gatim si mincam sanatos?

gatim si mincam sanatos? | Autor: alison

Link direct la acest mesaj

Va propun sa avem o discutie mai ampla despre ce e bun si ce e rau in obiceiurile noastre culinare,avind in vedere ca micutilor nostri noi le formam anumite deprinderi in alimentatie,deprinderi de care in viitor depinde in mare masura sanatatea lor.
-vedem ce amploare a luat in prezent obezitatea la copil.cum o putem preveni?
-ce inseamna a minca sanatos?ce?cite mese pe zi?cite din ele neprelucrate termic?
-dulciurile rafinate?in ce masura?
-carne,de cite ori/zi/saptamina?de care da si de care nu?
-sucurile comercializate sau preparate de noi?
Cred ca lamurind intre noi unele din aceste aspecte vom realiza ce e bun sau ce e gresit in conceptia noastra despre a minca si implicit a gati.si vom putea creste piticii mari si sanatosi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Spun ceea ce cred eu ca e bine(nu reusesc sa fac mereu asa dar incerc0
-dimineata cereale cu lapte sau piine cu brinza si ceai,oua fierte
-gustare-un fruct
-prinz-supa sau ciorba si felu' doi carne(pui/peste) cu cartofi/orez legume si salata sau muraturi
-gustare-fruct sau iaurt
-cina-brinza cu smintina,salata cu pui,gratar cu legume

Ce nu fac tot timpul-nu reusesc la prinz sa fac doua feluri(nu-mi place sa meninc doua feluri) asa ca sunt zile in care fac felul unu(ciorba) si altele in care fac felu' doi.
la gustari mai maninc si prostii(dulciuri rafinate,iaurturi cu fructe,covrigi)
Dupa cina se mai intimpla sa mai maninc fructe.

Sucuri nu beau de nici un fel(doar rar si nu acasa).
Foarte rar maninc carne de porcsi de vita(nu-mi place), foarte rar mezeluri.
Nu beau cita apa trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

parerea mea,nona,e ca e un regim alimentar destul de echilibrat ,cu exceptiile pe care tu insati le-ai catalogat drept prostii si de care ne atingem cu totii.eu nu vad nici muraturile cu ochi prea buni,as indrazni sa zic sa le consumam doar ocazional,nu frecvent, deoarece au un continut mare de sare si incarcam rinichii cu grele treburi ,iar cit priveste iaurturile cu fructe...sa nu aiba amidon modificat sau gelatine etc.
mie mi se pare ok!tine-o tot asa,din textul tau se vede ca esti preocupata de ceea ce trebuie sa ingere...si sa digere organismul tau si a copiilor tai.

si noi cam la fel papam!mami de simon,2ani si 2 luni

Mergi la inceput