M-am hotarat.........adoptie(45)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

quote:
Originally posted by miha74

Diciu- o sa incerc sa am rabdare, sunt optimista ca imi voi gasi sufletelul, in plus am povestile voastre si stiu ca este GREU dar POSIBIL, cred ca asta conteaza cel mai mult.
Am si eu o dilema....trebuie sa cer caracterizari la colegi la serviciu (apropos, sunteti dragute sa imi trimiteti si mie niste modele, pleeeeeassseeee) voi cum ati procedat?
...sa fac publica initiativa noastra...sa spun numai la cei mai dragi?
Cum reactioneaza lumea cand le spuneti acest lucru?

Pupici multi!
Miha


http://tt.lilypie.com/tWBGp2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)






iti trimit eu caracterizari de care vrei...da-mi doar adresa ta de mail


www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze si filmulete-Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariastoica spune:

Miha, noi am spus in primul rand familiilor,chiar inainte de a depune dosarul si dupa aceea prietenilor celor mai apropiati.Ulterior au aflat aproape toti cei care ne cunosc iar parerile din pacate pentru unii au fost si contra.Acelora le-am spus ca noi i-am anuntat, nu le-am cerut parerea care oricum nu ne intereseaza.Pentru noi este important ca noi doi simtim la fel si parintii nostri, restul fiecare cu viata si conceptiile lui,oricum pentru noi a fost o triere naturala a prietenilor.
Caracterizarile noastre au fost ca o prezentare a celor care le-au scris din care reiesea ca suntem capabili si ca ne dorim foarte mult sa devenim parinti.
Mult succes in continuare.(si eu sunt in curs de atestare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariastoica spune:

Aissa si Tzuni,frumoase fetite aveti si voi radiati de fericire!Doamne, din ce trece timpul si vad mai multe poze cu voi si copilasii vostri raman uimita de asemanarea fizica.
Sa fiti fericiti cu totii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Buna seara,

Am depus actele pentru adoptie la 20 Ianuarie si deja am avut prima intalnire cu psihiatrul.Cat timp dureaza pana obtii atestatul de parinte adoptor? Pot sa imi caut si singura copilul ? Daca il gasesc la 2 luni ce pot sa fac? Ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri?

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

quote:
Originally posted by claudia72

Buna seara,

Am depus actele pentru adoptie la 20 Ianuarie si deja am avut prima intalnire cu psihiatrul.Cat timp dureaza pana obtii atestatul de parinte adoptor? Pot sa imi caut si singura copilul ? Daca il gasesc la 2 luni ce pot sa fac? Ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri?

Claudia



Felicitari si mult succes!!

Atestatul se obtine in 60 de zile de la data depunerii dosarului sau a cererii.
Teoretic nu poti sa-ti cauti singura copilul, dar practic multi fac acest lucru, pt ca sunt putini copii adoptabili.
Daca gasesti un bebe la 2 luni, si stii cat de cat situatia lui ca fiind favorabila din mai multe puncte de vedere (sanatate si ca poate deveni adoptabil), trebuie sa ceri plasamentul de urgenta la dpc-ul de care apartine copilul (sectorul spitalului unde a fost parasit), insa plasamentele de urgenta se dau destul de greu si exista riscuri.

www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze si filmulete-Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Buna tuturor!
Sper sa ma alatur si eu voua curand, deocamdata ne luptam sa devenim noi apti de doptie. Anul trecut ne-am terminat de construit casa, mai avem mult de lucru la finisaje dar partea cea mai grea a trecut...am facut receptia casei. Acum trebuie sa o facem potrivita pentru un copil. Si aveam o intrebare pentru Diciu: am vazut pozele fetitei tale, e o zana si m-a facut sa sper sa am si eu o fetita la fel de dulce candva... Dar am mai vazut in poze si doi catelusi...nu ai avut probleme cu adoptia din cauza lor? Am auzit ca cei de la DPC nu sunt prea incantati de familiile care au animale. Am si eu doi si tare nu as vrea sa renunt la ei, sunt parte a familiei noastre...
Va pup si va tin pumnii!!!
Donna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

quote:
Originally posted by donna79

Si aveam o intrebare pentru Diciu: am vazut pozele fetitei tale, e o zana si m-a facut sa sper sa am si eu o fetita la fel de dulce candva... Dar am mai vazut in poze si doi catelusi...nu ai avut probleme cu adoptia din cauza lor? Am auzit ca cei de la DPC nu sunt prea incantati de familiile care au animale. Am si eu doi si tare nu as vrea sa renunt la ei, sunt parte a familiei noastre...
Va pup si va tin pumnii!!!
Donna



donna79...un caine in casa, daca se pastreaza normele de igiena, nu poate sa-i faca decat bine unui copil pe toate planurile, in nici un caz rau, doar daca copilul dezvolta ceva alergie, astm, doamne fereste. In afara de aceste motive nimeni nu poate avea ceva impotriva in avea catei si nu exista nici o lege care sa stipuleze ca nu poti lua atestat daca ai catei. Deci cei de la DPC nu au cum sa nu-ti dea atestatul din acest motiv; a...ca au unii dintre ei personal ceva impotriva animalelor de casa, aste altceva, multi oameni nu suporta cainii in casa, e dreptul lor...dar de aici pana sa nu poti lua atestatul...e cale lunga...
Noi nu i-am dat si nici nu s-a pus problema vreodata.
Mult succes!

www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze si filmulete-Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

Hello, fetelor nou-venite!
Cu animalele de casa nu e nici o problema atata timp cat este curatenie in casa si animalul tinut in curatenie, vaccinat si deparazitat la zi. Noi am trecut prin atestare cu Alice, terrierul nostru cel zglobiu, si nimeni nu a avut nimic de comentat (as putea spune chiar ca a fost un atu; cred ca toti cei care au vazut-o, si-au imaginat cum se va juca un viitor copil cu ea)
Dar asa cum spune diciu, sunt si asistenti sociali carora nu le plac animalele de casa. Cand vin in vizita, duci animalele la vecini
daca nu vrei sa renunti la caini, totusi, trebuie sa te orientezi catre copii care nu au alergii...

ioana, mama lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Buna seara,

Diciu sa iti traiasca fetita, e un ingeras, asa ceva imi doresc si eu, filmuletul este de invidiat cu asemenea copilas.
Am citit pe forum ca ai auzit de cea mica imediat ce ai luat atestatul si dupa 1 luna ai luat-o acasa. Eu deja am vazut o fetita la spiatl, ca sa nu mai spun ca sunt mai multi copii acolo decat am crezut,dar am inteles ca nu pot sa fac ceva pana nu am atestatul.
Ce imi trebuie sa o iau acasa in plasament de urgenta?
Liliana te rog sa ma treci si pe mine ca in curs de atestare.
Multumesc !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ali-clau spune:

Buna fetelor ! Nici noi nu am avut probleme cu cainele nostru ,un caniche alb frumos si dragastos.La inceput si noi ne faceam probleme ,dar ne-au spus ca e un membru al familiei si nu poate fi ignorat.
In alta ordine de idei,una dintre fete ne dadea sfatul de a cere celor de la DPC o lista cu copii aflati la asistenti maternali .Ati procedat careva asa ,se face o cerere simpla adresata DPC-ului? Ati avut vreun rezultat pozitiv ,vi s-a aratat lista?

Mergi la inceput