Cum se scrie un acatist corect

Cum se scrie un acatist corect | Autor: porumbita80

Link direct la acest mesaj

Va rog fumos, spuneti-mi cum sa scriu un acatist de 40 de zile.Vreau sa dau acatist la manastire si nustiu cum. In pomelnic pot scri ca vreau sa se citeasca 40 de zile?

Stela 23s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

eu scriu asa :ACATIST(numele celor pomeniti)
se roaga pentru :....
Amin(data cand il scriu)
( cate zile doresc sa se citeasca) Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

diferenta dintre pomelnic si acatist:
acatist = lista de nume data preotului pentru a se ruga pentru persoanele inscrise in ea.se cere preotului sa rosteasca anumite rugaciuni pentru indeplinirea unei dorinte.( ex: ROXANA se roaga tie doamne pentru reusita la examen )

pomelnic = lista cu numele persoanelor decedate sau in viata pe care preotul le pomeneste in timpul slujbelor religioase

eu deo obicei pun pomelnice
ex: pomelnic: vii: nume, nume.... etc, apoi morti (sau adormiti alege tu termenul potrivit): nume, nume... cu tot neamul lor cel adormit.
la sfarsit pun data si suma pe care o dau. in functie de suma, preotul stabileste cate zile va fi citit pomelnicul (cam 2-3 mii de lei vechi pe zi)
sper ca ti-am fost de folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toni spune:

cam ieftin Dumnezeu...nu?
Mai bine puneti-va pe genunchi si rugati-va singuri pentru cei care sunt in viata.
Iar pentru cei morti, nu stiu ce rost are sa ne mai rugam. Daca sunt in rai, slava Domnului!
Iar daca sunt in iad, ce se poate face cu un pomelnic?.... cred ca NIMIC.
Cine contesta sa citeasca Evanghelia dupa Luca, capitolul 16, versetele 19-31. (Pilda bogatului si a lui Lazar)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

Va multumesc de raspunsuri

Stela 23s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria spune:

Ori scri pe aceiasi pagina in stanga viii si in dreapta pe cei morti ori scri pe doua foi separate pe cei vii si pe cei morti. In josul paginii poti scrie pentru ce te rogi. Sus de tot poti scrie
"Acatist pentru 40 de zile".
Este foarte important sa-i pomenim pe cei adormiti dintre ai nostri. Parintele Cleopa vorbeste in mai multe randuri despre aceasta cu exemple f. concrete (vezi volumele ne vorbeste parintele Cleopa). Si nu numai el.....
P.S. Intrebarea era CUM se scrie un Acatist si nu DE CE sa scriem Acatist - asa ca cei/cele care va lansati iar in propovaduiri ieftine cand nimeni nu vi le cere pastrati-le si faceti prozeliti in alta parte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

quote:
Originally posted by Maria

Ori scri pe aceiasi pagina in stanga viii si in dreapta pe cei morti ori scri pe doua foi separate pe cei vii si pe cei morti. In josul paginii poti scrie pentru ce te rogi. Sus de tot poti scrie
"Acatist pentru 40 de zile".
Este foarte important sa-i pomenim pe cei adormiti dintre ai nostri. Parintele Cleopa vorbeste in mai multe randuri despre aceasta cu exemple f. concrete (vezi volumele ne vorbeste parintele Cleopa). Si nu numai el.....
P.S. Intrebarea era CUM se scrie un Acatist si nu DE CE sa scriem Acatist - asa ca cei/cele care va lansati iar in propovaduiri ieftine cand nimeni nu vi le cere pastrati-le si faceti prozeliti in alta parte!


Multumesc mult, maine merg la Sf. cuvioasa Paraschiva si vreau sa las un pomelnic si vreau sa fie scrie corect.Va multumesc din suflet.

Stela 23s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

quote:
Originally posted by toni

cam ieftin Dumnezeu...nu?
Mai bine puneti-va pe genunchi si rugati-va singuri pentru cei care sunt in viata.
Iar pentru cei morti, nu stiu ce rost are sa ne mai rugam. Daca sunt in rai, slava Domnului!
Iar daca sunt in iad, ce se poate face cu un pomelnic?.... cred ca NIMIC.
Cine contesta sa citeasca Evanghelia dupa Luca, capitolul 16, versetele 19-31. (Pilda bogatului si a lui Lazar)




Pai tu ziceai ca esti ortodoxa. Ai reformat cumva biserica ortodoxa si noi nu stim?

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

TONI eu am inteles de la mai multi preoti ca rugaciunile noastre prind foarte bine celor adormiti, mai ales daca nu sunt in rai! Imi povestea o femeie, cand eram eu mica, cam cum se crede ca se intampla atunci cand te rogi pt cineva care e in iad: de ex e cninuit de focurile iadului, sau i se smulg diferite parti ale corpului, ei , rugaciunile spuse din suflet, poate ajuta acel sufletul acelui mort sa nu mai simta durerea atat de tare sau cel putin nu peste tot...ceva de genul asta....


Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput