Torturi si prajituri (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by anasia

lyly, eu in mocghioros ies sau ieseam de obicei; maine s-ar putea sa am drum si pe langa cora, apaca; da-mi nr tau de telefon si te sun sau iti dau un sms si iesi in fata blocului, ce zici?

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica




ti-am trimis numarul pe PM, da-mi beep maine si te sun eu sa-ti spun cum ne vedem, Cora nu e exact langa mine, eu stau langa Politehnica, deci ceva mai incolo, spre Apaca

Multumesc

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Dau pe la voi cu regularitate sa vad ce-ati mai facut bun de papa, si ma inspir din retele voastre. Cu parerea nu=mi dau pt ca nu sunt asa de avansata ca voi. Sunt in faza de citesc si invat. Imi permit sa va pun un link cu tortul care l-am facut de ziua fiului meu cel mare, stiu ca nu sunteti fani torturi acoperite cu pasta de zahar, dar mie imi place sa le fac, in fond pasta aia e doar de decor, nu a mancat-o mai nimeni. Restul de figurine le-am modelat pt tortul pe care-l fac unei prietene care tocmai a avut un bebe.

O intrebare "tehnica": ce-i ala finetti? Am citit in reteta pt Tort Kinder.

http://share.shutterfly.com/action/welcome?sid=8CctnDds0as_K

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by Laura Takacs

Dau pe la voi cu regularitate sa vad ce-ati mai facut bun de papa, si ma inspir din retele voastre. Cu parerea nu=mi dau pt ca nu sunt asa de avansata ca voi. Sunt in faza de citesc si invat. Imi permit sa va pun un link cu tortul care l-am facut de ziua fiului meu cel mare, stiu ca nu sunteti fani torturi acoperite cu pasta de zahar, dar mie imi place sa le fac, in fond pasta aia e doar de decor, nu a mancat-o mai nimeni. Restul de figurine le-am modelat pt tortul pe care-l fac unei prietene care tocmai a avut un bebe.

O intrebare "tehnica": ce-i ala finetti? Am citit in reteta pt Tort Kinder.

http://share.shutterfly.com/action/welcome?sid=8CctnDds0as_K



Laura, finetti este o crema de cioco care se gaseste in comert. Mai exista si nutela care-i ceva mai scumpa. Trebuie sa existe ceva asemanator si la voi.
Foarte frumos tortul...dar cred ca l-am mai vazut, l-ai postat si in alta parte, la alt topic sau pe alt site.
Sa-ti traiasca flacaul


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Multumesc Lacri. Exista Nutella aici, din ala o sa folosesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Laura,arata foarte bine tortul tau!Eu n-am incercat pana acum sa fac pasta de zahar,dar e pe lista!Inauntru ce-ai pus?Ce fel de blat si crema?

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Fetelor, sunt albastra de suparare si de nervi. Am facut primul diplomat cu glazura de cioco cu cacao din viata mea
Pana la faza de imbracat si ornat tortul a mers totul ca la carte. Apoi am vrut sa fac un mousse de cioco alba cu putin colorant mov. Sotul meu, cu pitici pe el ca fac un tort pentru cineva, m-a intrerupt de cateva ori, sub diferite pretexte. Pana la urma mi s-a taiat crema. Apoi, mi-a interzis categoric sa mai pun mixerul in functiune. De la treaba cu mixerul am mereu scandal. Asa ca...ce era sa fac fara zgomot? Glazura de cioco, insa nu aveam destula cioco alba, tocmai ce stricasem 2 si le aruncasem la gunoi.
Am topit 2 cioco albe, una cu lapte si una amaruie, adaugat lapte si unt, si asta a fost
O sa ma fac de ras maine in fata colegelor. Era pentru ziua de nastere a uneia dintre ele. Nu cred ca e o combinatie reusita(ma refer, fireste la gust) Crema dintre blaturi cu gelatina, frisca si fructe...cea de la exterior cu cacao
Sunt foarte trista


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

lyly, nu te intrista, la fel am patit si eu cu glazura alba,(de fapt la mine a fost ganache-ul) mi s-a taiat, apoi, nu stiu cum mi-a trecut prin minte si am pus-o la microunde putin, n-am mai pus mixerul (mi s-a taiat de doua ori dupa ce prima data am reparat-o s am folosit apoi mixerul s-o fac "pufoasa") si s-a facut f frumoasa;
eu zic ca o sa fie buna la gust;
laura, f frumos tortul, vreau sa incerc si eu pasta de zahar, sa vad cand????

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Multumesc pt aprecieri!

Valentina
, tortul a fost obisnuit, blat de cacao (trei blaturi) cu nuca si crema de ciocolata. Inainte sa pun foaia din pasta de zahar, am uns tortul pe toata suprafata cu un strat subtire de crema, ca sa se "lipeasca" pasta. Am citit ca mai poti folosi in loc de crema un strat subtire de gem/jeleu. Si inca ceva, blatul de jso l-am "lipit" de carton cu crema, sa nu se deplaseze in timpul procedurii. Pasta de zahar nu am facut-o eu, am cumparat-o.

Lyly], imi pare rau de mousse. Sper ca ai dres-o pana la urma.

Editez, ca am uitat sa va spun. Am facut pana la urma Krem a la krem, si a iesit mortala. Am dus una la serviciu, si una la niste prieteni. Nu-i nevoie sa va spun, ca am dat reteta mai departe. Am folosit dupa sfatul Balbinei Jell-O care nu cred ca-i asa de bun ca si ce folositi voi, dar asta e pe aici. Intre timp am gasit si ceva Dr. Oetker, care urmeaza sa il incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Laura,la noi nu se gaseste pasta de zahar de cumparat!Fetele de pe culi fac ele,eu am incercat odata dupa o reteta,cu jeleuri dar nu mi-a iesit nimic,am pus la zahar pudra de mi-a venit rau si nimic!L-am aruncat la cos!
Am gasit acum alta reteta si o s-o incerc cand am timp,saptamana asta am comanda de la cumnatul meu tort de cioco cu nuci,ca-i mare fan!

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Am inviattt!!!!!

Laura, foarte frumos tortul tau

Lyly, nu te necaji, merge si combinatia asta. e ok zic eu!

Trebuie sa ma apuc de facut floriii!!!!


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput