herpes la gura in sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Eu am avut o eruptie de herpes la gura chiar in luna a treia. Mi-a fost frica sa-l tratez, si am cautat remedii alternative. Nu a mers nimic, s-a extins foarte repede probabil si datorita scaderii imunitatii. Asa ca m-am decis sa merg la medic, la dermatolog cu problema. Dermatologul mi-a zis ca pot sa dau cu Aciclovir unguent pe herpes, ca tratamentul extern nu este daunator, problema ar fi fost tratamentul oral cu aciclovir.
Te sfatuiesc sa mergi la un medic, ei pot sa te sfatuiasca in cunostinta de cauza.

Madalina
mami de Isabella Andreea
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_vivi spune:

Buna fetelor,
am facut complexul Torch in urma caruia a reiesit ca am avut si am herpes in prezent (IgG pozitiv , IgM pozitiv), probleme in trecut cu herpesul nu am avut , s-au cel putin nu s-a manifestat,insa de cateva zile mi -a aparut deasupra buzei un mic cos.Sunt speriata deaoarece medicul ginecolog mi -a recomandat sa refac testul la Cantacuzino , iar daca si acesta v-a fii pozitiv mi- a sugerat ca cel mai bine ara fi sa intrerup sarcina(pentru ca as putea sa -l pierd pe bebe mai tarziu sau sa se nasca cu ...malformatii).Nu mi e usor sa vorbesc despre lucrurile astea , asa cum nu concep ca asta sa se intample.As vrea sa stiu daca a avut cineva acesta problema in primul trimestru de sarcina si daca a evoluat bine in continuare. Va multumesc! 10sapt+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

d vivi,ce spune doctorul acela al tau?ca daca ai herpes niciodata sa nu mai faci copii?(cu alte cuvinte,ca daca ti-a iesit in torch inseamna ca il vei avea toata viata,asta nu dispare).nu e intreg,ca altfel nu pot sa spun..in conditiile astea.mai lasa-l pe desteptul asta si vezi si la altii.si eu sint purtatoare de herpes,am facut cind am fost insarcinata,am pierdut sarcina nu din cauza de herpes,clar,dar nu or fi doctorii astia Dumnezeu.Inseamna ca in cazul acesta sa fim o gramada de femei distruse,disperate,ca astia ne condamna.nu te lasa,te rog!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

sa nu intrerupi sarcina,te rog!!!!!!roaga-te la Bunul Dumnezeu sa o duci cu bine la capat,sa iti dea copil sanatos!!1Dumnezeu face minuni!!ia acatistele sfNectarie de pe net,citeste-le (sint 2) de 50 ori pe zi daca e nevoie,roaga-l pe sfintul,pe Maica Domnului etc,dar nu intrerupe!!!Tu ai vreun semn ca nu merge bine??Sunt fete cu singerari in primele saptamini care au probleme,tu cred ca nu ai avut,restul analizelor probabil sunt bune,atunci ce tot zice doctorul ala??/Eu l-am intrebat pe doctorul meu,alta data si mi-a zis ca cel genital ar fi cu probleme,ulterior am citit ca si asta are leac.Nu lasa doctorii sa te ameteasca,ca eu cred ca tu nu ai si nu vei avea probleme in sarcina.O sa treci peste asta si vei naste copil sanatos,sa ma anunti peste 7 luni cind vei naste copil sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_vivi spune:

Multumesc mult pentru incurajari unombun! Probleme mari nu am avut ,am aflat doar ca fac parte din cei 15% cu rh negativ(sotul are rh pozitiv), dar nu m -am speriat, analizele mi au iesit bine toate .Problema acesta cu herpesul mi-a cam luat linistea si somnul, dar cum ai spus si tu cu credinta in Dumnezeu si multe rugaciuni , in septembrie il voi tine pe bebe in brate. Multumesc mult inca o data si pentru indrumari, toate cele bune si tie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

vivi,nu exista dovezi clare ca sa duca la concluzia ca nici macar herpesul genital nu afecteaza embriogeneza(ca ar duce la malformatii).Herpesul bucal nu trece in placenta la copil.Copilul are imunitate pentru asta.Nici chiar copiii de virsta mica nu au herpes,acesta apare mai tirziu in viata.Fruntea sus,nu maai gindi -,cu Dumnezeu inainte.Sa-mi scrii dupa ce nasti,cind te refaci,depre puiutul tau sanatos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

vivi,

si eu am herpes, ma rog in sange, acum nu se manifesta. de obicei imi iese pe bot cand mi-e lumea mai draga .
am facut in trecut super tratament ca iesea foarte des, si acum se manifesta mai raar, doar cand sunt foarte obosita sau daca mananc ceva aiurea. Nici un doctor nu mi-a spus ce ti-a spus tie.

mai ia si a doua opinie inainte sa faci orice.
multa sanatate si iti tin pumnii.


7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 16231623 spune:

Buna fetelor......as vrea si eu sa ma bag in discutie sunt noua pe forumsi va zic bine v-am gasit.eu de cand eram mica faceam herpes,ba de la mancare ca o mancam cu pofta,ba ca nu-mi pica bine mancarea,ba ca mancam sarat,ba de la frig,ba de la oboseala,ba de la stomac,acum ca am nascut nu mai imi iese si nica in timpul gravidantei nu am avut,cred ca insfarsit am scapat si de acest virus.va doresc si voua care aveti acest virus sa scapati de el.
inca o data bine v-am gasit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaspa spune:

Citat:
citat din mesajul lui d_vivi

Buna fetelor,
am facut complexul Torch in urma caruia a reiesit ca am avut si am herpes in prezent (IgG pozitiv , IgM pozitiv), probleme in trecut cu herpesul nu am avut , s-au cel putin nu s-a manifestat,insa de cateva zile mi -a aparut deasupra buzei un mic cos.Sunt speriata deaoarece medicul ginecolog mi -a recomandat sa refac testul la Cantacuzino , iar daca si acesta v-a fii pozitiv mi- a sugerat ca cel mai bine ara fi sa intrerup sarcina(pentru ca as putea sa -l pierd pe bebe mai tarziu sau sa se nasca cu ...malformatii).Nu mi e usor sa vorbesc despre lucrurile astea , asa cum nu concep ca asta sa se intample.As vrea sa stiu daca a avut cineva acesta problema in primul trimestru de sarcina si daca a evoluat bine in continuare. Va multumesc! 10sapt+

Nu inteleg nimic . Iti scriu din calitatea de mare "herpesoasa " cu multiple episoade in fiecare an . Am un copil de 10 ani sanatos , multumesc Domunului si sunt insarcinata in 28 de saptamani , sarcina se pare ca e foarte bine .Eu de cand au aparut folosesc plasturi Compeed , nimic altceva . in rest , numai bine , si sa-ti creasca mare burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Daca acest set, TORCH, include analize de sange uzuale, NU face diferenta intre HSV1 (bucal) si HSV2 (genital). In plus, trebuie facut IgG-ul. IgM-ul eu zic ca este evident, la herpes. Si chiar si asa, virusul herpetic este un virus care ramane cantonat in organism toata viata, reactivandu-se pe fond de stres, imunitate scazuta etc.

Eu stiam ca testarea HSV este una tipica, nu uzuala, de sange.

Daria Nandini

http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png

Am adus pe lume o minune!



Mergi la inceput