Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Aseara m-au chinuit talentele si am incercat sa fac trandafiri
si litere din lapte praf+miere.
Uitati ce a iesit:http://good-times.webshots.com/photo/2000672570102353462CcmvlF?vhost=good-times
In loc de trandafiri, au iesit un fel de buchetele si de aseara pana acum, ink sunt moi desi le-am scos pe balcon.Sa le bag in frigider?
Crema aceea mi se cam lipea de maini, am incercat sa pun asa-zisii trandafirasi pe scobitori dar se prelingeau pe ele, am pus lapte praf destul zic eu, am incercat mai multe combinatii si astea mi-au iesit!Unde am gresit?
O sa incerc si varianta cu unt si zahar!Apropo, zahar pudra sau normal?

Maine fac si eu bomba cu portocale.
Si...ma duc pana la Plus poate gasesc tava in forma de inima cum a zis cineva aici!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alyna, categoric pasta ta era prea moale, trebuia mai mult lapte praf. Iar la unt pui obligatoriu pudra, ai vazut ce a patit Oana (bubu05), nu i s-a topit zaharul, desi a batut untul pina i-a venit rau.
Ai mai gasit forme la Plus? La cita reclama li s-a facut pe DC, cred ca era imbulzeala la deschiderea magazinului.

apropo, Oana, ce faci, prajituresti de zor?
------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Balbina, eu am tot pus lapte praf dar parca tot moale era!
Oricum , aseara m-au chinuit iar talentele, de data asta cu gelatina, apa si zahar pudra+miere.Cam asta a iesit:
http://community.webshots.com/album/562307420iCuhlQ?vhost=community&start=12
Noroc cu formele de la biscuitii lui fi'miu(jucarica cu borcan).
Acum....ele sunt chiar ok, s-au intarit(fata de celelalte) dar n-am fost inspirata sa pun suc colorat(nici n-aveam) ca sa iasa colorate!Daca nu gasesc coloranti zilele astea......cu ce sa le colorez?Aveti vreo idee de vreun sirop...ceva....sa dau pe ele?Daca nu, ultima varianta ramane sa le pun pe tortul cu glazura de ciocolata!

Azi ma duc la Plus!Sper sa imi fi ramas si mie vreo forma!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Wow, Adriana super fain tortul masinutza! Cum ai facut masinutza de curse si din ce? Oricum, ai talent, nu gluma, felicitari!



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, am vazut si eu tortuletul, doar ca am ramas muta de uimire, mai exact, de... uituceala, scuze, abia cind am vazut mesajul Alinei, mi-am adus aminte ca nu am scris nimic. Foarte foarte frumos tortul, de fapt nici nu zici ca e tort, ci o masinuta adevarata, atit de perfect arata!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alyna, coloranti alimentari de calitate gasesti in Bucuresti la magazinul cu produse wilton si nu numai. Poate ai auzit de el, se afla in zona Unirea, vizavi de KFC. Eu am luat www.coppergifts.com/productcart/pc/catalog/cg1-2205_300.jpg" target="_blank">din asta, de diverse culori (pentru cineva). In vara costau cam 8-9 lei sticluta. Sint sub forma de gel si f. concentrati. Iti ajunge un virf de scobitoare pentru a colora destuld e intens.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Natalia,generoasa cu complimentele,ca de obicei..

Alina,deci,m-am uitat la ce-ai facut din pasta de zahar si trebuie sa mai faci o portie..:),cauta zahar pudra de la dr Oetker(este mai fin si are si amidon in compozitie),gelatina tot de la el sa iei:),folosesti juma de pliculet.
Petalele de la trandafiri se subtiaza bine bine pe margini,eu am un bat de la o toba de-a Catalinei cu care subtiez marginute,
dar numai marginile de sus,care se vad.Daca ai timp intra pe culinar ,acolo la tehnici ustensile ,este explicata tehnica de o tipa care face trandafiri superbi.Pe mine nu ma atrage sa fac flori,am incercat si eu vre-o doua la tortul carte si la inca unul insa prefer sa fac prostiute ..ptr copii :)

MAsinuta este din negresa,sculptat in forma de masina si restul este pasta de zahar cu miere si gelatina,adica invelisul,rotile,si ce mai e pe acolo,iar tortul a fost blat din negresa,putin insiropat cu sirop aromat cu apa de flori de portocal,umplut cu crema ganaj(ciocolata amaruie, smantana).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Si acum ,sa-mi spun pasul,daca ma lasati...
Nu te supara Natalia,insa vreau sa-mi dati un sfat.
Sant foarte suparata..ma simt oarecum "furata".In ultima vreme n-am ami cumparat carticele cu retete,ieri insa am cumparat una si rasfoind-o mi-a cazut fata.Mi-am recunoscut poza prajiturii sah-dupa reteta praji la metru in ea,sub denumirea prajitura sah,denumire data de mine tocmai ptr am ansamblat-o asa..Reteta data in carticica este alta,n-are saraca nici o legatura cu poza si nici cu denumirea.
Ce sa fac,le scriu si le bat obrazul..le cer cont, ca sa le fac?
Cum as putea sa-mi personalizez pozele,sa nu mai apara prin reviste fara voia mea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Le-am trecut de pe public pe privat ..pana ma mai gandesc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana ai putea sa-ti pui semnatura pe poze pentru a le personaliza, dar iti trebuie un program pentru editat poze.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput