Citomegalovirus sugar

Citomegalovirus sugar | Autor: diciu

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Fetitei mele de 4 luni, i s-au recomandat de catre medic o serie de analize printre care si CMV-citomegalovirus.
I-au iesit IgG pozitiv si IgM negativ.
Stiu ca asta inseamna ca nu are o infectie acuta-prezenta cu CMV si ca are anticorpii dezvoltati. Am cautat si pe net diverse informatii despre cum actioneaza acest virus, ce cauzeaza si mai ales la cine (nou nascuti-malformatii sau moarte si pers cu sistemul imunitar slabit), am fost si la medicul pediatru care a zis sa nu-mi fac probleme asa cum sta situatia acum. Mentionez ca fetitza mea este adoptata si nu cunosc mama biologica si daca s-a infectat cu CMV intimpul sarcinii sau inainte...
Ma gandesc si ca anticorpii IgG sunt probabil mosteniti insa la un bebe de 4 luni e greu de spus daca analizele sunt cele reale daca si cum se vor modifica. Am citit undeva pe forum ca la un copilas de 3 luni cu IgG pozitiv si IgM negativ, la 11 luni s-a pozitivat si IgM.
Fetitza mea e bine, i-am facut ecografii, analize si este sanatoasa.

Am tot citit despre CMV la adulti, la gravide dar la bebei asa mici, nu. Am inteles 70% din populatie e purtatoare de anticorpi, ca e o boala des intalnita si ca nu e o boala activa, insa as vrea cumva sa aflu daca si cum ii va afecta aceasta problema sanatatea fetitei mele de 4 luni, acum si in viitor ca femeie, mama.

Va multumesc.

www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze si filmulete-Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"