placinta cu carne si broccoli

placinta cu carne si broccoli | Autor: andira

Link direct la acest mesaj

Salut!

Eu sunt fan placinte, si in seara asta am incercat o reteta noua.
Mi-a iesit super-buna (imi pare mie ) asa ca m-am gandit sa v-o spun si voua.

Deci: am calit 2 cepe medii, dupa care am pus un piept si jumatate de pui (carne tocata) la calit peste ceapa. Desi reteta este cu amestec vita / porc, eu nu mai mananc decat pui si peste, din cauza colesterolului.
Asa, dupa ce am calit carnea, am pus broccoli-ul. Am luat din cel congelat, l-am pus pe tot, si l-am lasat doar cat sa se inmoaie. Apoi am luat amestecul de pe foc si am pus smantana, 2 oua, si cascaval afumat. Cantitatile dupa gustul fiecaruia - eu am pus o smantana mica si cam 150g cascaval afumat.

Aluatul puteti sa-l faceti voi (eu l-am facut din 400g faina, 1 ou, 200g margarina si 3-4 linguri apa rece) sau sa-l cumparati.

Am impartit aluatul in 2 foi: prima am tapetat tava, apoi compozitia de carne si broccoli, si am acoperit totul cu cea de-a doua foaie. Uns cu ou batut deasupra, si e gata cam in 30 min.

Pofta buna!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buun, foarte bun, si eu sunt mare fan placinte. merge si cu carne bucatele, eu am facut retete din astea si cu resturi de friptura - nu le mai calesc si el pun direct in aluat.

Roxana

Mergi la inceput