Strumfi de iulie-august 2007 (60)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns before-after spune:

La noi diversificarea a inceput la 4.5 luni.
Acum, la 6 luni, suntem la suc de mere/pere/morcov, supa si piure de legume (cartof, morcov, ceapa, albitura, dovlecel, carnita sau ou).
Incercam o masa de iaurt, iar seara cereale.

Ne place din ce in ce mai putin sa mancam cu lingurita, nu vrem decat biberon...oare la 18 ani tot cu biberonul o sa vrea :)?

O intrebare out of topic. Mie imi veneau si alocatia si indemnizatia pe card, iar luna asta m-am trezit cu mandat postal. Vi s-a intamplat? Nu mai zic...la dir de munca nu raspunde nimeni la telef niciodata- pt explicatii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

luna, am inteles. ma gandeam ca se mai incepe si cu legume sau fructe si ca nu ar fi asa de grav daca nu as sta 2 saptamani. s-ar putea sa nu am la dispozitie saptamanile astea si paranoia din creierul meu soptea ca cerealele au aport caloric dar nu si nutritiv, si sa nu anemiez copilul. dar totusi cred ca e paranoia. eu azi cred ca am facut o prostie, dar nu stiu sigur. pe cutia de cereale scria ca se incepe cu o lingura de cereale la 4-5 linguri de lapte. iar pe aici se vorbea de o lingurita la aceeasi cantitate de lapte. eu nu prea stiu acum cum sa procedez sa nu dau copilului prea mult. eu i-am dat azi o lingura. e prea mult daca continui asa? si daca nu trebuie sa cresc progresiv cu cat si pana la cat?

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Petra eu niciodata nu am urmat instructiunile la cereale. Adica am pus mereu lapte pentru a obtine consistenta dorita, la inceput mai moale, apos apoi din ce in ce mai ingrosat pana a ajuns un piure. Asa se si recomanda aici. Iar cantitatea preparat e in functie de cat vrea Alma sa manace, cerealele (fara gluten) nu prezinta niciun risc. Poti sa ii introduci si trei mese daca nu ai timpul necesar (banuiesc ca incepi serviciul para am citit ceva prin urma) numai sa citesti semnele pe Alma daca ea e fericita fara lapticul necesar. Si sa ai grija ca pana pe la 10 luni ei inca trebuie sa bea 500-600 ml de lapte in 24 ore si sincer eu am gasit asta cam greu de cand cu trei mese. Abia sapt asta a inceput si ea sa bea 180-210 ml si reusea sa bea cam 560 ml insa de ieri e in greva cum spuneam. Daca ma vezi o urmaresc cu biberonul cred ca saraca s-a saturat de mine, cum ma vade inchide gura.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

luna . mi-era frica sa nu pun o cantitate prea mare de cereale. merci de sfaturi. cred ca stii cat le pretuiesc

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Luna, in lista pe care am primit-o de la nutritionista, ciupercile vad ca sunt recomandate dupa varsta de 1 an.(alaturi de salata verde si castravete)Catralu, bafta multa la operatie!!www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Mihaela, eu am canita cu tzutzuroi de la Disney, era singura cu tzutzuroi de silicon, nu de plastic tare. Supapa se poate scoate si lichidul picura, daca nu o scoti trebuie sa traga. Saby nu stie asa ca-i dau fara supapa.
Aylin, incearca sa-i dai Almei si cateva molecule de legume/fructe, poate o tenteaza. Chiar daca papa doar o lingurita si apoi san macar se obisnuieste cu alte texturi si gusturi.
Monica, multumim, nici Saby nu a papat pana acum carnita sau ou.
Amethyst, multumim pentru urari, pupici si informatii. Si eu vreau sa vad poze cu Jasmine. Raspuns la intrebari:
1. shopping da, desigur, dar ca si Timi mereu spun ca se poate si mai rau ca mine . Imbracamintea o prefer comoda si sexy in acelasi timp, pantaloni mulati, bustiere, rochite fara spate, bluze tip plasa, cu o preferinta speciala pentru produsele de la Victoria Secret. Imbrac toate culorile mai putin galben la bluze si imi plac imprimeurile gen tigru, leopard zebra.
2. aleg clar prajiturile desi stiu ca sunt mai sanatoase fructele
3. cand o sa reusesc sa inteleg ce gandesc toti oamenii din jur (sau daca o fac ) o sa ma gandesc si la animale, dar mai e pana atunci.



Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Catralu, la multi ani si tinem pumnii pentru 10 martie, o sa fie bine
Timi, nasol cu cresa, ma gandeam ca la voi e altfel. Eu i-as face poze cand as gasi-o murdara pe fatza sau nestearsa la funduletz, asa, pentru orice eventualitate.

Stefania, multumim frumos pentru urari, raceala e pe terminate, Saby mai are secretii in nas si gat dar le rezolvam, si eu sunt ceva mai bine, azi am fost la serviciu si chiar am facut treaba. Si Saby mai plange cand iesim din camera dar sta si cuminte la ea in patut si se joaca singura cu orele, depinde de cheful ei.
Multumim foarte mult pentru mesajul din guestbook-ul Sabinei si comentariile la poze

Saby a papat pana acum piure de fructe crude si de legume fierte, fara suc sau supa, ceai a baut doar in scop terapeutic (patlagina), i-am dat si apa si lapte de mami cat cuprinde. I-am dat: morcov, pastarnac, cartof, dovlecel, conopida, broccoli, mar, para, pepene galben, nectarina, avocado, branzica numai de 2 ori, cereale bio de la Milupa cu orez, porumb si tapioca amestecate cu fructele sau legumele care erau prea lichide (pepene galben, dovlecel). O sa incep sa-i dau si galbenus de ou cand o sa primim niste oua de tara. Carnita inca nu m-am hotarat daca sa-i dau, oricum asteptam pana la 8 luni cel putin. Daca intru in pana de idei ii mai dau si naut si mazare.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

noi am inceput diversificarea la 6 luni cand dadea semne ca ar vrea si altceva decat lapte, adica daca era pe langa noi cand mancam era tare curioasa si cersea mancare ... pireul il fac din morcovi, cartofi, telina (cu incredere, ca sunt din gradina noastra), i-am pus si brocoli, azi am cumparat cartofi dulci, inca nu i-am dat. ii dau si carne de pui de 3 ori pe saptamana si galbenus de ou de 2 ori pe saptamana ... le pun in blender si le aduc la o consistenta moale apoi i le dau cu o sticluta de la chicco, care are in loc de tetina lingurita, strang de sticla si pireul curge in lingurita ... buna inventie

ciupercile am inteles ca dupa 3 ani, sunt greu de digerat

noi suntem aici cu poze noi si poezii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by valen

Luna, in lista pe care am primit-o de la nutritionista, ciupercile vad ca sunt recomandate dupa varsta de 1 an.(alaturi de salata verde si castravete)

Catralu, bafta multa la operatie!!




www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie



Mersi mult doamna, bine ca zisasi si de castravete ca era urmatoarea mea intrebare.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana_76 spune:

Buna seara si de la noi.
Am pus si eu citeva poze cu David la 7 luni.Avem 2 dinti jos si ii asteptam si pe cei de sus sa apara, ca tare ne mai chinuie.Cu mancatul stam bine,ii place tot ce maninca.
Scria Cafera parca de La Redoute ca a comandat si nu a primit mailul de confirmare.Ei nu-ti trimit mail ,iti vine comanda direct la posta.De asta am intrat mai mult macar sa raspund si eu la ceva ca de citit apuc numai seara dupa ce adoarme el si de scris cind apuc .
Va pupam si sa aveti un weekend cu mult soare.



Loredana ,mami de David Alexandru 16.07.2007

Mergi la inceput