Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

quote:
Originally posted by mellina

Buna fetelor!!! Scuze ca am cam disparut din peisaj, n-am mai avut timp mai de nimic in ultima vreme, doar sa intru si sa mai arunc cate un ochi la creatiile voastre superbe!
Astazi am avut putin timp si am terminat de facut un sarafan pe care il incepusem acum cateva saptamani, dar din lipsa de tipar nu stiam cum sa-i fac pensele si pana la urma l-am pus pe mine si le-am cusut pe mine :D, mi-a iesit ceva dar i-am cusut un buzunar un pic mai sus decat celalalt :))) http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=SARAFAN1.jpg
acum mi se pare ca nu e prea bine la gat , oare sa-l fac putin mai decoltat? ca aici?
http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=SARAFAN2.jpg
va pupic si spor la croitorit



Mellina, super ti-a iesit sarafanul, imi place si materialul si modelul. Nu se vede diferenta la buzunare(cel putin nu in poza) si pensele sunt ok, pe corp. Decolteul, ar merge mai adanc, ar da mai bine, parerea mea. Dar vezi si tu cum iti e mai usor, cred ca sa-l intorci cu captuseala, taiand un decolteu mai patrat sau mai rotund, cum iti place.
Eu am terminat jacheta Elizei, pun poze maine, sa o calc. Ce sa zic, tot nu m-am dumirit cu captuseala, cum sa o prind corect(sa aiba o fasie de cativa cm de stofa si pe dos, prinsi de captuseala). Mai incerc, poate-poate. Iulia, unde esti sa ma sfatuiesti

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mellina spune:

Multumesc mult, Alina, de parere!
De-abia astept sa vad poze cu jacheta! le finisezi asa de frumos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna fetele, revin cu poza fermoarului, mersi Alina ca mi-ai adus aminte fermoar fata perna si am mai facut o pereche de pijamale sotului meu.

Alina abia astept sa vad jacheta Elizei, stiu si eu ce chinuiala este la prinsul captuselei poate din lucrat o sa ne invatam ce si cum.

Mellina, frumos sarafanul! si mie imi place mai decoltat, acum depinde cum iti place tie. Nici mie nu mi se pare diferenta intre buzunare.

Va pupic fetele, spor in toate!

Elena 31+ cu

atat mai e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Pun poze cu jacketa desi tot necalcata e. Oricum, intelegeti ce si cum...
Mellina, merci de compli, dar cred ca ma confunzi cu Iulia ca eu nu finisez frumos. Tocmai ca micile detalii imi pun capac, nu am rabdare si nici experienta destula.
Elena, reusite pijamale, ca si cele de cumparat. Bravo, esti asa harnicutza si cu burtica mare.
Jacheta fatza: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4243.jpg
Si spate: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4244.jpg

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sellenna_us spune:

Buna, poate ma poate ajuta si pe mine cineva.Cum saptamana viitoare ajung prin Bucuesti as vrea sa-mi cumpar si eu niste materiale dar nu stiu de unde.Asa ca apelez la voi sa-mi da-ti niste idei de unde as putea cumpara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iozi spune:

Fetelor, va multumesc foarte mult pentru ajutor. Eu abea aum am reusit sa mai intru pe forum si mi-au fost de mare folos informatiile voastre despre fusta in clini. Sper sa iasa si bine.

Va pup si va doresc mult succes in tot ce faceti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Iozi, bafta la fusta, daca te apuci de ea sigur iti iese. Cu rabdare si atentie se rezolva orice. Stiu ca eu la inceput eram tare... tanara si nelinistita. Acum sunt mult mai calma, fac pe indelete, si-mi ies mai bine, asa.
Sellenna, in Bucuresti, materiale ieftine gasesti la Sam Expo(langa Dragonul Rosu-Niro-Europa), e un complex intreg numai cu standuri cu materiale. Multi vand numai en-gros dar altii si la metru, deci gasesti.
Sau langa autogara Filaret. De la Unirii, o iei spre parcul Tineretului si putin langa se afla Parcul Carol. Depozitul este vis-a-vis de autogara, in Piata Gara Filare, pe str. Fabrica de chibrituri. Chiar pe colt este un restaurant italian, parca si a doua curte este o poarta alba. Intri acolo cu curaj ca nu au caine rau. Si sa stii ca este un depozit de materiale, cam murdarel, dar foarte aprovizionat. Au de la capse, ate la con, nasturi pana la materiale(stofe, dantele, polar, piele sintetica, etc.) Eu spal materialele cumparate de acolo inainte de croire dar clar merita. La 20 lei/kg cumperi orice din domeniu(cam asta e pretul mediu).
Sau daca nu iei multe si nu ai timp sa umbli, poti sa mergi si in magazin la Obor, sunt niste standuri mai ieftine.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

Fetelor, heeelp!!!
nu stiu ce a patit masinuta mea de cusut ca nu mai vrea sa-mi faca zig-zag-ul... nici unul dintre ele... fac io ceva gresit? am mai cusut zig-zag la ea dar n-am avut probleme... acum dintr-o data s-a suparat pe mine si nu mi-l mai face... imi face doar linie dreapta din zig-zag... m-am uitat bine si acul merge sa faca zig-zag dar duce ata in stanga, face cusatura(intre firul de jos si cel de sus)apoi merge si in dreapta dar acolo doar inteapa materialul si pleaca inapoi, firele nu raman acolo... ce poate avea? pot rezolva io sau tre s-o duc la service?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

incearca sa-i schimbi acul si materialul pe care cosi, si scimba si mosorelul de jos, poate nu ai facut bine sponul, mai poate fi surubul de la suveica prea strans.
si la zig zag trebuie sa lasi ata mai slaba de sus.

sa ne zici daca a mers! spor maxim

Elena 31+ cu

atat mai e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

n-am schimbat acul ptr ca mai am dar tot aceleasi modele... in schimb, am schimbat materialul si am incercat pe alt material pe care am mai facut zig-zag (si atunci mi-a mers)... dar n-a vrut sa faca deloc... tot linie dreapta iese...
m-am mai jucat si la surubul de la suveica (de care pana acum nici nu stiam ca exista), l-am lasat mai larg, l-am mai strans... nimic...
elena, mi-ai zis ca poate nu am facut bine sponul... ce-i ala? ...ca sa incerc totul... altceva nu mai stiu ce sa-i fac... ah, zilele trecute, in timp ce lucram la ea (faceam tiv la cearsaf)a trancanit ceva in ea... a fost un zgomot puternic, care m-a si speriat dar in rest masina n-a avut nimic... nu mi s-a incurcat ata, io am putut coase in continuare dar nu stiu de la ce a fost zgomotul ala(cand l-am auzit am crezut ca s-a rupt ceva si m-am uitat prin ea dar n-am vazut nimic nelalocul lui... atat cat am putut io sa-mi dau seama...)
in continuare mi-a mers sa cos fara probleme, dar de atunci, acum incerc prima data zig-zagul...sa fie oare si asta problema? zgomotul s-a auzit pe jos, pe la suveica...

Mergi la inceput