herpes la gura in sarcina

herpes la gura in sarcina | Autor: elara

Link direct la acest mesaj

Buna.
Stie cineva sa-mi spuna daca am voie sa folosesc aciclovir?
E duminica si parca nu as vrea sa o sun pe dr. mea doar pt atat lucru. Stiu ca nu e ceva grav. As putea doar sa astept cateav zile sa-si faca damblau si gata. Pe de alta parte, cu aciclovir stiu ca as scapa mult mai repede.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.


Elara32+
vineMaria Roxana
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Eu te sfatuiesc sa nu iei Aciclovir! Pe prospectul lui scrie doar ca se recomanda prudenta in sarcina si alaptare.
Dar substanta activa poate fi toxica pentru bebe.

Mai bine fa-ti curaj si suna-l pe medic. El stie cel mai bine daca "prudenta" aia ti-o recomanda sau nu.

Sanatate si sa-ti treaca repede. Stiu cat de neplacut poate sa fie...

EDIT, ca mi-am mai adus aminte de ceva: vezi ca mai exista niste plasturi pentru herpes, Compeed se cheama. Sunt niste hidrocoloizi, care usuca. Sunt mai safe pentru sarcina.
Sau, vorba ta, astepti sa-si faca simgur damblaua. Oricum herpesul de tipul asta nu-l afecteza pe bebe. Doar pentru tine este neplacut.


Kya 30+ cu Sanziana
Pana la AMR 10s

A inceput o mare dragoste

-------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Eu stiu ca aciclovirul e interzis in sarcina.
Am avut si eu herpes la gura inainte de Craciun, si am cautat pe internet si am gasit ca e f buna tinctura de propolis.M-am dat cu tinctura de propolis si mi-a trecut mult mai repede.

Multa sanatate.

Lilly 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

eu am pätit in sarcinä iar dr mi-a recomandat zovirax.subst activä aciclovir.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monysorescu spune:

Si eu am avut herpes acum 2 saptamani. eu una cum simt ca apare apas acolo cat pot eu de tare cu un tampon de vata cu spirt medicinal. Simti asa un pic cum arde insa il usuca imediat.

bb strumf

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Monica&year=2008&month=7&day=18&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

Fetelor,
faptul ca facem herpes la gura in timpul sarcinii afecteaza bebe?+10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Da' de unde, n-are nicio treaba, stai linistita. Tocmai frecventa episoadelor de herpes la gura e mai mare in sarcina, imunitatea organismului fiind mai mica. E ceva frecvent!
(plasturii aia de la compeed sunt intr-adevar cei mai buni!!)

27
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

Ilinca draga,
dar nu sunt contraindicati in timpul sarcinii?
Eu pe prospect nu am vazut nimic de sarcina, dar........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sor3lla spune:

Si eu am avut herpes in timpul sarcinii si doctorita mi'a spus ca atat timp cand nu este vaginal... si atunci la nastere nu afecteaza bebele... in legatura cu medicamentele a zis ca... din moment ce a aparut nu prea mai poti face nimic... incearca plasturi.... sau pasta de dinti ... mai stiu ca e buna.....oricum trece de la sine incet da sigur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1980 spune:

nu avem voie sa folosim aciclovir in sarcina.
trebuie sa ne pazim sa nu il transferam de la gura la vagin, prin folosirea separata a prosoapelor - unul pentru fata si altul separat pentru zona intima. asa nu se transmite si jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

pentru fetele insarcinate care faceti herpes,va intreb pentru ca mai ales in ultimii ani,vara,iarna,nu conta,eu am facut pe fond de stress si la frig,la alimente sarate,in raceala.Voua v-a recomandat in sarcina,la inceput doctorul analiza complexul Torsch?acolo apar rezultate si despre acest virus si apare clar daca este numai bucal sau si genital.Cind v-ati dus cu rezultatele analizelor si a iesit activ herpesul bucal ce a spus doctorul?a spus ca este pentru sarcina un risc?ce s-a intimplat cu evolutia sarcinii,mai ales daca era la inceput?multumesc de raspuns

Mergi la inceput