Clipe fericite.

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Felicitari Simo_75!Noi mai avem 1 an si terminam.
Ieri baietelul meu a participat intr-un mare spectacol de 1 Martie. A fost cel mai frumos cadou. Si va dati seama: a fost cel mai frumos si mai talentat din tot spectacolul de 3 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

multumesc erato
o sa treaca repede...eu abia acum ma uit in spate si nu-mi vine sa cred...de 3 ani impreuna!!!cand a trecut?nu as putea sa spun...dar pot sa spun ca suntem fericiti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Clipe fericite... clipa dupa clipa suntem fericiti. Nici nu as putea sa dau exemple. Este intreaga noastra viata de zi cu zi.
Incepe dimineata cu "maaaaamiiiiiiiii!!!!!! m-am trezit!", continua cu un pupic, apoi cu spalatul pe dinti "mami, pot sa ma spal singura pe dinti! sunt fetita mare acum!", apoi urmeaza cafeaua (noi cafea si ea laptic cu ciocolata) avem intre timp presarate declaratii de dragoste "mami, te iubesc!", "tati, te iubesc!", avem complimente: "mami, esti cea mai buna mamica din lume!", "tati repara cel mai bine jucarii!", mai avem gradi sau parc, multe zambete, ras, plimbari, povesti, prieteni, uneori muci, alteori julituri, zile pline ce culmineaza seara cu pupici si alte declaratii de dragoste si promisiunea unei noi zile plina de provocarile copilariei.
Acum se uita la desene un pic. E serioasa si atenta si isi musca usor buza de jos de concentrare si isi strange jucaria de plus preferata la piept zambind. Are doua clame in par, ca i-a crescut parul si il vrea lung, ca printesele...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Ieri am iesit cu el in parc si pe drum tot strangea pietre in buzunar. Cand am ajuns, a inceput sa se joace, iar la plecare m-a chemat sa-mi arate surpriza: imi facuse pe asfalt o inima din pietrele stranseImi venea sa plang de emotie! Momente ca acestea se intampla zilnic, in fiecare, ora, minut, secunda. Fiecare secunda de asteptare merita! La final, ne asteapta o mogaldeata mai mica sau mai maricica pt care vom fi centrul universului si careia vom putea sa-i oferim suvoiul de dragoste din sufletele noastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Buna!

Noi, de ceva timp, cochetam cu discutiile mai mult sau mai putin directe despre copilasii care cresc si se nasc din burtica cuiva. :)

Acum doua zile fetita mea mare si desteapta m-a intrebat direct daca s-a nascut din burtica mea. Cand i-am spus ca nu, ca a crescut in burtica altei doamne, dupa ce a spus oarecum pentru ea insasi, cu jumatate de grai: nu la tata in burtica... s-a suparat si m-a contrazis: ba eu la tine in burtica am crescut!

Apoi i-am spus ca ea a crescut in inima mea si a fost foarte fericita: m-am catarat acolo, mama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Buna, acum ca sa terminat si prima vacanta ( numai matusa a fost in CO) am revenit

Iridessa draguta la noi a fost mai "usor" fiindca are o memorie de elefant isi aduce aminte foarte multe lucruri, fapte si intamplari inainte si dupa eveniment, am incercat sa indulcesc toate aceste amintiri cu desene si povesti ,ratusca cea urata, varianta cu oul de lebada care a fost clocit de catre rata, asa sa intamplat si la noi,a crescut in alta burtica si DD a gresit burtica.

Pentru 1 martie am avut o serbare surpriza la care nu a vrut sa-mi spuna nimic fiindca este secret, am avut emotii mai mari ca ea, cand au cantat cantecul de ziua mamicei si a venit la noi si ne-au dat martisoare facute de ei, de la fumul de tigara de dimineata mi-au dat lacrimile.

De 8 martie a dansat cu mami si cu tati, a dat lecti de macarena, i-mi crestea inima cand auzeam, ce copil frumos.


Iar pe 1 iunie avem spectacol de balet pentru ziua copilului, deci atunci sa trimiti smurdul sa ma culeaga de sub banci fiindca am sa o vad pe ficamea pe scena unui teatru muzical(grupul apartine de teatru muzical), iar familionul la urgente , fiindca este singura fetita in familie.

PS.Sa nu cumva sa va imaginati o fetita firava si plapanda, imaginativa o fetita cu forme, are un fundulet ca un pepenas, noi o alintam J LO.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Ieri a fost cu tati in parc, m-au asteptat acolo. Am ajuns si eu de la servici intr-un tarziu. I-am gasit murdari, inghetati si fericiti. Cum m-a vazut a alergat la mine in brate. Maaaaaaaaamiiiiiiiiiiii!
Cu un zambet urias, care a ramas acolo pe fetisoara ei panaaaaaaaa a venit vremea sa mergem la somn si a adormit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

...si la noi e aproape "copy / paste", carmen : tatal si fetita in parc, mama venind intr-un suflet de la serviciu sa mai prinda un pic de joaca
Uneori se inverseaza rolurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Victor are 6 ani si jumatate, de pe la 3 ani i-am spus, cate putin si rareori, franturi despre faptul ca s-a nascut din burtica altei doamne, careia DD i-a dat sarcina sa-l aduca pe lume fiindca burtica mea are o operatie si nu puteam eu sa-l aduc pe lume (poveste pe care incep sa i-o spun incet-incet si Gloriei care face luna viitoare 3 ani). Odata am avut in vizita o prietena cu 2 copii dintre care pe unul il alapta, Victor avea vreo 4 ani, Glori nu era inca acasa, Victor a ramas cu gura cascata, s-a apropiat tiptil de mine, neluandu-si ochii de la episodul "alaptare" si m-a intrebat incet ce face doamna, i-am explicat ca hraneste bb cu laptic de la tzatzica si m-a intrebat daca si el manca la fel cand era mic. Nevrand sa-l mint i-am spus ca el manca laptic din biberon, la care el mi-a replicat: "Nu mai tii tu minte, mami, darsi eu am papat la fel laptic de la tine!", iar zilele urmatoare a mai revenit cu discutia asta si cu convingerea ca am uitat eu, de fapt, asa ca l-am lasat in pace, sa nu-l dezamagesc cu "lapsusurile" mele...
Acum se intampla sa intrebe uneori cine e doamna cu burtica, daca o cunosc si daca o sa mergem in vizita la ea vreodata. De ex a deschis discutia dupa ce ne-am uitat la filmul "Taglled story" (O poveste incalcita), vadit contrariat: Mami, tu nu ne-ai furat, asa-i? (cine a avazut filmel stie de ce) Nu, mami, cate o doamna v-a adus pe lume pe fiecare si apoi DD ne-a dat de stire sa mergem sa va luam acasa, sa va iubim si ingrijim toata viata! Si iar intrebari (Gloria doar se uita cand la unul, cand la altul, nu stiu cat pricepea): cine sunt doamnele cu burticile, le cunosti mami, le vizitam, etc? Pe masura ce cresc proceseaza informatiile si incet-incet pricep situatia, lucrurile se complica... Sper sa avem intelepciune sa dam cele mai bune raspunsuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

F. bine, nico, ca spui cum procedezi ptr ca eu pana la varsta aprox 4-5 ani as sti cum sa procedez, dar mai departe nu stiu cum sa ii raspund, sa ii fac fata

Mergi la inceput