cartile Rodicai Ojog Brasoveanu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

fetelor ,ce vremuri fara griji ...
pe vremea aceea ,din liceu , citeam Rodica Ojog Brasoveanu , dar si Vlad Musatescu cu extravagantul lui detectiv Conan Doi , cu tanti Ralita , catelul Misu Falconetti , naparstocii de nepoti Biba , Babane si Babacu .....
amadoi autorii sunt adeptii genului politist-umoristic , ii iubesc pe amandoi la fel , chiar ar putea scrie cineva o nuvela politista care sa-i aiba protagonisti pe amandoi si cu "fiarele" din proprietate (motanul si catelul)?
eu nu am gasit la anticariate cartile lui Vlad Musatescu ( doar pe site-ul liternet , e "De-a puia gaia " ), oare de ce nu s-au reeditat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Olguta, intra pe http://carti.x6.ro/cartea/o/Ojog-Brasoveanu,%20Rodica/ si gasesti "Buna seara, Melania" si "Cianura pentru un suris"

sau cel mai bine te duci pe http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir= (username digibook, parola cartionline), scrii "ojog" la motorul de cautare si les gasesti chiar pe toate (sau aproape)


Eu tocmai recitesc a enshpea oara una din cartile ei "Necunoscuta din congelator".


Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns White Pisana spune:

Revin cu lista completa a cartilor ei. Lista pe baza careia am lucrat am gasit-o pe acest forum mai demult (cred ca subiectul este undeva in arhiva). Eu nu am facut decat sa sterg cartile care erau listate de doua ori (de ex carti care la reeditare primisera un alt titlu).

Asadar, lista este:

Romane politiste cu personaje diferite:
1. Moartea semneaza indescifrabil
2. Necunoscuta din congelator
3. Poveste imorala
4. Telefonul din bikini
5. Cocosatul are alibi
6. Razbunarea slutilor
7. Stafeta (reeditata sub titlul O bomba pentru revelion)
8. Cutia cu nasturi
9. Enigma la mansarda
10. Un blestem cu domiciliul stabil
11. Apel din necunoscut
12. Ancheta din infern
13. Crima prin mica publicitate
14. Cosmar

Romane politiste cu Melania:
15. Cianura pentru un suras
16. Buna seara, Melania!
17. 320 de pisici negre
18. Anonima de miercuri
19. Disparitia statuii din parc
20. O toaleta à la Liz Taylor

Romane politiste cu Minerva:
21. Omul de la capatul firului
22. Spionaj la manastire
23. Minerva se dezlantuie
24. Panica la casuta cu zorele (reeditata sub titlul Un stilet cu sampanie)
25. Nopti albe pentru Minerva
26. Plan diabolic
27. Violeta din safé

Romane politiste publicate pe numele sotului (Cosma Brasoveanu):
28. Fiara
29. Un martor incomod
30. Omul fara umbra

Romane istorice din ciclul logofatului Andronic:
31. Logofatul de taina
32. Agentul secret al lui Altan-bey
33. Ochii jupanitei
34. Letopisetul de argint
35. Vulturul dincolo de cornul lunii

Romane istorice (altele) :
36. Al cincilea as
37. A inflorit liliacul
38. Intalnire la Elizée
39. Sa nu ne uitam la ceas

Povestiri:
40. Grasa si proasta
41. Barbatii sunt niste porci
42. Povestiri de noapte buna

Nu stiu cum pot fi obtinute cartie ei in strainatate...poate pt volumele care au fost reeditate si se gasesc pe site-ul librarieie Eminescu se pot face comenzi la editurile respective...

Eu mai am si o carte scrisa de nepoate ei, care ii prezinta putin viata si contine si poze. A fost o femeie foarte frumoasa dupa parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Oooo,white pisana,ce lista completa!Acum vad cate nu amde maine ma puc pe cautat!

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns White Pisana spune:

quote:
Originally posted by valentinag

Oooo,white pisana,ce lista completa!Acum vad cate nu amde maine ma puc pe cautat!

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita





Asa cum am mai spus, nu am niciun merit pentru lista de mai sus. Alte fete vrednice de pe forum au conceput-o acum 2 sau 3 ani . Eu nu am facut decat niste mici corecturi.

Off-topic: eu asa am descoperit DC, cautand pe google informatii despre ROB.

Acum sunt la birou si e o zi ff ocupata dar cand am timp o sa revin sa bat campii putin...de ex despre ce personaje m-au impresionat si de ce. Macar aici nu voi enerva pe nimeni dat fiind ca e vb de fani ai ROB.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:


White Pisana.... tot off topic... spun si eu un secret... si eu tot asa am descoperit DC-ul ;) Probabil o sa ne apucam sa batem campii impreuna

Olguta, pe al tau pisic il chema Marmelada, pe al meu Zacusca! Am vazut ca libraria Eminescu livreaza cartile si in strainatate, cu plata prin virament bancar. Cel putin asa scrie pe site-ul lor. Acu' in ce conditii...ramane de vazut. Mult succes.

O seara faina la toata lumea

Dark Bendis

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu am avut un motan Galuscha si pe actualul il cheama Castana. Unde e Arpagic?

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Am avut si un catzel Lhasa Apsos pe care il chema Whiskey. Se pune?, L-am botezat asa dupa un saint bernard pe care il vazusem intr-un film italian politist, in copilarie... Am vrut sa-l botez PATROCLE, dar se accidentau americanii cand incercau sa-i pronuntze numele, asa ca m-am multumit cu Whiskey.
Multumesc mult pt toate datele unde pot gasi si cumpara carti, si pt lista completa. Am de munca, nu jucarie



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Charlie spune:



Daca e vorba de batut campii pe tema ROB si personajele ei...

Eram la Bucuresti, prin 2002 ,cand pe coperta unui nou titlu (pentru mine) citesc ca doamna a trecut in nefiinta. Stateam la Eroii Revolutiei si nici una nici doua ca ma si infiintez la cimititul Belu. Of course ca nenea ala de la poarta habar nu avea despre ce caut si a vazut ca nu are scapare cu zaluda de provinciala si m-a dus la birouri. Acolo un nene cam plictisit a catadicsit sa caute in catastife si Yes. Am simtit eu bine la Belu e !! Undeva prin sectorul 12 sau 22 nu mai stiu exact langa sotul ei si la picioarele nu stiu carui avocat x-ulescu. Am lasat la mormantul ei un buchetel de flori galbene de camp, tribut al unei copile care a simtit ca tocmai si-a pierdut cel mai bun prieten.

O iubesc pe Rodica Ojog Brasoveanu. Ii iubesc personajele, stilul de satira si in special cel zeflemitor pe care il putem sesiza in scrierile de dupa 1990.

Si eu am Arpege . Exact de aia. Divin.

White Pisana despre ce nepoata si ce carte biografica vorbesti ? Da si tu niste detalii please.

O carte preferata ? Nu stiu, Poate, Razbunarea Slutilor.

Cum te poti indragosti la prima fraza ? atunci cand totul incepe cu : " Era urata si saraca, in schimb - lenesa si ghinionista.... "

Contati si pe mine la capitolul aberatiuni pe aceiasi tema..



------------------------
My motto - sans limites ! (Isadora Duncan)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Mie imi place tare mult nebuna de Melania, cu motanul ei cu tot, cu inteligenta remarcabila, stilul ei si cu mania de a manca dulciuri in nestire...Cel mai mult mi-a placut in "O toaleta a la Elizabeth Taylor", si in "Cianura pentru un suras,dar ce zic eu, in toate cartile e fenomenala! Nu ma mai satur de ea! Citesc si recitesc in nestire cartile pe care le am ale Rodicai, nu le am pe toate, am mai comandat cateva din lista facuta de White pisana, intr-adevar imi lipsesc multe, sper sa le gasesc...nici in anticariate nu mai gasesc nimic de ea. Imi pare tare tare rau ca a murit inainte sa incheie ciclul Melania macar...A, si am uitat una din cartile ei, de fapt prima pe care am citit-o "panica la casuta cu zorele" super personaj Cora!!!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput