.
Irinel si Flavia va pup dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Buna dimineata si o saptamana cat mai reusita sa aveti!

Flavia ma bucur ca ati reusit sa iesiti doar voi doi, sigur va lipsea asta si e bine ca v-ati distrat, ati mai iesit si voi din cotidian putin. Ca despre dorul de puiuti, era si normal sa apara instant, ca doar i-ati facut din dragoste, nu cum spunea alinushca de tipa aia, ca accesorii sau ca sa fiti in rand cu lumea.
alinushca pai nu prea am mare lucru sa spun despre ce am mai facut eu, pentru ca momentan, pe 28 o sa merg la un endocrinolog sa punema problema "pe tapet" si sa discutam cu el, sa vedem ce parere are in legatura cu tiroida mea si problemele mele hormonale, ce propune el pentru rezolvare. In rest, nimic nou, CM nu mi-a mai venit din noiembrie , tratament nu am mai facut, doar analiza aia, inhibina B, care mi-a iesit mai mult decat prost (VN=>45, iar eu am avut valoarea 10 si sper totusi sa fie rezultatul gresit).
irinabobe mai un pic si avem si noi ceva lamuriri nu? Ca maine -poimaine e 28, asa ca iti tin pumnii sa fie bine.
mariaanna spor la examene si odihna cand se poate, ai grija de tine.



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
" Nu tuturor li-i dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca!...Al.Vlahuta "

Concediul visat
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste
Doi zapaciti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

Lau asa e mai e putin pana joi. eu deja am inima in gat. ma gandesc ca cine stie ce dreaq vesti proaste mai primesc. cred ca pana imi face eco si spune ce vede mor de inima.iti tin pumnii si tie sa vii cu vesti bune. poate se arata si la noi primavara. Lau tu joi mergi la Medsana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

irinabobe nici nu concep sa nu vina primavara si la noi, ce, suntem noi mai fara motz ? Da la Medsana din Primaverii merg, si am programare la 18.45. Tu?
oana foarte bine faci, metoda pasilor marunti e mai sigura si mai lina, sper sa nu dureze mult si sa vii si tu cu vesti bune.



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
" Nu tuturor li-i dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca!...Al.Vlahuta "

Concediul visat
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste
Doi zapaciti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

multumesc de primire fetelor!
sper ca visul meu sa se implineasca in curand si visulo vostru tot asa de repede. daca am putea fii toate fericite ce bine ar fii. eu am ramas o optimista:D.
in legatura cu PM nu am idee cum se activeaza, dar cred ca un moderator poate sa mi-l actioveze, daca rog frumos.
AAA!! rog si eu un loc pe listuta pentru aspirante sper sa nu stau prea mult pe acolo.
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

ORICE LUCRU SE INTAMPLA CU UN SCOP!

Cred ca scopul acestor discutii a fost unul nobil, toata lumea si-a mai descarcat sufletul, poate fiecare a “atentat” acum la conul de umbra din inima ei si si-a mai strigat un pic durerea. E bine sa spui ceea ce simti. Asta inseamna prietenie: un umar pe care sa plangi si unul pe care sa razi. Cine n-ar dori sa foloseasca doar umarul “de ras” ? Dar Doamne, cat este de greu…
Sunt o persoana foarte optimista. Dar eram o persoana care gandea ceva de genul “mie nu mi se poate intampla asa ceva” (in sensul rau). Si uite ca viata mi-a aratat ca se poate. De ce se intampla lucrurile astea? Credeti-ma ca m-am intrebat de mii si milioane de ori. Si ca nu am gasit nici un raspuns. Asa ca am incetat sa mai sau sa ma mai intreb. Am invatat sa iau lucrurile ca atare. Am invata sa sufar, am invatat sa plang, am invatat sa ma bucur de lucruri marunte, am invatat in primul rand SA ACCEPT.
De cateva zile nu mai plansesem. Am plans in dimineata asta iar citind mesajele voastre. Dana, cat de bine ti-ai exteriorizat durerea…
Mi-a fost mai usor sa accept prima data. Cu toate ca a fost asa traumatizant: mai intai am primit pronosticul de sarcina extrauterina... in procent de 90%. A doua zi trebuia sa merg in alt oras la o nunta. Mi s-a spus nici sa nu ma gandesc sa plec din Bucuresti, pot aparea complicatii, se poate sparge sarcina, pot face septicemie, etc. Am plans toata noaptea…A doua zi am fost la urgenta, medicul nu s-a putut pronunta, mi-a spus ca sarcina e prea mica, sa merg acasa si sa stau linistita. Am incercat. Peste o saptamana am mers din nou la ecograf: sarcina era intrauterina, se formase embrionul.... Atunci am inteles ce insemna DE LA AGONIE LA EXTAZ!. Peste o saptamana au inceput dureri de burta. Alt ecograf. Se pare ca sarcina nu evoluase, embrionul se absorbea. Atnci a fost reversul: DE LA EXTAZ LA AGONIE. Nu am vrut sa accept asa ceva, asa ca am refuzat internarea si am decis sa astept. La vreo 10 zile am avut sangerari si a inceput calvarul, am avut cele mai cumplite dureri de burta din viata mea. A doua zi a urmat chiuretajul A fost greu, greu dpdv psihic, dar totul a decurs f bine fizic, refacerea a fost rapida. Am invata sa traiesc cu acest lucru si sa ma gandesc: se intampla. V-am cunoscut pe voi, am citit mult pe net, am vazut, spre surprinderea mea, ca sunt asa de multe cazuri de sarcini sau bebelusi pierduti… Am inteles durerea fiecareia, am plans la multe mesaje, dar mi-am zis ca viata merge inainte.
Si a venit luna ianuarie cu un nou test de sarcina pozitiv. Sotul meu radia…numai ca eu nu-l lasam sa se exteriorizeze prea tare, spuneam ca vreau sa treaca 12 sapt, sa vedem ca totul e ok. A venit ziua primei ecografii... l-am vazut pe ecran, i-am vazut si auzit inimioara, am fost atat de fericita... DPN era exact ziua mea...Aveam greturi non stop, vomitam de cateva ori pe zi, am zis ca nu conteaza ca imi e rau, e semn ca bebele e bine. Se spune ca 95% din sarcinile unde este activitate cardiaca evolueaza f bine. A venit a doua ecografie, sarcina oprita din evolutie. Am refuzat sa cred, am rupt rezultatul si fotografia cand am iesit din cabinet, am zis ca sigur doctorita e o “proasta” si nu a vazut ea bine. Cum sa nu fie bine cand eu am greturi, sani mariti, oboseala, sensibiltate la mirosuri, etc?
Dar au venit durerile de burta, inca o ecografie si inca o ecografie… Acelasi rezultat. Nu vroiam sa accept, nu puteam intelege DE CE ? Sotul meu a fost si este terminat. Incerc sa-l fac sa accepte situatia. Ii spun ca daca eu pot, trebuie sa poata si el. Incearca dragul de el sa treaca peste. Mi-a adus flori, are grija de mine sa-mi iau medicamentele, etc. E bine acum. Dar imi spune ca nu stie daca mai vrea sa incercam, ca n-ar mai suporta inca un esec.

Si revin la ceea ce a generat aceste discutii. Si vreau sa spun ca ati fost toate langa mine si la bine si la rau.
Cum sa uita cat de mult v-ati bucurat cand am anuntat luna trecuta testul meu pozitiv de sarcina ?
Si cum sa uit cat si cum ati suferit langa mine saptamana trecuta cand v-am anuntat cumplita veste ? Am citit si recitit mesajele voastre de atunci de zeci de ori si de fiecare data am plans in hohote. Dar mi-a ajutat, m-am descarcat, acum sunt bine si incerc sa trec mai departe, sa depasesc momentul, sa ma gandesc ca trebuie sa fie si bine, ca viata trebuie traita, cu bune si rele. Ii acord f mult timp sotului meu si incerc sa imi refac unele prioritati.
Oricum, VA MULTUMESC INCA ODATA CA EXISTATI!


ziua in care am spus DA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

consi am citit si recitit povestea si inca imi curg lacrimile... esti o luptatoare, sigur va veni si pentru tine ziua fericita cand iti vei tine odorul iubit in brate , sper ca ziua aia sa nu se lase asteptata prea mult. Faptul ca sotul tau sufera si el, e normal, poate i-ar fii mai usor daca i-ai da sa citeasca de aici, de pe forum, nu stiu, zic si eu. Nu te lasa, nu ceda, lupta!



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
" Nu tuturor li-i dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca!...Al.Vlahuta "

Concediul visat
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste
Doi zapaciti!

Mergi la inceput