Mamici de septembrie-octombrie 2008 (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

neata fetelorrrrrr!!!eu am avut o noapte alba...m-a incercat o durere ed cap..e drept usoara dar u mi-a dat pace toata noaptea...de 2 ori am vomitat...nu stiu ce s-a intamplat....am dormit ieri de la 15.30 pana pe la 17 apoi am venit la pc si am baut o bere fara alcool...mi-era pofta....am simtit cum stand la pc ca ma deranjeaza lumina monitorului...apoi a venit sotul...am mai stat de vb si pt ca el s-a bagata in pat la 22....m-am dus si eu...dar nu am putut dormi...toata noaptea m-am vaitat ...eram ca intr-o cusca...nu era o durere groaznica ..cum am eu de obicei incat sa iau algocalmin dar....e posibil sa fie de la tensiune mare????eu de obicei am tensiune mica si cand ma doare capul...pai ma doare nene....acum....si stiu ca am mai citit despre tensiune in sarcina....offfffff...

nu mai stiu ce sa fac si cu greturile....e un chin sa ma dau jos din pat dimineata.....azi am baut o cana de ceai cu paine prajita....mai tarziu...nu stiu ce voi face....

hai ca m-am plans la voi....

...vine minunea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

Offf, Ramo, si pe mine ma termina durerea de cap. Nu o pot suporta. Inainte de gravideala luam 2 algocalmine si imi trecea! Acum, trebuie sa o indur. Ieri am calmat-o cu 2 guri de cafea. Dar acum 2 saptamani, m-a chinuit si pe mine intr-o noapte, si am luat paracetamol, ca nu mai puteam!

Intreaba-ti ginecologul ce sa faci in astfel de situatii! Este crunt sa te doara si sa nu poti face nimic sa calmezi durerea!

Si sa scapi de greturi!


http://bd.lilypie.com/Xt2tp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaUK spune:

Buna dimineata fetelor si burticile,

Pentru prima data de cand am aflat ca sunt gravida nu am vomitat in dimineata asta, suint foarte fericita, dar cine stie...

CORDUTZA27- Si eu am mancarimi la burta, mi-au mai trecut acum, dar chiar nu stiam ce sa cred, ma scarpinam intruna weekendul asta, radea toata lumea de mine!! Faza cu reactia mamicilor aspirante chiar a fost urata, nu trebuia sa se supere in halul acela pe tine, dar tu stii asta.

JULYMOM- Bravo pt cele 10 sapt...mi se pare ca trece asa de greu timpul!

NERANTULA- bafta la analize!!

RAMONCZA79- Doctorita mea de familie mi-a spus sa incerc sa mananc paine prajita sau covrigei tari inainte sa ma ridic din pat dimineata ca sa scap de greturi. Am tot incercat si nu a prea mers pana in dimineata aceasta. Poate tie iti merge mai bine!! :D

O zi frumoasa, va pup

Andreea 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a-rose spune:

buna dimineata mamici !
ce voioase sunteti !
eu sunt putin mai reticenta/speriata...as vrea sa fiu la fel de optimista. este prima mea sarcina si sper din tot sufletul sa fie bine!
vroiam sa va intreb, senzatiile de rau le aveti mereu? ca la mine sunt si momente in care parca nu am absolut nimic, parca nici urma de bb. si atunci ma sperii, asta probabil pentru ca am si problemele pe care le am la uter si ca doctorul este, la randul lui, reticent. am o colega careia i s-a orpit sarcina din evolutie. eu iau utrogestan. sper din tot sufletul sa nu se intample asa ceva.

DN 24.06.1978
UM 19.12.2007
DPN 24.09.2008

7+

rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

ce fac burticile??
ramo, sa nu fi fost de la berewa aia. poate ca a fost veche sau nu i-a convenit organismului, dar cel mai bine este sa intrebi medicul ce sa faci, asha cum a zis Codruta

greturi am si eu, insa dupa pranz si pana seara. surprinzator, dimineata ma simt cel mai bine...

afara e vopsit gardul si-nauntru-i leopardul!
fff important!!
totul pentru bebe
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Codrutza, ce a fost a fost, nu iti mai face griji. Ideea e doar ca ele scriu de mult acolo iar marynik este o super fata. De asta a sarit toata lumea. Si are deja 32 de ani anul asta si sa sti ca e foarte frustrant sa vezi ca nu si nu mai ales ca a pierdut 2 sarcini.
Le va trece oricum. Si sa sti ca ele se bucura cand intra gravidoasele si le mai baga in seama.
Si eu am avut un meci cu maryb care a aruncat niste vorbe urate, dar ne-a trecut la amandoua.
Ai fost putin rautacioasa, si ea a gresit.Asta este acum. Mergem mai departe. Eu nu am nimic nici cu tine si nici cu nimeni. Eu sunt genul de om care tin la toata lumea si iubesc pe toata lumea. Nnu imi plac certurile. pentru ca nu aduc nimic bun sau constructiv.




POZNICI CU NOI

8+

EL NINO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Codruta , analizele le-am facut la cabinetul medicului de familie, insa numai pe cele uzuale, din sange, pentru ca aveam deja dinainte un deficit de fier care in sarcina se poate accentua si duce la anemie, precum si ceva probleme de coagulare, care pot duce la avort spontan ... medicul mi-a zis ca e bine sa le tinem sub observatie ca sa putem interveni daca va fi cazul, cu un tratament potrivit.

July, felicitari si ... la cat mai multe saptamani, cam 40, asa .
Legat de sani, se recomanda purtarea permanenta a sutienului pe toata durata sarcinii pentru ca sanii sa-si pastreze forma si, daca e un sutien potrivit, e si mai confortabil asa, durerea e mult mai suportabila, mai ales noaptea.

Nocom, tinem pumnii sa treaca cat mai repede, te cred ca sunt ingrozitoare!

Ioana, sarcina merge bine si fara greturi, fii atenta ce-ti doresti !

Ramo, Codruta, incercati contra durerilor de cap un calciu efervescent, e posibil sa fie si caderi de calciu care dau aceste dureri, bebe fura din rezervele noastre uneori, si de calciu este foarte interesat . Eu m-am obisnuit deja ca in loc de apa sa beau lapte, cand pot, ca sa recuperez cat mai mult.


6+

Liniuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

vai de mine....ce-mi vad ochii ??? va plangeti aici ca ati avut meci la aspirante....bravo....inca o data felicitari pentru atmosfera creata acolo....

maryb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Apropo de durerile de cap:

Am avut si eu cateva nopti tare rele cu dureri de cap si varsaturi si stare de rau teribila.
De fiecare data m-am mai linistit si am reusit sa adorm cu felii de cartofi pe frunte si tample legate cu o esarfa.
A functionat.
N-am vrut sa iau nici un medicament.

Prima oara dupa ce m-am chinuit cateva ore am zis...hai sa incerc si cu cartofii...fie ce-o fi ca rau n-au cum sa faca, cu toate ca nu prea credeam eu in puterea lor miraculoasa, si cam in juma de ora am adormit. Dimineata eram fresh.

Urmatoarele dati n-am mai asteptat cateva ore ca sa pun cartofii.

Incercati si voi...poate merge. Multa bafta.

La mine ..cam de o saptamana au trecut greturile si starile de rau. Sa dea Dumnezeu sa nu revina...acum nu stiu.

Ce am observat in ultimul timp sunt stari psihologice ciudate. De exemplu am zile intregi in care nu am chef de absolut nimic.
Daca as putea sa stau si sa ma uit la TV toata ziua si sa mai motai din cand in cand ar fi excelent.
Asemenea atitudine nu prea imi este caracteristica, de obicei fiind o persoana activa.

Cat priveste schimbari fizice, daca stau in anumite pozitii (mai mai stansa...daca sta burta cumva incomod) simt niste intepaturi si trebuie sa ma indrept sa stau in asa fel in cat burta sa aiba cat mai mult loc. Asta cu toate ca nu a crescut deloc.

Maine am programare la consultatie si ma tot gandesc la toate intrebarile pe care sa i le pun ca sa ma lamuresc. Si tare mi-e teama ca dupa ce o sa ies..o sa-mi aduc aminte de o gramada de lucruri pe care nu le-am zis.

Multa sanatate fetelor!

10+
Sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

Am invatat 2 metode bune astazi: calciu pentru durerile survenite la serviciu, si cartofi pentru cele de acasa! Super! Multumim!

Sper sa nu aiba nevoie de ele niciuna dintre noi!


http://bd.lilypie.com/Xt2tp2.png

Mergi la inceput