Clipe fericite.

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Bine v-am regasit dragele mele,
Alexuta a inceput sa vorbeasca din ce in ce mai bine, si este o scumpa.
De ceva vreme ii place sa se alinte inainte sa se culce si eu trebuie sa ii cant. Ritualul este urmatorul: ne bagam in pat, isi ia biberonul cu lapte si apoi se uita la mine si spune "Tanta mami, te og mos" (adica "canta mami, te rog frumos")si incepe sa rada. Apoi ma ia in brate si ma pupa ca sa ma "plateasca" pt cantat.
De cateva zile in timp ce ii cant ma ia de mana si incepe sa ma mangaie, asa cum ii fac eu si se cuibareste toata la mine in brate.
S-a prins ca atunci cand face o prostie mai mare este certata si cand eu incep sa ii fac teoria chibritului ia fata de copilas nevinovat si apoi spune "pale lau mami, te besc" (adica imi pare rau mami, te iubesc).
In momentele astea ma topesc pur si simplu si ma intreb de ce am pierdut atatia ani si ne-am privat de toate momentele astea minunate. Apoi tot eu imi dau raspunsul: era scria ca Alexuta sa fie fetita noastra si a trebuit sa asteptam pana s-au rezolvat toate problemele birocratice.
Sa va traiasca micutii, sa creasca frumosi si sanatosi si sa va sduca numai bucurii.
Pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Catty, frumoase clipe. Frumoasa si scumpa este printesa ta. DD sa va aduca numai fericire! Pup eu si Lau fata ta si pe tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Cons, asa este, sunt niste clipe superbe. Alex e f geloasa si il lasa pe tati sa ma pupe cu portia, chiar ii spune daca exageraza "gata tati, maine". Si apoi vine la mine in brate sa se alinte. Toti copiii sunt minunati si merita dragoste si tot ce este mai bun.
Craciun fericit si plin de dragoste si lumina!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Azi puiul meu, in timp ce eu gateam iar el se uita la mine, mi-a zis:
,,Mami, esti cea mai frumoasa creatura." Am ramas muta de fericire si m-am simtit in .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzak spune:

Azi vrem sa impartasim tuturor bucuria noastra, am implinit un anisor si avem de ieri si certificatul de nastere!!
Doresc tuturor fetelor de pe acest forum sa ajunga la aceste "clipe fericite!"
O primavara frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chrisum spune:

La multi ani pentru puiul tau,multa fericire sanatate si noroc ii doresc.Si felicitari pentru certificatul cel nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Uite ce am gasit eu ,un subiect care pe mine ma unge la suflet, de ce?
fiindca si copii nostri sunt speciali, talentati, destepti si frumosi.
Am sa scriu saptamanal Invit toate fetele sa scrie despre printii si printesele lor

Multumesc!!!! CONS

Cred ca, sufar de depresie post-adoptie, acum nu mai am pe cine sa stresez(parca le simt lipsa) si am o perioada de vreo doua saptamani de plans, nustiu ce am, plang de se mira si sotul,fetitei ii spun ca i-mi intra fum in ochi de la tigari, de aceea am botezato depresie post-adoptie( nustiu cand, cum si ce fel se manifesta depresia postnatala) .
Ficamea ma face fericita in fiecare zi cu un cuvant, o fraza, un gest pentru mine ea reprezinta tot.

La gradinita au avut ora deschisa cu parinti, sunt putin copii in grupa, doar 15, deci se lucreaza foarte usor cu ei, aveam impresia ca este timida si nu raspunde decat in momentul in care este intrebata direct, eu mai intrebam educatoarea cum se comporta , daca este atenta,educatoarea i-mi spunea ca este foarte atenta si stie foarte multe lucruri,in mintea mea i-mi spuneam "i-mi spune asa fiindca daca spune ceva de rau de ea, stie ca trec cu tancul peste ea".
La ora deschisa am primit un mare "plici" de am ramas eu foarte surprinsa de ea, a raspuns foarte bine si ii turuia gurita de au inceput si parinti sa zambeasca si sa spuna : cei merge gurita la cea mica, intradevar este penultima ca varsta din grupa, deci are copii mai mari ca ea cu sapte luni si se vede diferenta intre ei.
Imaginativa voi ce inima aveam si cat de mandra eram , de ea. Ma surprins cu o intrebare cand ne duceam acasa.
Mami ai fost mandra de mine?
I-am spus ca sunt cea mai fericita mamica din univers.
Eu tot ii repet in permanenta ca o iubesc si sunt mandra si cand face nazbati
Mai am multe de povestit , de la dansuri moderne, balet, engleza si cele de zi cu zi.


PS. Poate asa se mai vede si partea frumoasa a adoptiei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Denisa, foarte frumos ai povestit despre printesica ta si foarte frumoase trairi ai. Fiecare gest nou al ei, fiecare cuvant intelept si fiecare dovada de iubire si de multumire te fac sa fii mandra ca esti mama unui copil spececial. Tu esti o mama speciala si fetita ta e speciala. Imi place sa citesc aceste povesti ale voastre, chiar si cele vechi. Mai asteptam povesti.
Poate Maimutika, Cons, Catty si cele care au scris mai de mult vor intra sa ne mai povesteasca despre puiutii lor, care acum sunt maricei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Buna, dragelor! Un subiect chiar minunat, multumim pentru reactivare!

Poate ca, citind aici, cei care lucreaza in sistemul adoptiilor vor intelege mai usor cu cata dragoste sunt asteptati si primiti copilasii care altfel ar ramane in sistem, ingrijiti, poate, dar lipsiti de acest fel de iubire.

Clipe fericite pentru fiecare familie si pentru fiecare copilas!

Pentru ca asa, din senin, acum cateva zile micuta noastra m-a intrebat "tu esti mamica mea?" (si am cam inghetat...), i-am spus ca sigura ca sunt mamica ei si am rugat-o sa imi spuna ce inseamna o mamica. Mi-a spus, dupa o clipa de gandire: mamica este cand iubesti. Si a adaugat ca eu o iubesc mult pe ea si i s-a luminat fetisoara.
Am intrebat-o daca i-a spus cineva ca eu nu sunt mamica ei... A raspuns ca nu...
Ea stie povestea noastra, cu mamica si taticul care voiau foarte mult o fetita si s-au intalnit cu ea si s-au iubit mult, mult, si sunt fericiti impreuna. Si stie ca in fiecare zi ii spunem cat de mult o iubim si cat suntem de mandri si fericiti ca este fetita noastra. Si de cand a inteles semnificatia cuvantului comoara este bucuroasa cand ii spunem ca este comoara noastra. Si ne spune si ea, in cele mai neasteptate momente "te iubesc mult, mult".

Am citit tot ce s-a scris, din 2008; am plans (vorba Denisei, poate am depresie post-adoptie desi nu prea am timp de asa ceva ) si m-am bucurat pentru fiecare dintre voi!

Sanatate si multe bucurii va doresc, alaturi de copilasii vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Multumim pentru reactivare! Am citit,, povestile"fiecaruia si am lacrimat putin... mai mult.Cred ca ,,clipele fericite" , sunt chiar in fiecare clipa, la fiecare zambet ,la fiecare lacrima la fiecare strengarie pe care o fac copiii nostri si eu pot sa spun ca in cele patru luni de cand suntem impreuna am fost fericita de multe ori ,de abia apuc sa vorbeasca sa-mi spuna si mie ca si voua te iubesc ,de abia a inceput sa fie mai ,,lipicios" caci cand l-am adus era foarte respingator la imbratisari .Pana ne-am intrat in ritm si noi am trecut prin episoade mai tensionate dar toate trec ! Am avut o spatamna intensa, am fost la tribunal pentru incuvintare si la biserica pentru rugaciunea de adoptie pentru cele care nu stiti, e o slujba speciala scurta dar cu mare incarcatura spirituala !
Tuturor o saptamana asa cum va doriti!

Mergi la inceput