Se poate ca o nasa ,sa nu mai fie nasa?

Se poate ca o nasa ,sa nu mai fie nasa? | Autor: GGina

Link direct la acest mesaj

Chiar asa.Se poate?Pentru ca eu am ramas tablou cind ma auzit asta.Si cum se procedeaza? Ca tare mis curioasa.
Sa fiu mai explicita .Nasa ,crestin ortodoxa care nu crede in DD ,desi pe vremea aia nu pretinsese asa ceva.Ea boteaza copiii , care ,dupa niste discutii lungi aprinse cu fina se gindeste ea sa-i "jigneasca" (cuvintul e altul dar ma abtin deocamdata),dupa care face ce face si-ii spune ca ,gata nu mai e nasa lor.Si acum copiii sint ca si nebotezati.Se poate asa ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria spune:

Nasii devin prin taina Sf Botez parintii spirituali ai finilor.Nasii sunt responsabili in fata lui Dumnezeu pentru "cresterea" duhovniceasca a finilor, aceasta legatura neputand fi dezlegata. Dupa cum parintii trupesti nu sunt parinti trupesti doar la nasterea pruncului, avand responsabilitati pentru el pana la sfarsitul vietii, tot asa, prin acceptul persoanei de a boteza, devine nasul acestuia pana la sfarsitul vietii. Sigur ca exista situatii in care nasul nu isi indeplineste "obligatiile", in primul rand spirituale fata de fin, asa cum exista si parinti care isi abandoneaza copiii, dar aceasta nu inseamna ca nu mai sunt parintii lor. Din pacate astazi s-a redus foarte mult intelesul adevarat al rolului nasului, nici nu se cunoaste si nici nu se doreste sa se cunoasca , a devenit doar o parte din traditiile noastre, a ramas ambalajul, dar a "pierit" continutul....
Daca nasa nu mai vrea sa aiba de-a face cu finii e trist, dar o legatura nu se poate pastra cu forta, insa trebuie sa i se spuna ca la botez si-a asumat o responsabilitate de care va raspunde odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

quote:
Initial creeata de GGina

Chiar asa.Se poate?Pentru ca eu am ramas tablou cind ma auzit asta.Si cum se procedeaza? Ca tare mis curioasa.
Sa fiu mai explicita .Nasa ,crestin ortodoxa care nu crede in DD ,desi pe vremea aia nu pretinsese asa ceva.Ea boteaza copiii , care ,dupa niste discutii lungi aprinse cu fina se gindeste ea sa-i "jigneasca" (cuvintul e altul dar ma abtin deocamdata),dupa care face ce face si-ii spune ca ,gata nu mai e nasa lor.Si acum copiii sint ca si nebotezati.Se poate asa ceva?



Aici nu se vorbeste de botezul la ortodocsi, ci frustrari personale de la niste persoane care habar nu au ` ce-nseamana sa crezi in Dumnezeu si confesiunea din care faci parte.
Daca finii se leapada de nasa si n-o mai recunosc , ea nu mai are nicio datorie fata de ei.
Din tot acest ritual cel este mai important este ungerea cu mir, scufundatul in apa si imparatsania , nu gradul de credinta al nasilor si finilor.
Copiii raman in continuare botezati, pentru ca nu nasii ii boteaza , ci Isus, el a fost cel care a abotezat copiii.


Matei 3:11 ct despre mine, eu va botez cu apa, spre pocainta dar Cel ce vine dupa mine, este mai puternic decat mine, si eu nu Sunt vrednic sa-I duc incaltamintele. El va va boteza cu Duhul Sfant si cu foc.

quote:
Si catolici sint crestini asa ca nu mi-ai spus nimic nou.


Din asta deduc ca habar nu ai care-i diferenta dintre catolici si ortodocsi, ca sa nu mai zic de botez.

Daca te consideri o femeie credincioasa, far` de pacate, cu adevarat crestin ortodocsa, stapanesti bine invataturile crestine si tu nu ai gresit cu nimic in fata lu` Dumnezeu , da cu piatra.

Agresivitatea ta se ascunde sub o masca spirituala care ma dezgusta, ma jignesti, ma ameniti , gresesti si nici macar nu-ti ceri iertare, dupa aceea , tot tu , te ridici cu pretentii de mama si femeie crestina.
Sa-ti fie rusine.

Eu nu mai raspund la frustrari personale , ci doar daca are legatura cu religia sau confesiunea respectiva.



un burtoi de 32+ cu Mademoiselle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mai fetelor,voi defapt ce dezbateti aici?Care e mai credincioasa?Ca eu nu am inteles.Sau dezbateti taina botezului?

Mi se pare a fi niscava nervii la mijloc,una o acuza pe alta ca....´´cum adica nu mai e nasa´´
Explicati va rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

lady, i-am explicat eu la Politia Moravurilor( cu toate ca nu avea legatura cu subiectul sunt doua pagini cu explicatii) si tot nu a inteles.
Daca ea crede ca nu a gresit si nu a fost prima care a jignit ,sa acuze prima si sa dea cu piatra , Dumnezu isi plateste datoriile aici pe pamant, nu in iad.
Nu si-a cerut scuze , nu mi-a multumit pentru timpul pe care i l-am acordat sa-i explic ceea ce n-a inteles o viata intreaga. Eu sunt o femeie gravida cu contractii dese si nu pot sa stau foarte mult pe scaun in fata pc-ului.
Sarcina mea o consider o minune ( poate cindva am sa va povestesc), dovada ca cineva acolo sus ma iubeste si, de-aia imi permit sa fiu ateu, sa-l judec pentru ca pe ingeri ii ia si, pe cei rai ii lasa.Asta a fost unul dintre impulsurile care m-a stimulat sa studiez religiile lumii, inclusiv isalmul.


un burtoi de 32+ cu Mademoiselle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

A..pai daca-i vorba de clarificari trebuia deschis la ZZ nu aici,io asa cred.

Ca sa raspund la topic...pai depinde din ce unghi privesti...asta e raspunsul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shaimaa spune:

CATÓLI//C2 ~c#259; (~ci, ~ce) m. #351;i f. Adept al catolicismului. CATÓLIC, -#258;, catolici, -ce, adj., s.m. #351;i f. 1. Adj. Care apar#355;ine catolicismului catolicism, s.n. (confesiune cre#351;tin#259; care recunoa#351;te primatul Papei);asta pt cine crede ca stie ceva da nu stie mai nimic.catolic=crestin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Amina ,nu stiu cine e mai agresiva tu sau eu.Asa ca te invit sa te calmezi si sa-ti vezi de sarcina si contractii incontinuare.Atita timp cit nasa mi-a blestemat copiii ,eu nu am de ce sa-i cer iertare.In veci ,clar.
Si asa cum am mai spus ,dar vad ca tu raspunzi numai ce iti convine tie nu si ce ma intereseaza pe mine.Eu nu am spus ca sint o credincioasa care le stie pe toate .Eu invat din mers .Si nu am deschis subiectul asta ca sa ma aflu in treaba ci sa gasesc raspunsuri le dilemele mele care evident nu le pot afla de la o nasa care ocoleste intrebarea. Ea singura cu gurita ei a spus ca a facut si a adres si acum nu mai este nasa lor.Deci ,pina la urma iar ai gresit.Si ce descintece ai mai facut sa se ajunga aici?Poti sa-mi raspunzi ca tot ocolesti intrebarea dind-o ca eu sint cea care m-am lepadat de nasi .Asta cum ?Ca ti-am zis ca nu mai vreau sa fi nasa lor?Asa ca daca nu vrei si nu esti in stare sa raspunzi pentru ca ai contractii si nu gindesti clar .Si daca ai de gind sa faci din subiectul meu o cacialma ,iar te invit afara.Ti-ar prinde mai bine daca nu ai sta in fata calculatorului sa faci pe desteapta si pe femeia martira.
Ti-am spus sa-ti actvezi PM .Nu ai vrut.Acum suporta consecintele.
Si sa sti ca te-am iertat dar nu am sa iert ceea ce ai facut .asta cu siguranta.
Maria ,merci pentru raspuns.
Si totusi cum poate ca nasa sa se "lepede" de fini.Evident ca nici eu nu mai am de gind sa am de-a face cu ei ,dupa acele cuvinte grele stiind f bine ca ,copiii mei erau bolnavi (unul de o boala incurabila ,bine ca s-a facut bine in ciuda diagnosticului).Exista anumite ritualuri pentru asta?Pentru ca eu nu am auzit de asa ceva.

Lady ,te rog sa raspunzi strict la subiect ,daca vrei bineinteles.Eu vreau sa aflu doar niste raspunsuri ,atita tot.Sint lucruri pe care nu le stiu.Sint lipsita de "informatie crasa ",asa cum s-a exprimat o forumista care le stie pe toate,de parca toata lumea trebuie sa stie religia din scorta in scoarta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

cum parintii sunt parinti pentru totdeauna, asa si nasii sunt nasi pentru totdeauna, chiar daca nu mai vor sa-si recunoasca finii, sa-i ajute, sa le stea alaturi...
e prima data cand aud ca o nasa a renuntat la fini... o aberatie, probabil... Ori nu stie ce zice, ori stie, dar vorbeste ca sa nu taca...
Copiii, daca au fost botezati de preot, in prezenta nasei, botezati raman... Nu le ia asta nimeni...

a... si cum adica suferea copilul tau de o boala incurabila, dar s-a facut bine? Dintr-o boala incurabila mai poti sa te faci bine?
Eu intreb f. serios, sa nu crezi ca te iau in ras. Doar ca m-ai facut curioasa. Si, asa cum ziceai tu, nici eu nu stiu multe lucruri. Si asta este unul dintre ele.

off-topic:
In alta ordine de idei, Gina, mesajul tau de mai sus mi se pare mult prea rautacios si plin de cuvinte si fraze care nu au ce cauta - dupa mine, pe un forum public, unde citeste atata lume.
Gasiti o solutie si rezolvati intre voi ce aveti de rezolvat, dar nu asa cum ati inceput aici. Tu esti nervoasa si suparata, Amina_Marina are si ea ale ei probleme... dar astea nu sunt scuze care sa va justifice limbajul...

Foto Ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Daca ea crede ca nu a gresit si nu a fost prima care a jignit ,sa acuze prima si sa dea cu piatra , Dumnezu isi plateste datoriile aici pe pamant, nu in iad.
Credeam ca am lamurit partea asta mai demult .Ai uitat asa repede?Eu am jignit ,tu ai blestemat.
Nu si-a cerut scuze , nu mi-a multumit pentru timpul pe care i l-am acordat sa-i explic ceea ce n-a inteles o viata intreaga.
Scuzele ,le-am lamurit mai de mult .Partea cu blestemele ,cum a ramas?Ce e mai grav sa jignesti sau sa blestemi?Si sa nu-mi zici ca blestemele se prind daca...Bine ca, cel putin nu cred in asa ceva.Cel mai tare ma doar ideea ca o nasa /om poate sa gindeasca asa.Si eu am fost nervoasa ,dar niciodata nu m-am gindit sa blestem.

Cit despre timpul tau pretios ,mda, ma aplec pina la pamint(nici tu nu ai avut un ton rautacios ,deloc).asta avind in vedere ca tu ai contractii (nu am stiut) dar tot nu am aflat ceea ce vroiam.Desi este de datoria ta sa ma lamuresti ,sa ma informezi.Nu sa ma minti si sa ignori intrebarea.Asa ca de asta am deschis subiectul asta ,desi tu susti ca mi-ai dat explicatii.Care ?Alea in care fugeai sau te invirteai in jurul raspunsului?Explicatiile alea pline de rautate unde ma trimiti sa mai invat despre "valoarea bortezuli",despre diferenta dintre catolici si ortodocsi?,sint crestini si asta imi e de ajuns ,se poate boteza si la catolici asta stiam .Trebuie sa citesc carti ca sa aflu ca iti boteaza copilul o catolica la biserica ortodozxa ,mie imi e indiferent ca nu e vorba despre mine.Faci prea mult pe martira si te oftici ca te i-au la intrebari.Raspunsuri care ar fi trebuit sa mi le dai de mult.
Ceea ce nu pot afla de la tine ,aflu de la altii.Oricum m-am lamurit cu o chestie .Copiii sint botezati .Partea cu nasa nu m-am lamurit inca.Cum o nasa poate sa "scape " de nasie?
Ti-a placut continuarea?Mie nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

quote:
Originally posted by ralnied1

cum parintii sunt parinti pentru totdeauna, asa si nasii sunt nasi pentru totdeauna, chiar daca nu mai vor sa-si recunoasca finii, sa-i ajute, sa le stea alaturi...
e prima data cand aud ca o nasa a renuntat la fini... o aberatie, probabil... Ori nu stie ce zice, ori stie, dar vorbeste ca sa nu taca...
Copiii, daca au fost botezati de preot, in prezenta nasei, botezati raman... Nu le ia asta nimeni...

a... si cum adica suferea copilul tau de o boala incurabila, dar s-a facut bine? Dintr-o boala incurabila mai poti sa te faci bine?
Eu intreb f. serios, sa nu crezi ca te iau in ras. Doar ca m-ai facut curioasa. Si, asa cum ziceai tu, nici eu nu stiu multe lucruri. Si asta este unul dintre ele.

off-topic:
In alta ordine de idei, Gina, mesajul tau de mai sus mi se pare mult prea rautacios si plin de cuvinte si fraze care nu au ce cauta - dupa mine, pe un forum public, unde citeste atata lume.
Gasiti o solutie si rezolvati intre voi ce aveti de rezolvat, dar nu asa cum ati inceput aici. Tu esti nervoasa si suparata, Amina_Marina are si ea ale ei probleme... dar astea nu sunt scuze care sa va justifice limbajul...

Foto Ralu



Pai ,nu-ti doresc sa te afli in locul meu.Sint f suparata.
Si partea cu limbajul nu am inteleso.Ce am scris ?
Boala se numeste West sindorme.Este o boala destul de grava si pe toata viata.Nu-ti pot povesti prin ce am trecut .Nu stiu cum si de ce s-a facut bine.Asta e alta poveste trista dar cu happy end.

De nu stiu cite ori i-am zis sa-si activeze Pmul.Nu a vrut.

quote:
cum parintii sunt parinti pentru totdeauna, asa si nasii sunt nasi pentru totdeauna, chiar daca nu mai vor sa-si recunoasca finii, sa-i ajute, sa le stea alaturi...
e prima data cand aud ca o nasa a renuntat la fini... o aberatie, probabil... Ori nu stie ce zice, ori stie, dar vorbeste ca sa nu taca...

Nici eu nu intleg chestia asta.Se poate?

Mergi la inceput