Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

herpes la gura in sarcina

Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 3

elara
elara

1981 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui elara Adauga semn de carte la mesaj Trimite elara un Mesaj Privat  Reply with Quote

herpes la gura in sarcina

Buna.
Stie cineva sa-mi spuna daca am voie sa folosesc aciclovir?
E duminica si parca nu as vrea sa o sun pe dr. mea doar pt atat lucru. Stiu ca nu e ceva grav. As putea doar sa astept cateav zile sa-si faca damblau si gata. Pe de alta parte, cu aciclovir stiu ca as scapa mult mai repede.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Elara32+
vineMaria Roxana
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Editat de - elara on 03/02/2008 09:23:00

Kya

4780 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Kya un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu te sfatuiesc sa nu iei Aciclovir! Pe prospectul lui scrie doar ca se recomanda prudenta in sarcina si alaptare.
Dar substanta activa poate fi toxica pentru bebe.

Mai bine fa-ti curaj si suna-l pe medic. El stie cel mai bine daca "prudenta" aia ti-o recomanda sau nu.

Sanatate si sa-ti treaca repede. Stiu cat de neplacut poate sa fie...

EDIT, ca mi-am mai adus aminte de ceva: vezi ca mai exista niste plasturi pentru herpes, Compeed se cheama. Sunt niste hidrocoloizi, care usuca. Sunt mai safe pentru sarcina.
Sau, vorba ta, astepti sa-si faca simgur damblaua. Oricum herpesul de tipul asta nu-l afecteza pe bebe. Doar pentru tine este neplacut.

Kya 30+ cu Sanziana
Pana la AMR 10s

A inceput o mare dragoste

-------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Editat de - Kya on 03/02/2008 09:57:44
Mergi la inceput

Lilly79

1155 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lilly79 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu stiu ca aciclovirul e interzis in sarcina.
Am avut si eu herpes la gura inainte de Craciun, si am cautat pe internet si am gasit ca e f buna tinctura de propolis.M-am dat cu tinctura de propolis si mi-a trecut mult mai repede.

Multa sanatate.

Lilly 24+
Mergi la inceput
trischa
trischa

769 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite trischa un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu am pätit in sarcinä iar dr mi-a recomandat zovirax.subst activä aciclovir.
Mergi la inceput
monysorescu
monysorescu

336 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimonysorescu Adauga semn de carte la raspuns Trimite monysorescu un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si eu am avut herpes acum 2 saptamani. eu una cum simt ca apare apas acolo cat pot eu de tare cu un tampon de vata cu spirt medicinal. Simti asa un pic cum arde insa il usuca imediat.

bb strumf

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Monica&year=2008&month=7&day=18&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"[/url]
Mergi la inceput
janad7
janad7

99 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite janad7 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Fetelor,
faptul ca facem herpes la gura in timpul sarcinii afecteaza bebe?+10

Nu le stiu pe toate, dar mai invat!
Mergi la inceput

Ilinca_M.

6916 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ilinca_M. un Mesaj Privat  Reply with Quote
Da' de unde, n-are nicio treaba, stai linistita. Tocmai frecventa episoadelor de herpes la gura e mai mare in sarcina, imunitatea organismului fiind mai mica. E ceva frecvent!
(plasturii aia de la compeed sunt intr-adevar cei mai buni!!)

27
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M
Mergi la inceput
janad7
janad7

99 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite janad7 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ilinca draga,
dar nu sunt contraindicati in timpul sarcinii?
Eu pe prospect nu am vazut nimic de sarcina, dar........

Nu le stiu pe toate, dar mai invat!
Mergi la inceput
sor3lla
sor3lla

33 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luisor3lla Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Si eu am avut herpes in timpul sarcinii si doctorita mi'a spus ca atat timp cand nu este vaginal... si atunci la nastere nu afecteaza bebele... in legatura cu medicamentele a zis ca... din moment ce a aparut nu prea mai poti face nimic... incearca plasturi.... sau pasta de dinti ... mai stiu ca e buna.....oricum trece de la sine incet da sigur
Mergi la inceput
cristina1980
cristina1980

146 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui cristina1980 Adauga semn de carte la raspuns Trimite cristina1980 un Mesaj Privat  Reply with Quote
nu avem voie sa folosim aciclovir in sarcina.
trebuie sa ne pazim sa nu il transferam de la gura la vagin, prin folosirea separata a prosoapelor - unul pentru fata si altul separat pentru zona intima. asa nu se transmite si jos.
Mergi la inceput
unombun
unombun

669 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite unombun un Mesaj Privat  Reply with Quote
pentru fetele insarcinate care faceti herpes,va intreb pentru ca mai ales in ultimii ani,vara,iarna,nu conta,eu am facut pe fond de stress si la frig,la alimente sarate,in raceala.Voua v-a recomandat in sarcina,la inceput doctorul analiza complexul Torsch?acolo apar rezultate si despre acest virus si apare clar daca este numai bucal sau si genital.Cind v-ati dus cu rezultatele analizelor si a iesit activ herpesul bucal ce a spus doctorul?a spus ca este pentru sarcina un risc?ce s-a intimplat cu evolutia sarcinii,mai ales daca era la inceput?multumesc de raspuns
Mergi la inceput
Pag. din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com