Aradence minunate (90)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Fetelor se pare ca n-am terminat-o cu vestile rele si problemele.. Analizele de toxoplasmoza mi-au iesit la fel de nasoale ca in toamna cu tot tratamentul. Din ce m-am documentat eu in al-3lea trimestru e cel mai periculos, fatul poate muri dupa nastere.

La Alex la gradi e epidemie de scarlatina. Doctorul nici n-a stiut sa-mi spuna daca asta afecteaza fatul sau nu.

Eu cu si Daria- 29.01.1999; Alex - 07.02.2003; Matia - 31.10.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Doamne Miha, nu stiu ce ti-as putea spune sa te linistesti ... doar ca ma rog mult pentru voi sa fie totul bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Eu stau sa o pazesc pe Adelina ca tuseste f urat, tuse latratoare. Of, chiar daca sunt super obosita si bolnava nu ma pot culca. Oricum o voi culca langa mine.Ce urate sunt virozele astea ca merg si cu laringita!

Miha, imi pare rau ca au iesit prost analizele, eu sper si iti doresc sa fie bb ok, sa nu fie nici o problema.
Of, nasol cu scarlatina ca dupa asta trebuie musai facut Moldamin. Au multi copii scarlatina la gradi? Nu ar fi mai bine sa-l tii pe Alex acasa cateva zile? Eu propun sa-i faci si un exudat faringian...sau le-au facut la gradi?




Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Doamne, dar nu se mai termina vestile rele?
Miha , ma rog ca bebelul mic sa fie sanatos, sa nu apara nici o problema.
Alina, imi pare rau de Ade saracuta. Si de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ne-am intors aseara. A fost destul de obositor, pruncii amandoi raciti, Timi super maraita cu nopti agitate si vrut doar in brate, eu si Vasile raciti, probabil din cauza racelii si a pruncilor maraiti si eu am fost superarici... Vremea a fost buna, partiile sunt f f bune (spun cei care au schiat, eu nu ma pricep), conditii de cazare decente. La anul mi-am propus sa invat si eu sa schiez, imi voi lua monitor si la fel si Vlad. Cu Timeea inca nu stiu, mai vedem cat de pregatita va fii la anul. Am vazut puiuti de 3-4 anisori care se dadeau pe schiuri, abia de cateva zile incepusera si deja erau mari maestrii. Iti venea sa-i mananci asa micuti si curajosi. I-am pus si noi schiuri in picioare lui Vlad, se descurca binisor in sensul ca reusea sa coboare pante usurele si scurte, cu noi pe langa el bineinteles, dar cum era racit si marait nu prea era cooperant, asa ca am lasat-o balta.
V-am citit ca am avut net la cabana si laptop, dar n-am avut chef de scris.
Am vazut ca sunt multi puiuti bolnaviori, le uram multa sanatate!
Si mai vad ca se preconizeaza o intalneala, cu placere vin si eu (Clau, multumesc ca te-ai gandit si la mine!) dar eu mai repede de ora 20 nu pot ca atunci abia vine Vasile acasa.Ziua conteaza mai putin.

Miha, imi pare rau de vestile rele... Scarlatina si streptococul betahemolitic de grup A ce-o produce teoretic nu ar trebui sa afecteze fatul. Cel periculos ptr fat e streptococul de grup B. Deci macar in privinta asta poti sta linistita. Toxoplasmoza e intr-adevar periculoasa in ultimul trimestru. Ce poti face la nastere este sa dozezi anticorpii de tip IgM din cordonul ombilical al copilului la nastere, daca sunt pozitivi e clar toxoplasmoza la fat si daca se instituie prcoce tratamentul (la bebe) riscul de sechele scade enorm de mult. Daca testul e negativ, atunci ati scapat. E important sa faci analiza asta, de multe ori infectia e asimptomatica la nou nascut dar se soldeaza cu sechele grave. Insa cu tratament si depistare precoce riscurile scad f f mult. Sfatul meu ar fi sa mergi la matern si sa vorbesti cu un neonatolog si sa-l informezi ca sa fie pregatit.
Edit: tot pe net am citit ceva articole cu femei care au avut toxoplasmoza deci IgG si IgM pozitiv si la care in ciuda tratamentului au ramas pozitive amandoua luni si chiar ani desi boala era demult rezolvata. Poate faci si tu parte din aceeasi categorie!

Nu mai stiu ce vreau sa spun... Imi intru eu in ritm.

Iooooooaaaaaana! Lasa lipsa de chef si hai pe forum!

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Diana, bine ati revenit. Imi pare rau ca ati fost toti raciti si nu v-ati simtit asa bine. Unde ati stat pana la urma?Intr-adevar astia mici invata foarte repede sa schieze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Am stat la o cabana in Staja chiar langa unul din teleschiuri (sunt 6). Am avut ce cara pe bagaje ca era relaativ departe de parcare dar ieseai din cabana si dadeai in partia de incepatori.

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIHA imi pare rau de asa vesti.Scarlatina nu cred sa fie periculoasa la sarcina.Iar cu toxo ti-a zis bine Diana.Sunt sanse ca sa nu ia bebe deloc,iar daca ia si se face tratament la timp e ok.
DIANA of si la voi ce mai vacanta cu racelile alea
ALINA sper sa nu aiba laringita Adelina Cum se manifesta laringita aia? Ca si Diana mea a inceput sa mai tuseasca asa din gat,au cam coborat secretiile si se mai ineaca cu ele.Cand doarme nu tuseste deloc,dar ziua mai tuseste de cateva ori.Nici nu stiu ce sa fac,sa chem pediatra sa o vada? Ca in rest e ok ... nu a avut febra deloc si mananca binisor. Eu nu i-am dat inca medicamente ,doar picaturile de vibrocil seara inainte de culcare.Si ii tot fac ceai de tei cu miere de albine.A mai avut prin noiembrie tot asa o tura de muci si f.putina tuse si a cam lalait-o cu ei vreo 2 saptamani,dar tot asa am tratat-o ... Sper sa functioneze si acum.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

Vai de mine cata lume bolnavioara!Sa va faceti bine cat mai curand.Sunteti mamici curajoase si cu moralul ridicat!!Maria_rubi in spital ,Flavia nici nu stiu cu ce sa incep,Miha ...fara cuvinte,Alina si sofat si cu jumate de trupa bolnaviori.
Miha daca vrei, pot sa te pun in legatura cu o tipa medic pediatru in Arad ,care si-a dat doctoratul din toxolpasmoza asta la Timisoara.
Clau cum mai e bunica ta?
Ildy ma bucur ca sunteti bine.Sa-ti faci analizele si tu.
Diana bine ai revenit.
Ada bine ca macar voi sunteti ok.
Gabi mai putin si mergeti la schi.Ce fain.

Mie mi-a facut fiimea o surpriza...a mers la WC sa faca pipi dupa care mi-a spus ca e a vrea sa se culce acum pt ca e tare obosita.Tre' sa va spun ca eu numai ce am terminat mancarea si i-am promis ciocolata dupa pt ca a facut aproape toate puzzalurile singura.Asa ca acum doarme .Iooooooooooooooi sper sa fie si tanarul la fel de cuminte ca si ea pt ca altfel...nu stiu daca am neuroni pt alt model de copil .


Carmen(21+) si Melania Ioana(14.01.2005)




ASA DA-ASA NU !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancapolgar spune:

Aoleu!!!!!!!!!!! M-am speriat cand am citit toate vestile astea rele! Pupam pe toti bolnaviorii si le uram insanatosire grabnica!
Miha, iti tin pumnii sa fie bine bebe!
Si noi am avut cateva zile cu muci si o tuse usoara noaptea, dar acum suntem bine si sper sa fim asa si in continuare. Alex mi s-a kkcit azi de a murdarit toate hainutele si a trebuit sa il bag direct in vana.Na, ca am ajuns la vorba lui Ovi (cand zicea el ca daca e singur cu Alex si face asa kk si se murdareste, il baga direct in vana, numai ca el zicea ca il baga imbracat).

Anca , mami de Alex
Poze
"Devii ceea ce gandesti in majoritatea timpului."
Nimic nu e imposibil pentru cei care privesc catre cer.

Mergi la inceput