Puncte albe pe amigdale

Puncte albe pe amigdale | Autor: anaism59

Link direct la acest mesaj

Stiu ca deja s-a discutat despre viroze, gripe etc, etc, dar vreau sa va intreb strict legat de cazul meu: copilul de 3 ani si 3 luni, care merge in comunitate a avut ceva la gat, cu temperatura mica (38, 38,5 grade), i-am dat ospamox 7 zile era ok, a mers din nou la gradi si o saptamana mai tarziu iar a inceput sa tuseasca de cateva ori pe zi(2-3), fara temperatura. In cursul saptamanii m-am tot uitat in gatul lui care a evoluat - de la un pic de rosu in gat pana acum cand are amigdalele la fel de umflate mi se pare mie si cu niste puncte albe pe ele. Nu acuza nici o durere, nu are temperatura, cand il pipai pt ganglioni nu se simt, cand il apas pe amigdale nu zice ca il doare - dar tot tuseste si ma ingrijoreaza punctele albe.
Ce inseamna punctele acestea albe - sunt o infectie care se trateaza cu antibiotic? Eu pana acum am stat calma zicand ca daca nu are temperatura ... este ok si nu este cazul sa fac nimic, dar mai stii? Daca ma trezesc cu alte complicatii?
Multumesc,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Punctele alea albe sunt puncte de puroi!Asa am avut si eu,la mine s-au dus doar cu gentamicina injectabil!Du-l la doctor din vreme!

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

buna,

daca nu are febra si starea generala este buna incearca sa nu ii dai antibiotic.

La noi au functionat foarte bine remediile homeopate si pastilele gen strepsils.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

cel mai bine ar fi sa faci un exudat din gat,in vreo 2 zile ai rezultatul si vezi atunci ce iese,ori daca nu,vorbeste cu un dr pediatru

si eu as zice sa nu-i dai antibiotic,mai ales daca nu face febra,noi folosim cu succes remediile hemeopatice

sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaism59 spune:

l-a vazut un doctor care e certat cu antibioticele (glumesc) dar care a zis ca nu este sub nici un chip de antibiotic .. oricum, este ok acum... am fost eu mai panicata, dar s-a rezolvat cu bine. Multumesc fetelor care mi-au raspuns.

Mergi la inceput