Iasule, mandra cetate (69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Darria, merci!

Foto Ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Carmen sa va fie de bine vacanta ...De-abia astept sa ne impartasesti parerea (sunt curioasa daca mie imi place pentru ca e frumos sau pentru ca trebuie )

Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
It's a cruel and random world, but the chaos is all so beautiful.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

La multi ani, Raisa!
La multi ani, Ioana-Catalina!
La multi ani, Andra!


Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by ralnied1

(69)




Voiam si eu ceva mai palpitant... Da' macar ma poftesti?

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Si acu serios...
Am nevoie de o doamna (sau poate domn ) sa ma ajute la curatenia de dupa varuiala.Aveti,cunoasteti pe cineva?

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Mihaela: nu cunosc pe nimeni. Poti incerca sa o rogi pe femeia de servici. Stii bine ca depinde de persoana, poate sa se supere sau sa fie bucuroasa ca face un banut in plus. La noi la asociatie a fost o d-na care era solicitata de vecini pt. curatenia in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc
Voiam si eu ceva mai palpitant... Da' macar ma poftesti?


eu am incercat sa ma abtin... dar vad ca tu nu ai uitat In loc sa zici merci ca m-am sacrificat si am deschis capitol nou...
Ei, de-acum ce sa mai fac? Deja se termina pagina 2...
Auto-invita-te singurica...


Foto Ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Ca sa nu spuneti ca nu revin la sentimente mai bune, hai sa va scriu un banc care m-a binedispus:

Un arab la aeroport: -Name? -Abdul Al Rhazib.

-Sex? -Three or five times a week......

-no no.....i mean male or female..?

-Male, female, sometimes camel........

-Holy cow!! -Yes, cow, sheep, animals in general.

-But isn`t that hostile? -Horse style, doggy style, any style.......

- Oh dear! - No no no!!!! Deer run too fast....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Raluca am sperat cand deschizi capitol nou sa ne treci si pe noi pe lista. Am vrut sa-ti scriu cand ajungi aproape de final de 68, dar am fost plecati din localitate si....
Iulia-Stefy(Lacramioara) , 08.12.1975 si Stefania-Iulia, 05.12.2006
Poate data viitoare.

Lacramioara mamica [red]Stefaniei Iulia[/red](05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Simo, eu personal nu am fost foarte incantata, dar nu pentru un motiv anume... nu ma potrivesc cu stilul de viata de acolo nu ma pot adapta.
Nu spun ca nu e frumos Dubaiul, spun ca e altfel... Au cladiri noi, au bani, construiesc... dar nu as putea sta acolo... Spun asta si pentru ca sotului meu i s-a propus si dupa ce am discutat am refuzat amandoi hotarati fiind. Si asta desi i se propusese o suma de inceput ametitoare, cu perspective clare de crestere a sumei.

Ok. Povestea. Nu uitati ca voi ati vrut sa stiti... si sa nu spuneti ca nu va povestesc.
Am plecat la Dubai fara prea mari asteptari, nu sunt mare admiratoare a stilului arab de viata in general.
Drumul a fost ok, ne-a asteptat in aerogara un domn care tebuia sa ne intampine si preia, de fapt doi, din care primul a fost total ineficient, adica nu mi-a spus unde trebuie sa fac eyescanul si ne-a luat repede sa ajungem la controlul pasapoartelor, desi l-am intrebat unde se face respectiva actiune... si a fost necesar sa ne intoarcem; in fine, am iesit de la controlul pasapoartelor, deja eram usor timorata cand am vazut, ma iertati, atatea cersafuri, si l-am intalnit pe al doilea domn care ne-a indreptat spre masinile ce ne asteptau. Acest al doilea domn a fost super amabil si eficient, dandu-ne informatii super vitale pentru locul unde ne aflam.
Bun, ajungem la hotel si acolo surpriza! Desi era ora 2 a.m. si camerele fusesera inchiriate practic de la ora 12 a.m cu o zi inainte, ar mai fi trebuit sa asteptam inca 3 ore pana ce camerele ar fi fost gata. Asa ca ne-au trimis la alt hotel din lantul lor hotelier... in fine, pe la ora 4 am adormit si noi si a doua zi am coborat sa mancam. Big surprise. In holul hotelului doamnele isi serveau sotii care stateau linistiti la masa si citeau ziarul. A fost un al doilea moment stanjenitor pentru mine... normal ca nu am urmat exemplul! Despre hotel? avea 4 stele dar nu le arata, era situat in centrul vechi al orasului si parea a fi mai degraba loc de intalnire decat hotel; al nostru era chiar pe plaja.. A venit apoi masina si ne-am dus la hotelul nostru unde sa fiu sincera am ramas incantata de camera.

Prima oprire a fost la All Emirates mall unde initial mai mult am privit pentru ca preturile asa zis extrem de mici erau mari si chiar foarte mari. Hotarat lucru nu erau reduceri!
La All Emirates au o pista de ski si de sanius in interior! Un perete de sticla de 4-5 cm despartea cele doua incinte, in una erau -5 grade in cealalta +20!.
Apoi am avut un soc: se negocia in mall! Adica ei iti spuneau un pret si tu negociai. Sincer eu chiar nu am gasit asta pe placul meu. Nu sunt genul.

Am stat vreo 3 ore in acel mall, repet mai mult plimbandu-ne decat cumparand ceva si apoi am mers sa facem o plimbare pe Creek – un rau artificial de fapt un canal cu apa de mare care desprate Dubaiul in doua – cu un fel de barcuta mai mare, mie imi sugera jonca chinezeasca, dar eu nu am fost in China! Din pacate am facut doar o jumatate de excursie pentru ca se refacea un pod si nu puteam trece mai departe.
Cum e orasul? Am avut impresia ca ma gasesc in Manhatam sau la Chicago. Sincer, ai un sentiment de artificial care e apasator, se lucreaza mult zi si noapte si banueisc ca si foarte bine tinand cont ca se construieste pe nisip. Dar ai senzatia de ireal, de parasire pentru ca nu sunt oameni pe strada – noi europeni get beget am vrut sa ne plimbam si se uitau ca la urs la noi, albi pe jos, pe strada! – cladirile sunt mari, noi, coplesitoare chiar strivitoare si ai un sentiment de sfarsit de lume...de „terminator”, nu stiu daca reusesc sa redau exact impreisa pentru ca nu vezi decat masini mergand pe autostrazi – sa vedeti acolo autostrazi! 7 benzi pe un sens si masini care gonesc cu peste 100km/ora prin oras - sau macarale lucrand sau cate un yaht sau o barcuta trecand pe creek!
Ne-am terminat ziua tot intr-un mall.. Au 28 de mall-uri, uriase, de genul celor de la Viena – CSS...

A doua zi am fost in souk-ul de aur unde daca va puteti imagina asa ceva m-am scarbit de aur! Aurul lor e foarte galben! si au niste modele care te innebunesc in sensul rau al cuvantului, mari, prea bogate si incarcate. Se vand de la coroane si curele din aur pana la coliere triple si cvadruble cu pandantive de marimea 5x5cm cel putin! Se vand bratari groase de 4-5 cm etc. Si normal, totul se negociaza. La greu.
Am cautat 2 ceasuri sa gasesc ceava finut si purtabil la noi dar am reusit in cele din urma insa m-a innebunit! Nu am gasit verighete. Nu stiu de ce nu mi-am putu lua nici un inel, toate erau f mari pentru mine si mici pentru sotul meu.
Nu spun ca nu sunt femei grase la ei insa nu asa multe cum e in poveste, am vazut si fete frumoase – la alea la care se putea vedea ceva! – si subtirele insa probabil au alta osatura de li se potrivesc asemenea marimi la inele si bartari. Nu stiu, cert e ca nu mi-am luat verighete si mi-a parut rau. Au insa pietre multe si frumos lucrate. Iar pretul...Ei, bine, pe langa negociatul in sine mai e si faptul ca vorbesc o engleza dura si se plang ca saracesc daca negociaza etc... oricum era lcar ca nu le-a placut sa negocieze cu mine si il compatimeau pe sotul meu. eu m-am enervat sia m scos calculatorul si am socotit in fata lor. Mi-au spsu ca fac discount pentru sotul meu nu pentru mine! Bleah.

Mi-am luat insa din Souk-ul de aur (!!! ) o camera foto super, ultimul model de Canon aparut si o alta video la fel, la preturi decente. Sigur ar fi putu fi mult mai ieftine dar pur si simplu mi-era sila sa negociez. Nu imi place chestia asta, nu sunt facuta pentru asta.

Apoi baietii au plecat in Safari si cica s-au simtit bine! - ma rog, eu am vazut, la un studiu mai atent, niste vanatai pe picioarele si fundu’ lui barbatu-meu de asemena marime incat nu sunt sigura ca ei au fost foarte sinceri si tinand cont ca si ceilalti baieti au stat cuminti si nu s-au suparat ca au fost nevoiti sa stea mai mult jos decat sa ne cicaleasca pe noi zilele urmatoare, cred ca oricum a fost le-a priit! – eu nu am avut curiozitati de astea pentru ca am probleme cu spatele si nu ma risc.
Noi in timpul asta am mai facut o vizita la un Mall, la Deira Mall de unde am inceput sa fac cumparaturi! Ei da, daca nu mi-am luat aur trebuia sa fac ceva util, nu? Probabil ma obisnuisem deja cu preturile si capatasem anticorpi sau nu stiu cum de, dar aici nu m-au mai enervat preturile.
Insa marfa este ciudata dupa standardele europene. Nu e o marfa proasta insa nu e ce cumparam noi. Culorile difera, marimile si moda difera.... Am luat insa jucarii pentru copil la greu! Si ce jucarii superbe, nu am vazut asa ceva in Europa! Am gasit un laptop pentru copil de la Vtech si o tableta grafica pe care deseneaza si conectata la sau la PC imaginea apare pe monitor si o poate si colora de pe tableta. Am gasit site-ul firmei pe internet si mi-au placut mult produsele. Deci spuneam ca am cumparat jucarii pt copil, dar la greu, ca am umplut doua valize de jucarii sa imi ajunga pana in august de ziua lui! daca nu le-o gasi intre timp!

In a treia zi am fost la Burj Dubai si am facut si o excursie cu elicopterul, si a fost per ansamblu ok, ne-a placut. Nu am mancat acolo pentru ca nu mi s-a parut normal sa dau 100 euro de eprs ca sa beau o cafea! Am vazut Souk-ul de mirodenii si apoi pe cel de textile, unde sincera sa fiu nu am fost prea impresionata!
Am facut o vizita la muzeul Dubaiului – o incinta de maxim 50x50 mp... no coments... Si am plecat spre Shopping Festival un Mall nou inca neterminat, urias pur si simplu! Ei bine, aici am gasit ceva reduceri, nu f mari si am dat iar de vesnica negociere.
Si apoi spre seara hotel si home. Asta a fost in mare super-excursia. Intre vizitele cu pricina ne-am plimbat cu taxiul si am avut parte de cozi de cate 300m la luat taxiul! Daca va puteti imagina! raiul taximetristilor. Nici la Intrarea la Vatican pentru Capela Sixtina nu erau asa cozi! Dar a avut si asta farmecul lor.Ideea e ca nu poti merge pe distantele alea imense decat cu taxiul sau cu masina, dar necunoscand orasul e riscant sa mergi cu masina inchiriata. Plus ca stilul de mers e celebru de acum... nimeni nu semnalizeaza, se trece de pe o banda pe alta cu nonsalanat si atat, etc. Nimeni dintre noi nu mai voia sa stea in fata in taxi daca va puteti imagina!

Ei bine, amavut niste probleme cu Austrian Air la intoarcere sichiar vreau sa fac un pic de valva, inca nu stiu unde dar astept sugestii.
In sensul ca insotitoarele de bord – ati observat ce frumos ma exprim – au mutat pe toti cei de pe ultimile 3 randuri in fata , spunand ca o fac din „safety reason”si s-au culcat pe cate 3 scaune cu NESIMTIRE.
Cine voia apa sau cine stie ce, se ducea sa isi ia singurel, le pregatisera fetele pahare! Au dat un mic dejun in 25 de minute ca se pare ca avionul a ajuns mai repede si era deja cu botul in jos, sau poate s-au trezit ele prea tarziu... Si 1000 de comentarii. Mie mi-a fost rau pe drum, pentru prima oara am avut o durere ciudat ain mana stanga si parca amortise iar inima o luase ciudat ... Am cerut apa dar la un moment dat nu mai raspundeau fetele...

As mai avea de spus multe despre indienii si ceilalti care lucreaza pe 2 bani acolo si sunt exploatati la greu, la felul in care sunt taratate femeile acolo... dar nu am timp acum si nici dispozitia necesara. Ideea e canu am intentia sa mai vizitez vreo tara araba de aici incolo. A fost o experienta. Nu mi-a placut in mod deosebit desi cred ca mi se trage mai mult din modul in care sunt privite femeile, sunt tratati cei non-arabi masculi... Dar as putea trece peste asta cu usurinta, nu cred ca am avut eu un tratament special ci pur si simplu a fost un disconfort si la un moment dat il ignori. In general nu imi plac discriminarile si am vazut destule... Sau poate ca mi s-a parut ca este un loc fara radacini.. si mi-a venit brusc in minte o imagine urata... cand nu vor mai avea petrol se va asterne nisipul? ce se va alege din grandoarea societatii lor de consum? cu ce vor intetine cladirile acelea superbe? unde sunt oamenii acum? unde vor fi atunci?

Poate deseara daca mai am timp am sa mai scriu. Daca mai vreti.


Mergi la inceput