cate ecografii putem face in sarcina?

cate ecografii putem face in sarcina? | Autor: CristinnaP

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am si eu o nedumerire: stiam ca ecografia nu e invaziva si nu presupune riscuri. Sunt insarcinata in 14 sapt. Am facut o eco la 12 sapt, dar trebuie sa mai fac una pentru ca urmeaza triplu testul pt. care e nevoie de o eco recenta.
Medicul de fam a spus insa sa termin cu atatea ecografii, ca nu fac bine. Dr. de la eco a zis ca se fac atatea cat e nevoie...eu pe cine sa cred? Am programare luni si nu stiu ce sa fac. Fara eco mai recenta de 2 sapt nu pot face triplutest, care e f. important, pe de alta parte.
Voi ce stiti?

Multumesc si numai bine!
Cristinna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Eu am facut 4. Una cand am si aflat ca sunt insarcinata, iar apoi cate una in fiecare semestru de sarcina.
Am prietene care au facut lunar ecografii la control, dar si care nu au facut decat una.
Eu am ascultat de medicul care mi-a urmarit sarcina, nu de medicul de familie.

Sarcina usoara in continuare, nastere si mai usoara si bebe sanatos si mancacios!



Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinnaP spune:

Doamne-ajuta! Multumesc.
Am facut prima eco la 5 saptamani-sa imi confirme sacina, pe a doua la 12 saptamani....deci asta ar fi a 3-a, la 15 sapt. Ar urma 3D pe la 21-22 sapt...deci 4. Cam asa. Oricum, o sa-l sun pe dr. sa-l intreb.
Numai bine!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Eu am facut lunar ecografie. Am avut o mica problema care trebuia monitorizata, asa ca...
Bebe al meu e acum maricel si sanatos. Iti urez o sarcina cat mai usoare si iti recomand sa iti asculti doctorul ginecolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu am facut la fiecare control ecografie, plus cele 3d.
cred ca am facut vreo 12 ecografii toata sarcina.

Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Poti face cate ecografii doresti si cat te tine buzunarul. Ecografiile nu dauneaza sub nici un fel lui bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p_onu spune:

te inteleg, si eu am fost preocupata de asta...pana la urma, am facut foarte multe ecografii in sarcina, cel putin una pe luna, la fiecare consult...in plus, in primele 6-8 sapt am facut mai multe pentru ca nu se vedea f bine embrionul, doar sacul...

Acum baiatul meu are 1 an si 2 luni si e sanatos si ok.

Eu aveam emotii legate de auz, ca imi spusese o prietena, care locuieste in State ca acolo se fac putine ecografii, vreo 2 toata sarcina, parca, pentru ca sunt studii care cica ultrasunetele influenteaza dezvoltarea auzului...Am intrebat medicul ginecolog si a zis ca e complet neadevarata si nedocumentata parerea asta!
Cu toate astea am stat putin nelinistita si mi-am urmarit baiatul dupa nastere sa vad daca are probleme cu auzul...

Concluzie: mergi pe mana ginecologului, ca stie el mai bine...
si Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

POti face oricate, eu am facut f multe, cam la 2 saptamani toata sarcina. Plus cele morfologice. In primul rand asculta-ti ginecologul, nu medicul de familie.

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinnaP spune:

Va multumesc mult! asa o sa fac. Numai bine!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

I-ai cerut cumva trimitere medicului de familie? Alta explicatie decat ca a obosit scriidu-ti atatea trimiteri nu am. Decat daca, Doamne fereste, este atat de incompetent incat sa nu cunoasca ce face ultrasunetele si cu ce se mananca ele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu la a doua sarcina am avut probleme(dezlipire de placenta, hematom intrauterin) si mi-au monitorizat sarcina din 5 in 5 zile, o perioada de vreo o luna jumate...in timpul asta la fiecare 5 zile mi-au facut eco(vaginala) si eu eram speriata sa nu-i faca cumva vreun rau bbelushei mele dar dr-ii au spus ca nu este nici o problema....insa daca nu ai probleme, respecti "schema" pe care ti-o propune dr-ul tau...si te sfatuiesc sa faci eco numai atunci cand este strict necesar sa faca anumite masuratori la un nr fix de saptamani, nu doar asa ca sa-l vezi pe bb si sa-ti mai faca cu manutza
numai bine

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput