pisica in calduri

pisica in calduri | Autor: petaluda

Link direct la acest mesaj

Buna!

am o pisica de 5 luni si cum este femela veterinarul ne-a propus sa o sterilizam ca sa scapam de tot balamucul cu caldurile. Insa eu n-as vrea sa recurg la aceasta metoda, pentru-ca imi e mila de ea, in fond e ceva natural, si apoi am mai avut o pisica ce a fost sterilizata si dupa interventie si-a schimbat foarte tare comportamentul, a devenit complet apatica, fara chef de joaca, dormea tot timpul, s-a ingrasat enorm... Veterinarul mi-a spus atunci ca este efectul nedorit al sterilizarii.

As vrea sa stiu daca nu exista si alta solutie. Stiu ca exista parca niste pastile care se administreaza in perioada de calduri. Stie cineva cum se numesc, cine le produce, daca au efect ?
Mai cunoasteti si alta metoda ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Hmmm! Pastilele la pisici... Draga mea, mai mila o sa-ti fie cand ai s-o vezi ametita, apatica si somnoroasa. Si asta de cateva ori pe an. Pisica sterilizata inainte de a intra in calduri prima data, nu are de ce sa devina apatica, sa se ingrase etc. Nu-i lipseste nimic. Nu stie cum ar fi fost daca... E drept ca la pisicute operatia este un pic mai grea decat la motanei (eu avand 2 motani castrati), insa un medic bun nu cred ca va crea probleme.
Poate totusi, daca stai la casa, vrei sa o lasi sa faca puiuti, chiar daca, de obicei, sunt tare greu de plasat. Gandeste-te, sfatuieste-te cu un veterinar bun si fa ce crezi ca e mai bine pentru pisicuta.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Incearca Pilkan. Te poti informa de pe net. Se gaseste la pet shop.

Secret monologues
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Din pacate nu stau la casa deci nu as putea pastra puiuti iar pisica mea nu e de rasa, deci nu cred ca as avea succes sa ii plasez. In plus Atena e plin de pisici fara stapan deci nu i-ar lua nimeni pe-ai mei care arata ca cei de pe strada.

Noi am mai avut si o pisica si un motan sterilizati si stiu ce inseamna asta. Pisica a facut o forma de cancer si a trebuit eutanasiata pentru ca avea niste dureri groaznice si veterinarul nu ii mai putea face nimic, saracuta numai manca nu se mai misca aproape. Veterinarul mi-a spus atunci ca riscul de a face cancer creste cu sterilizarea, si de-asta as vrea sa evit acum sa pateasca lafel si pisica asta.

Astazi merg la veterinar si am sa discut cu el, de-aia vroiam niste nume de pastile sa il intreb concret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Eu am lasat-o sa fete o data,pt ca asa am fost sfatuita(de vet).Oricum la prima nastere nu face mai mult de 3 puiuti,carora le-am gasit cuiburi din timp(crede-ma mai greu a fost sa ma despart eu de ei,nu ea,pe la 5 luni i-am dat)si apoi am sterilizat-o.Dupa sterilizat s-a ingrasat,recunosc,dar nici vorba de apatie sau alte probleme!Din contra are o pofta de joaca nebuna.Si eu gindeam la fel ca tine ca imi e mila de ea,dar acum ma felicit ca am sterilizat-o,decit sa o vad cum se chinuie,sa nu am unde plasa puiuti...

Aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Eu am 2 pisici castrate si inca una de 6 luni necastrata, care tocmai a fost in calduri.Fiindca e prea mica( si ca varsta si ca greutate) nu o castram acum, i-am dat Pilkan ( in laptele pe care-l bea), 4 zile.Din a 2-a zi nu a mai mieunat asa( cine stie cum e...cunoaste) si acum e perfect linistita.
Una din celelalte 2 a facut piometru( infectie cu puroi la uter) din cauza pastilelor si a trebuit sa o operam rapid, si am inteles ca are mare noroc ca a supravietuit..Ce e drept, cele 2 castrate s-au ingrasat( le-am dat si eu cam mult de mancare...) insa nu-s deloc apatice, sunt foarte zglobii, simpatice si jucause.Unele pisici suporta pastilele toata viatza, si nu au probleme - dar si daca o scapi si face pui, sau infectii ale uterului...ce faci? Castrarea e mai traumatizanta, dar a 2-a zi e in picioare, si scapa de griji toata viatza.

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Si noi mergem cu motanelul duminica la castrat...are 5 luni si greutatea corespunzatoare. Noua ne-a spus veterinarul ca este mai bine sa fie castrat inainte de a intra in calduri...cu cit mai devreme cu atit mai bine (tinind cont de greutate, seria indicata de vaccinuri, etc).



Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Am fost la veterinar si am zis sa va spun si voua ce am aflat, poate mai este cuiva de ajutor.

Solutiile sunt urmatoarele:
- cate o injectie cu hormoni de ficare data cand e in calduri, dar destul de scump ( 40 euro injectia )
- sterilizarea ( indicativ, va dau tariful care se practica aici: 100 euro )
- sa o las asa ( numai ca intre timp e in calduri si face ca toti draci, deci nu cred ca e o solutie nici pentru ea si nici pentru mine )
- Pilkan

De Pilkan defapt eu l-am intrebat, el nu mi-a spus nimic la inceput. Apoi mi-a zis ca nu a mai recomandat asa ceva de 4 ani pentru-ca exista un risc foarte mare de piometru (Ce explica si Victoria mai sus ).
Veterinarul recomanda sterilizarea. Mi-a dat totusi Pilkan pentru data asta, si am stabilit o data pentru interventie.
Nu eram prea incantata de ideea cu sterilizarea, dar dupa ce mi-a explicat pare solutia cea mai buna. Imi este prea teama de piometru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu sunt inconjurata de pisici dupa cum se poate vedea si din poze.
Pisica mea din casa (aia de rasa) cand este in calduri ma oboseste psihic Ma urmareste prin casa , maraie non stop , am prins-o in starea asta si in sesiune si plecam in sala de lectura sa invat
Pana am descoperit un medicament denumit popular " zaharel".
Pilkan-ul ala de care vorbiti , sau cum se numeste.
Cand observam ca intra in calduri ii dam ala si totul e ok . Adica e al naibii ca in perioada normala.
Nu sta letargica prin vreun colt ,nu doare toata ziua , stiu ca si-a facut efectul cand o bazai si vrea sa-mi traga o zgarietura

Injectie i-am facut unei pisici de la bloc si nu a avut nici un efect.
Eu ti-a sugera sa ramai la Pilkan si dupa ce naste o data sau de 2 ori (este recomandabil pt. a nu face cancer de col , asa mi s-a spus) poti sa o sterilizezi.
Stiu ca dupa sterilizare pot exista diverse schimbari in comportament , dar am alta pisica, fetita , care a avut o sarcina cu infectie masiva si era sa moara.
Singura salvare era histerectomia totala.
E mai mare , rad de ea ca arata ca un catel , dar e jucausaaaa
De cate ori o lasam prin curte isi ingroasa coada si sare ca o capra prin iarba




http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

quote:
Originally posted by anyella
Oricum la prima nastere nu face mai mult de 3 puiuti.


nu e adevarat, am vazut si cazuri in care a facut 5 bucati


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/" target="_blank">Bubulina www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalia_ap spune:

Doamnelor, am si eu o problema. Am o matzuca de 2-3 luni, vagaboanta adoptata de pe scara blocului. E jucausa si mi-e draga foc. Dar mi-a intrat in calduri si nu mai pot sa pun mana pe ea ca imediat ridica coada. Acum, doctorul mi-a zis ca nu se poate ca la varsta asta sa intre in calduri, dar nu-mi explic comportamntul si sunetele care imi plac de mor. Si saraca mai are si viermi acum. O deparazitez si trebuie sa o duc si la vaccin, dar nush ce sa ma fac cu caldurile astea ale ei.

Mergi la inceput