Endometrita, yasmin, sarcina

Endometrita, yasmin, sarcina | Autor: eli_psi

Link direct la acest mesaj

Buna ziua! Am 34 de ani.Am avut o metroragie pe care am semnalat-o medicului ginecolog dupa 14 zile de la ultima menstruatie- 16.01 Din septembrie 2007 am luat ca si contraceptiv Yasmin.Medicul meu n-a prea dat atentie simptomelor mele si nu mi-a prescris decat un antiinflamator,iar pe 10.02. mi s-a declansat o hemoragie cu cheaguri mari.Pe 11.02 m-am internat si medicul meu mi-a facut chiuretaj hemostatic si biopsic. Spre surprinderea mea analizele mi-ai iesit foarte bune- nici urma de anemie si un test de sarcina pozitiv.Medicul mi-a spus ca as avea uterul marit-7,3cm ecografic si usor fibromatos.Ulterior am repetat testul de sarcina de trei ori si a iesit... negativ. Rezultatul histo este endometrita acuta cu stroma deciduala.Momentan m-am externat si medicul nu mi-a mai dat dupa antibiotic nici un tratament, recomandandu-mi sa vin abia peste 2-3 menstre. Eu am doua cezariene si doar un ovar si o trompa( pe dreapta am avut un chist de ovar torsionat). Cand nu iau contraceptive, in cel mult 3 luni, imi apare un chist pe ovarul restant de 4-5cm, si cu dificultate reusesc -cu contraceptive, med. naturiste si antiinflamatoare, sa-l fac sa regreseze.
Intrebari: E fresc sa nu urmez nici un tratament in continuare ( am dureri de burta, ameteli si mai sangerez- putin- la stat mult in picioare) ?
Cand pot sa-mi reiau viata sexuala?
Ce efecte ar avea o a treia sarcina asupra mea? ( daca ar fi fost sarcina si-as fi aflat inainte de chiuretaj, as fi fost tentata s-o pastrez, din convingeri {credinte} personale )
Multumesc!