Copilul ADHD

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna Anca,

tratamentele au fost cam asa (acum citez din memorie): cand luam strattera pe linga ea erau si altele, rispen, sau calmopam, sau ta(...), indicate prin testari de tip "cobai",pe langa astea in timp atunci am mai luat mentat, ginko prim, etc.

Medicul homeopat recomandase simultan si remedii homeopate si medicatie alopata ( de ex:la una din scheme;10 zile tonotil, 10 zile neuromultivit, 10 picaturi beres Drops).
Altii scriau (Adutzu parca) ca merge inainte si cu rispenul, pe langa homeoaptie (doctorul homeopat permitand asta ).
Concluzia ar fi ca sunt medicatii care merg in paralel si se pot administra simultan, chit ca sunt de factura diferita.
Ma intrebi de beneficiile homeopatie, sa-ti zic cum a fost la noi. Nu am vazut mari schimbari "din prima", asa ca la un moment dat ma intrebam daca chiar functioneaza sau nu. Ulterior, dupa ce am intrerupt, am constientizat ca a ajutat ceva totusi.
Si de aia vreau sa reiau, dar cu altcineva.
Acum sunt un pic incurcata si de cele scrise de amica mea legat de homeopatie (in mesajul meu anterior, si doctora respectiva mergea pe schema de detoxifiere de vaccinuri).

Legat de plans si al meu, desi e mai mare ca al tau, e asa copilaros uneori si plange asa usor din "banalitati".
Alteori se da "zmeu"...
Incerc sa-l linistesc, sa-i aduc argumente, dar inca mai avem de furca pe tema asta, de curand mi-a facut o criza de plans de nu mai stiam ce sa fac, nimic nu functiona....
(nu stiu daca am pomenit de asta, mai scriu si prin alte locuri si nu am timp sa recitesc cele scrise anterior)
Asa ca in functie de situatie, ne repliem si actionam...
Vorba cuiva:" o sa creasca mare si o sa vezi cum toate framantarile tale se vor duce ca un fum..."
Cu drag,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Draga Carmen,
Multumesc mult pt incurajari si sa dea Dumnezeu asa sa fie, sunt convinsa ca timpul amelioreaza mult, macar problemele acestea precum hiperactivitatea, ca in rest se spune "copii mici, probleme mici, copii mari, probleme mari". Sper sa fie valabila schema asta si la impliniri aduse de copii ca sa aiba totul un sens pozitiv.
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Pt Carmen,
NU mi-ai spus totusi cum procedezi in cazul crizelor de nervi, care uneori am impresia ca nu se mai termina, ii pui bulina sau il lasi efectiv in pace? ca de vorbit trebuie oricum vorbit cu el dupa ce se linisteste ca sa nu mai plinga asa. Si inca ceva, daca am inteles bine, la strattera ai renuntat efectiv pt ca avea efecte secundare, daca nu gresesc, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:

Buna Anca,

Alopat i-am dat 2 luni parca atunci cind avea 3 ani si nu vorbea si era f agitat ( dar nu i-am dat strattera ) .Apoi i-am dat homeopat cite un remediu la 5 -6 luni , remediu care il dadeam de ex de doua ori-la 5 zile distanta si apoi gata.Da , e adevarat ca tratamentul homeopat poate sa mearga in paralel cu tratamentul alopat dar eu nu i-am dat asa.Iar homeopatia ( parca am mai spus-o ) trateaza individul si nu boala deci chiar daca-ti spun remediile care le-am dat s-ar putea sa nu fie potrivite ptr baietelul tau.Si da , am avut tratament de detoxifiere inainte de a incepe tratamentul propriu zis si pot sa-ti spun ca a fost super agitat.
Crizele de nervi ? La noi s-au redus cind i-am dat ulei de peste.Cel putin asta am observat eu.

Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
referitor la homeopatie, observ ca schemele sunt total diferite. Doctorul nostru mergea pe remedii zilnice, citeva pe zi, dupa scheme clare (Adutzu poate sa ne lamureasca cum e la ei acum) . Maili ne zice de alta abordare , remedii rare, o data la cateva luni.
Sunt medici care prescriu remediul unic, alta abordare homeopata.

La strattera am renuntat, oarecum fortat, Andrei a luat medicatia cam 6 luni, in doze progresive, din octombrie pana in martie, cand doctora s-a imbolnavit(o operatie) si nu a mai venit, intentia era sa facem o pauza la vacanta, deci in iunie, asa ca am facut pauza mai devreme cu 2-3 luni...Atunci am realizat ca manifestarile negative, tendinta catre agresivitate era indusa de medicatie. Si tot citind pe internet m-am lipsit in cele din urma.
De curand doctora mi-a sugerat sa incercam si Concerta dar sunt totusi reticenta. Si big surprise : mi-a dat unda verde la homeopatie si produse naturiste !!!
Iti dau un link cu informatii interesante despre alegerea remediilor homeopate:
http://www.homeopatia.ro/elevii_problema.htm

Ma intrebi de pedepse ....
Al meu e ceva mai mare, nu prea mai e de "buline" ...sincer ma repliez in functie si de dispozitia mea, incerc sa-i explic calm, sa-i aduc argumente, apoi ridic tonul,si daca tot degeaba, in final rabufnesc, ceva tipete si urlete .. (si il aud pe Andrei zicand : Taci , mama ca ne aud vecinii ! ... ce glas ascutit ai ! ) si iar cu vorba buna, cu imbratisari si pupaturi, cu promisiuni...bine ca si izbucnirile astea sunt din ce in ce mai rare, ca numar si intensitate.

Fetelor, statisticile spun ca ADHD se manifesta predominant intre 6 si 12 ani, ulterior intervine maturizarea creierului si manifestarile de hiperactivitate se atenueaza, poate ramane doar problema atentie ca deficitara (noi avem 10 ani, mai avem putin )

Poate am mai scris asta: Andrei are "5 minute pe zi" cand te dispera, in rest e totul OK sau aproape OK!
Asa ca ,ce scriu eu pe aici, e in functie de minutele alea: inainte sau dupa !

Toate cele bune,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Multumesc Maili si Carmen pt pareri si incurajari. Sper sa fie bine si la noi dupa ce incepem tratamentul homeopat.
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Fetelor ia uitati ce scrie la Cristian la zodia lui Este un copil nerabdator (probabil ca in uter se comporta ca un uragan).

Probabil ca va vorbi foarte repede.
Curios si dornic sa cerceteze in permanenta, este unul din copii care au nevoie de stimulare permanenta pentru a fi fericiti. Pe de alta parte, se supara si devin uraciosi foarte repede.

Acestea fiind zise, cel mai intelept lucru pe care-l puteti face este sa-l duceti cat mai devreme intr-un grup de copii.

Acasa, familia poate indeplini cu usurinta aceasta sarcina (oricum cineva va trebui sa o indeplineasca).

Niciodata nu este prea devreme pentru un copil Geaman sa intre in contact cu alte persoane.

Acest copil, cu siguranta nu va fi unul care se va tine de fusta mamei. Din contra, este un copil care se bucura sa faca totul dupa "cum il taie capul", isi face de cap cu scopul de a se distra permanent.

In mod surprinzator, atunci cand nu este angajat intr-o activitate ( in discutii sau jocuri cu ceilalti), poate fi vorba de o detasare emotionala, de indiferenta. Pentru acest motiv, prezentati-I totul intr-o maniera simplista, usor de inteles.

In concluzie

Copilul Geaman este cel mai comunicativ dintre copii, se caracterizeaza printr-o capacitate redusa de concentrare (de aceea este bine sa-I captati permanent atentia cu lucruri noi), este istet si deosebit de creativ.


Voi credeti in zodie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna tuturor,
Denisa,
sincer, cred in zodii (poate pentru ca si eu sunt Peste) dar al meu copil e Balanta ....parca se contrazice din start... oricum sunt mai multe care se iau in calcul: ascendentul, ora nasterii, locul nasterii...
Cum merge gradinita? L-ai mutat in noua lui camera?

Anca,
ce mai faceti? Ati ajuns la psiholog sau homeopat?

Maili,
voi ce faceti? Ti-am scris cate ceva, dar nu ai raspuns inca...Am observat ca de obicei scrii tarziu in noapte...

Maria,
tu nu mai zici nimic?

Adutzu,
da-ne amanunte de tratament si evolutie, simti ca e benefic ?

O seara frumoasa tuturor,
Carmen
PS.aici ma sint tare relaxata, nu imi iau "rosii in cap" ,ca dincolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Draga Carmen,
Saptamina viitoare va fi intilnirea cu psihologul pt ca mai repede nu s-a putut, luni merg la neurolog sa ii spun ca nu vreau sa mai continue Antonio tratamentul cu strattera si poate psihologul sa imi indice si un pomeopat competent. Am mare nadejde in psihoterapie, pser sa nu ma insel. In rest, azi Antonio a fost calificat de educatoare drept "cam agitat, dornic sa stea tot la calculator mai mult", dar nu a fost pedepsit, asa ca nu i-am pus bulina, insa am discutat acasa cu calm, insa ferm. Cit despre felul lui mai impulsiv de a lua telecomanda de la ceilalti colegi, nu stiu ce sa spun, poate ca nu e neaparat agresiv, mai degraba determinat, de altfel nici nu mi-ar place sa am un copil care se lasa la toti, sau nu? Nu stiu, ca nu am fost de fata, oricum noi discutam intotdeauna acasa. Aici Maili, cred ca are dreptate, mama unui copil hiperactiv are impresia uneori ca doar copilul ei e mai "dificil" , dar nu cred ca e asa permanent, ca sa nu mai spun ca educatoarele au un fel al lor de a relata.
Numai bine, tie si familiei tale.

Salutari lui Maili de asemenea,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:

Buna tuturor,

Carmen ,
E adevarat ca scriu tirziu in noapte dar la mine in casa la calc atunci e liber....Iar "rosiile in cap " ar trebui sa le imparti si tu dincolo... nu le tine numai pentru tine....Ce mai facem ? In general bine , parca s-a mai maturizat un pic si reactiile lui nu mai sunt asa de hiper...Miine am sedinta cu parintii asa ca tineti-mi pumnii...Sigur miine seara va voi povesti ultimele aventuri in grupa pregatitoare a unui copil hiperactiv...asta daca voi mai avea putere .

Anca ,

Pentru ca si tu ai baietelul la gradi iti spun ce am observat : pina acum l-am dat la gradi program prelungit si au fost diferite probleme ( inclusiv faptul ca nu minca la prinz desi toate dnele spuneau ca maninca f bine iar el imi spunea ca " felul intii il pun in oala cu " borsuci" ca acolo rastoarna mincarea ramasa dna bucatareasa ") iar anul acesta singurul loc "liber "gasit a fost la o gradi cu program normal unde pot sa-ti spun ca se vede o diferenta in comportament in bine.Nu spun ca este un copil model ca nici nu cred ca exista asa ceva dar e mai bine , invata mai mult , se joaca cu copiii mai mult si organizat la gradi , maninca mai bine.E adevarat ca are si zilele lui proaste ( cum a fost cea de astazi cind a fost neatent la lectie si a vorbit cam urit prin grupa ...si eu miine merg la sedinta dupa cum am mai spus ) dar aceste zile sunt din ce in ce mai rare.Iar in ceea ce priveste dnele educatoare este bine sa inveti sa faci selectie intre realul povestit de dumnealor si RAUTATILE pe care le pot spune despre un copil indiferent daca este sau nu diagnosticat .

Adutzu ,

Unde esti ?

Denisa ,

Ce mai face baietelul tau ? Daca eu cred in zodii ? Nu pot spune ca mereu dar parca uneori ma gindesc ca i se potriveste de minune zodia baietelului meu ( este SCORPION ).

Numai bine tuturor

Mergi la inceput