Clipe fericite.

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia...noi am inceput gradi pe 24 ianuarie. Dupa 2 zile a racit, a tusit vreo 3 saptamani, dar nu de la plamani, la ORL ne-a zis ca de la polipi si ca trebuie sa o operam, vreo saptamana nu a tusit, vinerea trecuta i-au scos afara in curte si ALe nu avea geaca lasata si a iesit deci afara in tricou+sortulet, asa ca acum iar tuseste mai ales la somn si moooor ca nu am cu ce sa o ajut si refuz sa cred ca nu am alta alternativa decat operatia. Asa ca ne bucuram din plin de clipele "fericite" oferite de gradi....de vreo luna jumate deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Aissa ,de ce nu incerci sa o duci pe Ale la alergologie.Nu cred ca tuseste din cauza polipilor,eventual nu poate sa respire.
Poate scapa fara operatie.Incearca si la alergolog.
Sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu mai stiu sincer unde sa o duc. Pentru ca chestia sta asa: se aude pe nas ca are ceva muci care NU ii curg frate orice as face (nici cu pompa, nici cu batista bebelusului, nici cu tona de ser turnata nu iese nimic iar ce sufla ea e prea putin). Colecteaza undeva "sus". Asa ca infundata fiind respira aproape numai pe gura. Uneori, mai ales in timpul somnului, ii vin mucozitati din astea in gura, ea trage aer in piept si se ineaca si tuseste. Are cam 1 criza pe zi/max 2 dar uneori a tusit si cca o ora intr-una. Aia de la ORL ne-a dat direct indicatia de operatie pe care recunosc sincer incerc sa o ignor. Ale e un copil care nu prea coopereaza (si sa ii pun picaturi in nas e o provocare) si mi-e groaza de ce ar presupune anestezia si operatia. Pentru ca am fost reticenti la ideea de a o opera a zis sa incercam cu un antialergic, aerosoli si....un spray de dat in nas. Asa ca speram sa scapam altfel. Cred ca are si o componenta alergica, ca mai toti care traim in rahatul asta de oras, ma scuzati. O sa incerc sa merg si la un alergolog daca nu se opreste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Aissa, eu zic sa mai vezi un ORL-ist si daca si-al doilea zice la fel, asta e. Daca sunt polipi situatia n-o sa fie mai buna iar operatia nu-i nici pe departe asa de groaznica. Noi l-am operat pe David de polipi la 5 luni iar ieri l-am operat din nou de amigdale, polipii nu s-au refacut, contrar a ceea ce se tot povesteste.Anestezia e totala, cu mascuta, operatia in sine dureaza cateva minute(la polipi), partea proasta e ca cineva o sa trebuiasca sa stea acasa cu ea vreo saptamana.
Pe de alta parte e cumva normal sa colecteze toate racelile de la gradi, de-abia a intrat in colectivitate, bine ca vine primavara si n-or sa mai fie asa multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Aissa imi pare rau sa aud de Ale asa... si Ioana tot de o luna jumate tuseste... la inceput tuse seaca vreo 3 saptamani, iar apoi tuse productiva, insa nu voaiu sa coboare sau sa urce mucii de nici un fel...asa am mai dus-o 2 saptamani, pana m-am hotarat inainte de 8 martie sa mearga la gradinita (din ianuarie nu a mai mers la gardi - datorita racelilor si laringitelor din octombrie pana in decembrie facute la 2 saptamani ); la gradi a mers asadar de pe 3 martie doar o saptamana si mi-a facut otita, iar de 2 seri a inceput sa expectoreze pe nas... muci galbeni si urati si multtiii!
Tuseste inca, tusea plina de secretii in gat, se aud asa de bine... aseara la control mi-a spus ca trebuie operatie de polipi... se face cu anestezie locala, cu spray si 2 injectii (unain funduletz si alta in mana), dureaza 2 minute si mai stam in spital cateva ore dupa care pelcam acasa! Desigur ca mor de frica, nu vreau sa treaca prin asta, insa ce sa facem ???? de un an numai asa o ducem, m-am saturat, s-a saturat si ea sa stea departe de copii si in casa... e plictisita, e rasfatata, nu ne mai asculta si nu ne mai intelegem... e satula de regimul asta de "detentie", vrea la copii si pace!
Mi-a spus sa mergem peste 3 saptamani la operatie... m-a luat pe nepregatite (pshic vorbind)! Ma doare capul numai cat ma gandesc....uffff!

Mami si Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Criss, tu stii f bine ce am tras eu cu Maya.La fel si noua ne-a spus ca are polipi si ca trebuie operata.Intr-o zi am ajuns la o tanara alergologa care ne-a prescri singulaire care este un antiinflamator,ventolin si flexotide.De atunci Maya nu a mai avut nimica.Nu a mai tusit niciodata de la varsta de 5 luni.Acum,a avem 2 ani si 7 luni.Alergoloaga a zis ca cei mici nu trebuie tratti cu antibiotice.am fost sceptica pt ca stii bine prin cate am trecut,insa s-a dovedit a fi cel mai bun tratament.
Noi va tinem pumnii si ne rugam sa scapati de interventia aceea.

Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Lasa ca pe noi ne-a "pregatit" ca ne-a dat o coala A4 pa care scrie nu stiu ce, ceva ce trebuie sa stim inainte si dupa operatie. Am citit numai ceva legat de vomat sange si am azvarlit-o intr-un colt sa nu o vad.
Sincer, Ale isi revenise putin si nu mai tusea dar inca nu respira bine pe nas (am tinut-o acasa vreo 10 zile, a consumat ta-su' tot concediul ca eu, de cand m-a mancat undeva sa imi schimb serviciul zici ca-s arestata, plec la 7 vin cam...pe acum) dar vinerea trecuta i-au scos in curte la gradinita si Ale nu avea lasata acolo geaca asa ca ea a iesit in tricou pe pielea goala si sortulet. Fara caciula, fara o jacheta. La pranz ne-au spus sa le lasam de acum si geci dar inainte le luam acasa ca asa fac toti. Ei bine, din seara aia s-a infundat din nou in nas si dupa 2 zile tusea iar.
Cam astea ar fi despre noi....nu mai apuc sa scriu nimic din pacate...am atat de putin timp liber de imi vine sa-mi iau campii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Corina stiu cate ati tras si voi dar medicamentele de care spui le foloseste sora mea pentru Stefan nepotul meu si nu sunt indicate si pt Ale de catre medic. Avem un dr comun (eu cu sor-mea) si i-a consultat pe amandoi odata si noua nu ne-a prescris asa ceva, ea ne-a trimis la orl pt ca pur si simplu a zis ca ea nu vede nimic rau la asta mica. Nu stiu exact dar Ventolinul e bronhodilatator parca, iar la Ale plamanul e curat, nu tuseste de la plamani, e o tuse seaca, iritativa. Ieri nu a tusit deloc, nici azi noapte, azi mi-a zis Tony ca putin, la somn desigur....poate scapam si vorba Lilianei vine primavara asta odata si scapam.

Va multumesc mult tuturor ca tare am nevoie de suport.
Am deturnat insa subiectul...si cred ca o sa ne certe moderatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

Sanatate puilor bolnavi, imi pare rau ca va chinuiti si voi si ei asa. Incercati sa le dati oscilococcinum, e homeopat, eu asta folosesc si pt mine, ca altceva in caz de raceala nu pot sa iau din cauza alergiei, si ii dau si lui Lali de la primele semne. Pana acum nu a racit f. tare, insa si la noi in caz de raceala cel mai mare chin e noaptea, cu mucii si cu nasul infundat.
Inca o data sanatate si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Si puiul meu este bolnavior. Nu foarte rau, dar este. Ma enerveaza faptul ca nu-i trece bine o raceala si iar contacteaza la gradinita un alt virus si tot asa.

Ceea ce vreau sa va spun acum este ca azi de dimineata, copilul meu s-a trezit inaintea mea. Vazand ca dorm, a venit si mangaindu-ma pe obraz imi zicea: Mami, mami ti-e dor de mine?
Cum sa nu fi fericit in astfel de dimineti?

Mergi la inceput