Azoospermie - cap 14 -

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna seara dragele mele!

Spun si eu bun venit pe noilor venite Bytzi si Anto! Sincera sa fiu, imi pare rau ca postati la subiectul asta, ma bucur insa sa vad ca ati intrat in vorba cu noi pentru a schimba impresii, sfaturi si idei.

Bytzi eu te-as sfatui sa faceti simultan stimularea si biopsia, cu riscul de a nu gasi nimic la biopsie. In masura in care esti pregatita sufleteste si iti doresti asta, poti spune dr biolog sa pregateasca sperma unui donator, in cazul unui raspuns nefericit la biopsie. Riscul unei biopsii testiculare de diagnostic (experienta unei fete de pe forum draga noua vorbeste) este ca sangele rezultat omoara si trebuie lasate 6 luni intre 2 biopsii. Poti avea surpriza ca la biopsia din care vreti sa luati pentru FIv ICSI, de fapt sa gasesti mai putini spermatozoizi ca la cea de diagnostic. Si, scuza-ma, dar dupa ce ca sunt cum sunt, daca ii mai si ingheata si dezgheata, se alege praful de ei!
Noi asa vrem sa facem: stimulare + biopsie, iar daca nu vom gasi nimic la biopsie, le voi propune medicilor sa donez ovulele.

Anto imi pare rau sa vad ca exista cupluri in care ambii parteneri au probleme de infertilitate! Iti doresc sa se amelioreze cat mai repede analizele, vei vedea ca analizele hormonale va vor da mai multe piste.
Auzi, dar chiar si la 2 milioane tot Azoospermie a fost diagnosticul?
Intre timp, stai logata pe !

Pup fetele mele dragi!



iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Buna fetelor
Am intrat pe fuga si am citi ca cine va scria de BU, sustin si eu parerea lui Miki ca la barbati NU se da brinca ursului, este contraindicat categoric pt ca da reactii contrare adica reduce sperma si tot ceea ce inseamna spermograma.Si va spun din propria experienta. BU se ia doar de catre femeie.
Va pup si va doresc mutl suces in continuare.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

quote:
Originally posted by bytzi

Miki multumesc pt. sfaturi;tu ce zici sa facem antai un tratam.pt. a scade FSH si sa mergem apoi la damian?

Nu exista tratam pt scadere FSH. El e "oglinda" fertilitatii. Dc voi stimulati testicolele cu un tratam bun exista posibilitatea ca ac sa scada, deci......... dc scade inseamna ca testicolele produc
quote:
analizele care mi-au iesit acum sant;fsh 39 [2-10];lh 56 [1.08-8.34];prolactina 3.8 [0.94-20.94];testosteron 4.1 [2.4-12]ce ne sfatuiesti ce trat. e mai bun.

Multi Maca de la FLP 2/zi, omega 3de la doppel Hertz 2/zi, L-Arginina(cum scrie pe prospect), seleni+zinc (idem), Panax Ginseng fiole 1/zi , multe sucuri naturale de legume si fructe.
quote:
Am mai postat un mesaj aseara;am sunat la Ginera ieri si nu mi-a raspuns nimeni.Si nu ma-m exprimat bine biopsia vrem sa o facem pt. fiv=icsi e mai bine sa se faca odata?sper ca nu va-m invadat cu antrebarile dar sant asa comfuza nu stiu ce sa fac?vasi va doresc o zi buna.

Ti-a raspusn si Iyoana la intrebarea asta. Biopsia se face at la FIV tb ca orice interventie la nivelul testicolelor nu e indicata. Se creeaza sange care omoara si tb sa treaca o perioada mai mare de refacere pt a va apuca de FIV apoi cu o alta biopsie.




Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Iyoana, Anto are 5 nu 2 milioane. Ce ai vazut tu 2ml sunt 2 mililitri.
Magdutza10 cum mai sta sotzul tau cu prolactina? A luat Tonotil N si ginseng filole?
Cami tu ce mai zici?
Nusy, Pisu, Andra, Anes, Copilutzu, Ioanele, Marush -ici Scuze dc am uitat pe cineva



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anto_27 spune:

Iyoana, iti multumesc pt primire; sper ca vom fi odata si odata si noi si vom avea macar un .
Asa cum ti-a scris Miki, noi avem acum doar 5 si nu 2 mil, dar vom ajunge si acolo! Sunt optimista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Buna fete dragi,
Anto si Bitzy, din pacate intelegem perfect prin ce treceti acum.
Insa trebuie stiut ca optiuni sunt si aici, insa e important sa fii determinat si consecvent: nimic nu se obtine usor pentru noi, dar macar ne ramane speranta ca putem incerca.

Hei, eu am joi programare la Dracea sa incep demersurile pt FIV 2 si pe 11 aprilie am programare la clinica mea de la Viena, pt FIV 3.
Saptamana viitoare ies si rezultatele la Anticorpi antispermatici si sper sa stim cum sa continuam

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Sonia are nevoie de sufletul tau bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Pisule tu ti-ai programat si FIV 3? Fac si biopsie acolo? Tu esti tot timpul cu 3 pasi inainte. Succes la FIV 2 si poate nu mai e nevoie de FIV 3!



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Buna dimineata fetelooor !

Da mikilina ....pai sincer in FIV 2 nu-mi pun mari sperante, gandeste-te ca nu am reusit cu spermatozoizi fresh, daramite cu ametiti din-astia congelati

Da, la Viena fac si biopsie si inca multe altele :
- P-ICSI, este un ICSI cu testarea prealabila a spermatozoizilor, adica nu se uita doar la mobilitate si asta, ci verfifica si prezenta unei enzime responsabile de fixarea de ovul
- Polar Body diagnostics- ajuta la alegera embrionilor cu cele mai bune sanse de implantare
- embryo glue (lipici de embrion, ca sa se fixeze mai bine)

Daaaa, fac si biopsie (TESE /MESA);uite:
http://www.baby4you.at/en/TESE-MESA.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ice spune:

pisix,
te rog sa-mi spui cum ai procedat pentru programare la clinica din Austria?
Eu am facut 2 FIV la d-na dr.Dracea si asi dori sa incerc undeva afara.
merci pentru timpul acordat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Buna ice,
am intrat pur si simplu pe formularul de contact de pe sit :
http://www.baby4you.at/index.php?option=com_content&task=view&id=179&Itemid=324&lang=en

Daca vrei, iti dau direct adresa de mail a Ritei, tipa cu care am tinut eu legatura
E fff draguta

Bafta si ...zi-mi si mie ce faci :-)

Mergi la inceput