Naturiste si homeopate (34)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Buna, fetelor.

Ca sa nu ma uitati am mai venit cu o dilema sacaitoare...

Nu stiu ce sa ma fac pentru ca nu suport ideea de alcool din tincturile/extractele astea...

De cativa ani buni (peste 10) am un regim de viata super sanatos, fara nimic cumparat preparat, adica imi cumpar numai legume, fructe, lapte de la o vaca de incredere (ca am auzit multe rele despre cel din magazin)... si de aici imi prepar eu mancare super dietetica si super sanatoasa. Fac sport in fiecare zi, nu mananc dulciuri, dar nici indulcitori artificiali. Cand e ceva festiv, imi face mami rapid ceva fara faina, fara zahar, fara grasimi, fara indulcitori artificiali, dar cu stevia ca indulcitor natural. Nu beau alcool, doar vin de casa facut de socrul meu strict din struguri. Si acesta, doar un pahar de Craciun si Paste. Nu am suportat niciodata mirosul de alcool, de tuica.

Mi se pare urat de tot ca acum, cand incercam sa facem bebe si am eliminat cafele, chiar si decofeinizate, tot ce e chimic si nenatural si nesanatos, sa bag in mine alcool, dimineata pe stomacul gol. Dimineata eu ma trezeam si beam apa cu lamaie. Nu-i suport mirosul si psihic nu suport sa stiu ma ma intoxic cu alcool.

Pe langa asta, am si probleme cu ficatul. Abia acum cand am vazut ca e legat de PCOS imi dau seama: eu am avut in 2001 o operatie de colecistectomie, deoarece aveam pietre si faceam crize din 6 in 6 luni, au spus medicii din Cluj ca n-au vazut asa ceva la cineva de 20 de ani. De atunci am ramas foarte sensibila la ficat.

Si nu in ultimul rand, alcoolul e un zahar. Adica la PCOS trebuie sa eliminam total zaharul din alimentatie... am citit ca trebuie redus chiar si cel din fructe, ca tot face sa creasca insulina si sa bagam asa zaharuri in noi gratuit, in alcool? Ca sa nu mai spun ca peste tot scrie ca alcoolul scade fertilitatea, chiar si la oameni sanatosi. Si chiar daca am ramane gravide, ar fi destul de grav si apucam sa luam putin alcool din asta in sarcina.

Va rog lamuriti-ma, sfatuiti-ma, faceti ceva, ca ma streseaza tare subiectul... Banuiesc ca ceaiul de zmeur nu are acelasi efect ca si extractul de zmeur... Va rog spuneti-mi daca este alternativa, si daca nu, lamuriti-ma ca e buna varianta asta cu alcool...

Va multumesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ralukutzo , dc esti asa de sensibiloasa nu stiu mami cum te-ai putea repara. Eu am luat extract de zmeur si nu am simtit f mult alcool , tincturile au alcool f mult. Dc nu poti sa le iei schimbam schema ce va place sa ma mai suciti. Schimbam zmeur+ coacaz cu VITEX FRUIT 4/zi. 2 dimi si 2 seara. Mai iei L_Arginina pt ficatel
Giorgia ce tip de sclerodermita ai ? Varsta, anal de sange dc ai , mai baga ceva Am vazut ca sclerodermita + hipotiroidism sunt efecte ale fenomenului Reynaud. Ti-a spus vre-un doctor asta?



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

miki , nu mi-au zis la diagnostic decat sclerodermie; sindrom Reynaud, zice lumea , adica dr , ca nu am ..
analizele mele (nu le am la mine , iti zic din memorie) , aratau cam asa
1.factor reumatoid(FR) 40 -max.20
2.complement C4-scazut
3.aslo-ok
4.am mai facut ceva anticorpi specifici bolii care au iesit ok
5.colposcopie (un fel de poza a degetelor, in cazul meu) , cu modificari ... sper sa nu gresesc denumirea analizei ...
imi mai iesea o analiza proasta dar nu mai tin minte cum se numea ....
asa mi-au pus diagnosticul ... initial mi s-a zis ca as avea poliartrita reumatoida ...aaaa... si ca manifestari ale bolii , pot sa-ti zic ca in 2 luni de zile nu-mi puteam misca degetele de la ambele maini ....
opinia mea difera de a medicilor , de-aia am si oprit tratamentul , si o iau pe naturiste .....mai multe , daca ai chef si timp iti pot povesti pe privat, tu doar sa-mi spui


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fancy_face spune:

quote:
Originally posted by georgia_c

...asa mi-au pus diagnosticul ... initial mi s-a zis ca as avea poliartrita reumatoida ...aaaa... si ca manifestari ale bolii , pot sa-ti zic ca in 2 luni de zile nu-mi puteam misca degetele de la ambele maini ....




Frectiile cu ulei de musetel pe mâinile sau picioarele afectate de o parez#259; usoar#259;, ajut#259; foarte mult.
Asta scrie aici http://www.mariplant.ro/?p=p_416&sName=Musetel


Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza72 spune:

tot eu sunt cea insistenta dar chir vreau sa fac ceva ca sa fac un bebe dupa ultimele analize se pare ca nu o sa mai pot ceea ce eu nu vreau sa cred asa ceva ce il ingrijoreaza pe doctoru meu este FSH care este foarte mare(89.1-dupa stimulare ovariana)si nu mi-a mai dat nici o speranta.....credeti ca as putea sa incep tratamentul Liviei?.....nu vreau sa cred ca nu mai pot face nici un copil..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Georgia inca cercetez
Danutza,cati ani spuneai ca ai? Nu vreau sa te descurajez, nu stiu dc vei reusi sa ai ovocite de calitate in urma unui tratam dar poti incerca. La un FSH asa mare ovocitele nu pot da embrioni buni. Sfatul meu e urmatorul : FIV cat mai repede si dc nu rezulta ovocite in urma stimularii sa fii pregatita safaci cu ovule donate. Copilul o sa fie al sotului tau dar cu ovule donate. Inainte de FIV poti lua ce i-am recomandat lui Kitta. Maca te va regla dar in ac timp te va si stimula. Sa faci cateva eco la ovulatie sa vezi dc ai foliculi. Si pt ca ai FSH asa mare vei lua mai multa maca. 4/zi dc e de la Innovatics sau 3/zi dc e de la FLP.
Astazi auzii de cazul unei doamne cu menopauza instalata de 4 ani si dupa ce a luat Maca de la FLP 3 luni i s-a redeclansat menstruatia.




Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

miky draga revin si eu cu sperante ca ma vei ajuta.Am facut histeroscopia si totul e ok in privinta asta.Problema e ca ieri,in zi 15 aveam un endometru difuz ( secretor) de 6,5 mm care e f mic si tare as vrea sa iau ceva sa il cresc.FSH-ul e 12,5.Am sa refac la urmatorul cm hormonalele din zi 3 si am sa fac anticorpii antimullerienei care arata rezerva ovariana.As vrea sa incep cat mai curand protocolul FIV.Vreau sa te intreb daca as lua o luna naturiste si s-ar vedea o imbunatatire a endometrului,iar luna urmatoare as incepe tratamentul FIV timp in care nu as lua naturiste pt ca nu cred ca e voie ( eventual vitamina E forte 10 zile din zi 2 pana in zi 12,elevit si royal jelli)crezi ca efectul naturistelor din luna anterioara s-ar putea revarsa si in urmatoarea luna cand voi face FIV?Ce ma sfatuiesti pt a creste endometrul si pt cat mai multe ovocite de calitate?Multumesc tare mult anticipat!
P.S. Maca eu nu as lua pt ca am luat la primul FIV din zi 2 pana prin zi 6-7 si nu mi-a facut bine ( endometrul era mic,foliculi doar vreo 2-3),dupa care am renuntat la maca si parca a fost ceva mai bine pna la final.Cred ca mie nu imi face bine maca,cel putin in combinatie cu tratamentul pt FIV.

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Miki am nevoie de un sfat de la tine. Ma pregatesc pentru FIV2 care va avea loc, cel mai probabil in aprilie-mai.
Am 29 de ani, FSH 8, deocamdata nimeni nu mi-a spus ca as avea probeleme, povestea noastra o cunosti de la alt subiect Voi face si histeroscopie cu mr. M in aprilie.
Problema este ca si eu am avut un rezultat f prost la stimularea de la FIV1. Problema mea sau problema de tratament inadecvat...cine stie?
Mi-am cumparat extract de zmeur si de coacaze, Omega3. Am inceput sa le iau de ieri. Apropo ...ma doare f tare ovarul drept, ce naiba mai inseamna si asta?
La sfasitul lunii insa , din Z1 de CM trec pe AC 2 luni la indicatia doctorului. E ok sa iau si AC si naturistele mentionate + ceai de napraznic simultan?
si multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza72 spune:

inainte sa imi faca stimularea ovarianan aveam FSH 50.1....am 36 de ani si nu vreau sa imi pierd speranta....doctoru mi-a zis ca nu mai merge cu nimic am sa caut alt doctor sa vad daca zice la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandaa spune:

Danutza, daca faci tratament rezultatele nu sunt valabile de aceea trebuie sa mai faci analiza de sange dar cam dupa o luna dupa ce termini tratamentul. Poate rezultatul era gresit cand ai facut prima data fsh se mai intampla si asa ceva, ca mie mi se pare f mare la varsta pe care o ai.

Mergi la inceput