interpretare rezultat Triplu test-ma ajuta cineva?

interpretare rezultat Triplu test-ma ajuta cineva? | Autor: CristinnaP

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am facut triplul test si am reusit sa accesez astazi doar rezultatul, fara interpretare. Pana ajung sa iau interpretarea mai e o saptamana si sincer nu mai pot de nerabdare...vreau sa stiu daca e bine.
Cele care ati mai facut, imi puteti spune, va rog, ce inseamna>

Estriol liber 2.07
hCG total 95091
AFP-triplu test 26.1 ?

Va multumesc mult!
Cristinna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Nu o sa iti convina prea mult raspunsul meu dar nu am ce sa fac.
Ceea ce ai tu acolo sunt niste valori din sagele tau ale celor 3 hormoni. Fara data exacta a sarcinii, masuratorile ecografice si alti factori (precum varsta ta, daca fumezi sau nu, si altele) si fara programul care sa calculeze statistic riscul nu ai cum sa primesti un raspuns corect.

Probabil o sa fie cateva care o sa iti spuna ca au avut aceleasi valori ca si tine si totul a fost in regula. Ei bine, nu este de ajuns, riscul de malformatii congenitale pentru care se face acest triplu test este individual calculat si nu poate fi generalizat.
In plus, interpretarea este doar atat, calcul unui risc deci o suspiciune si nu o certitudine.

Deci, mai mult decat sa ai rabdare o saptamana, pana primesti rezultatul nu ai ce sa faci.....

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinnaP spune:

ok, multumesc mult! ai dreptate! dar eu nu prea m-am gandit la asta, pt ca nu am factorii acestia de risc (29 ani, nu fumez, mananc sanatos, prima sarcina, fara boli cronice in familie, etc). MA gandeam de aceea doar la limitele valorilor..dar asa este..o sa astept pana ajung la Buc-o sa primesc interpretarea completa.
Numai bine si multa sanatate!
Cristina

Mergi la inceput