*Mamici de Ianuarie-Februarie 2008 (141)*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Mitsu,

1. felicitari pt varsta rotunda a lui bebe Conrad! Sa-ti traiasca!
2. colicii sunt agravati de aerul ne-eliminat. eu ieri am avut intalnire cu o pediatra f tare, cam old school dar stia materie tipa - si ea m-a invatat ca, inainte de a trece plodul la al doilea san, sa o fac neaparat sa ragaie! daca va zic cum a facut-o ea pe Sofia sa ragaie vi se face rau - asa ca va spun doar ca eu prefer metoda Ceskai. la noi da rezultate.

dat fiind ca de vreo sapt am renuntat la mameloanele de silicon, intr-adevar bebe mi le-a format pe ale mele. de la doi nasturi, am acum doua degetele . si, de cand sunt mai mari, bebe tinde sa traga de ele! mai ales cand se despride de la san...ouch!!! si nu stiu, parca si-a schimbat cu totul stilul de (s)muls...ca ma doare, desi e pozitionata corect la san, dupa toate regulile! eu nu stiu ce sa mai zic...oare cand o sa se termine faza asta si o sa o pot alapta fara durere? Gatta, cand ziceai tu de "tras mai cu patima" eu ma zburleam de groaza



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115276
Poze Sofia:
http://good-times.webshots.com/album/562357316GVMraR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Stancutza, multumim de urare! Si tare as fi interesata de metoda aia! Nu ma mai sperie nimic... Oricum, nu cred ca poate fi asa de grav ca durerile pe care le experimenteaza bebe C.! Please...



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Somn usor zuzici.

Noi acum am venit de la doctor.

Ma rog, am fost iesiti azi cam toata dupa-amiaza, caci ne-am si "casatorit"... din nou ..pentru certificatul de casatorie texan.

Apoi la doctor, cum va ziceam, de unde m-am intors cu dureri mai mari decat cele pe care le aveam inainte.

De vreo doua zile ma doare rau intre picioare...ma dor oasele.. zici ca am mers pe bicicleta din aceea cu cadru si am cazut taman cu "dansa" in cadru ala.

Doctorul zice ca e bine...caci durerea in momentul asta, ne e prietena. Adica... nah, stiu si eu ca bebe coboara si se pregatesc oasele bazinului, dar... ufffff.

Apoi normal, controlul de rutina ..sa vada ce face colul. Cica s-a mai scurtat, e deschis la exterior ...dar inca inchis la interior.

Ne vedem , a zis... "miercurea viitoare, daca nu mai devreme".

Si eu tot n-am spalat hainutele lui bebe, tot nu le-am calcat, tot nu mi-am facut bagajul.
Nu stiu ce am, zici ca-s batuta in cap.

Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca plang ca prostu (un planset cu suspine, in hohote si care apoi ma lasa cu cate-o durere de cap de mor) ... de vreo 3 zile intr-una. ... cu motiv sau fara.

Azi la "casatorie" cand a inceput judecatorul sa graiasca magicele cuvinte.." do you, take her, to love her and honor and cherish.....etc" m-a busit iar plansul.

O fi zis saracu' om ca ma marit fortat.

Va pup si...s-auzim de bine.

www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey
Pozici de tot felu'


38+ sapt
Vali

AMR : less than 2 WEEKS !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Mitsule.... vad ca ai probleme cu constipatia. Asa se zice, ca dupa nastere... aceasta isi face aparitia.
Eu de vreo 8 luni de zile, sunt in extrema cealalta:diaree la greu. Daca am avut 5 scaune normale in tot timpul asta, e mult spus.

Anyway... ce stiu eu ca merge...ca sa tratezi problema ta: cereale integrale...si... prune uscate. Poate gasesti la supermarket. Iti garantez ca isi fac treaba de minune (prunele).
Fie le papi asa, fie..seara pui acolo 5 prune intr-o cana cu apa, lasata peste noapte si dimineata bei apa.

www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey
Pozici de tot felu'


38+ sapt
Vali

AMR : less than 2 WEEKS !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ottilia spune:

Felicitari Deiutz!!!La Multi Ani Ana Ilinca si bine ai venit pe lume!!!
Se pare ca toate lumea naste,mai putin eu care aveam dpn-ul acum 2 sapt.Azi-noapte abia am reusit sa inchid ochii,mi-am mai revizuit odata bagajul si acum fac o baita si astept sa se trezeasca si dl sotu sa mergem la spital...sa nu va spun cat e morcovul...
Ottilia +40??? cu Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Fetelor , intru scurt de tot , cat doarme teroristul , sa va anunt ca totul e relativ bine cu noi , avem ceva colici dar mami bea ceai de fenicul al greu . Sper sa functioneze .

Problem , big problem !!! M-am pricopsit cu ditamai herpesul , sunt aproape in panica sa nu i-l dau lu' bebe , deja port manusi chirurgicale cand il ating sau alaptez ! Help , stie careva cum sa-l protejez cat mai bine , sa nu ia pocitania de la mine ??? Sa-mi cumpar masti ? Ce sa fac ?

Pupici la zuzici si la bebei !

Avem o saptamana !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Fetele zuzicile... neavand somn...ca de obicei (azi-noapte m-am bagat in pat la 4:30am) m-am adancit in subiectele forumului, pe la alte Odisee...si am dat peste... acest filmulet foarte impresionant :

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=21f8c4c6e446bdb008f62a&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url

E facut de una dintre mamicile de Ianuarie-Februarie 2007...si vreau sa spun ca, am busit in plans, again.
Filmuletul e in ultimul lor capitol, la Odiseea lor...inainte de-a se muta la Scutecele.



www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey
Pozici de tot felu'


38+ sapt
Vali

AMR : less than 2 WEEKS !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

quote:
Originally posted by virgo

Fetelor , intru scurt de tot , cat doarme teroristul , sa va anunt ca totul e relativ bine cu noi , avem ceva colici dar mami bea ceai de fenicul al greu . Sper sa functioneze .

Problem , big problem !!! M-am pricopsit cu ditamai herpesul , sunt aproape in panica sa nu i-l dau lu' bebe , deja port manusi chirurgicale cand il ating sau alaptez ! Help , stie careva cum sa-l protejez cat mai bine , sa nu ia pocitania de la mine ??? Sa-mi cumpar masti ? Ce sa fac ?

Pupici la zuzici si la bebei !

Avem o saptamana !



Si eu am herpes acum si ma dau cu pasta de dinti sa se usuce si evit sa pup fata,nu ai nevoie de masca

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

buna dimineata fetelor.
foarte emotionant filmuletul fetelor din ian-feb 2007.
si de bine ce va povesteam de strada mea pe care am cazut in sant,acu a venit televiziunea sa filmeze noroaiele!cand am iesit sa platesc gunoiu ii lua interviu vecinei mele de la colt!strada mea devine vedeta!

gabrittza 39sapt+Daria Maria
AMR 4 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

Stancutza, multumim de urare! Si tare as fi interesata de metoda aia! Nu ma mai sperie nimic... Oricum, nu cred ca poate fi asa de grav ca durerile pe care le experimenteaza bebe C.! Please...






Mitsule...pai cum sa zic...a intors-o cu spatele la ea si o tinea cam in pozitia in care ii tii cand ii speli pe spate (tinuta de piept, cu caputul atarnand in jos). Si pe urma a inceput s-o bata pe spate. Viguros. "Viguros" inseamna, cam cum as bate eu cu nervi un taburet vechi ca sa scot praful din el! Adica foarte tare! Si ii dadea fix in coloana aia mica si curbata! Dupa ce s-a auzit un "gar" si a intors-o cu fata catre noi, avea Sofia mea o mocuta asa de socata...era saraca bulversata total, de nici pas nu mai zicea!

Deci cam asta era secretul lu' madam pediatru...batut zdraaavan pe spate. Eu nu pot sa fac asa. Si tocmai de aceea ma bucur ca merge metoda Ceskai!
Acu', eu nu vreau sa te zapacesc, dar parca tot aici pe forum am auzit ca nici excesul de lactate nu face bine la burtica lui bebe??? O fi doar o teorie, I don't know. Mai variaza si tu regimul de la o zi la alta si poate observi ceva schimbari in chinurile micutului. Eu ii mai dau Sofiei picaturi de Sab Simplex, ii plac asa de mult la gust...cateodata ii pun cate o picatura pe suzi, cand o pun in pat, ca sa o pacalesc mai repede cu somnul. Ingredientul principal al acestor picaturi este Simeticona, si noi ii spunem "simpaticona" ...ca ne ajuta ...





Mergi la inceput