Inseminare in Timisoara

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dasia spune:

Buna fetelor .
Sorina , nu l-am sunat pe dr. Dorneanu inca . Inseminarea de maine o voi cu dr . Cezara Muresan , si voi vedea dupa ce voi face in continuare.
Borzasimo , nu ai suparat pe nimeni , ai zis doar adevarul . Eu cand am
povestit de chestia asta , exact la asta ma refeream si eu ca e deranjant sa ii sune atata telefonul unui doctor , si el sa se intrerupa
din consult , si sa raspunda la telefon .
Va cred , ca e o diferenta mare , mare intre tratamentul de la noi , si cel din Ungaria.
De accea am zis ca daca nu va fi nici de asta data , ori voi incerca sa merg la alt medic , ori voi merge in Ungaria.
Va multumesc pentru bafta pe care mi-ati dorit-o maine , sorina, maria carmen , mult succes si voua va doresc .
Va pup .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria carmen spune:

Sorina astept sa-mi povestesti cand ai timp si mersi mult. Analizele mele sunt mai vechi de 6 luni, inseamna ca trebuie sa le repet. Si HSG-ul facut de 2 ani trebuie repetat?
Am citit ce ai scris si la Fiv. V-a cerut la Szeged sa faceti prolactina pt sotul tau sau aici? Si sotul meu a avut la un moment dat spermograma de 20 mil si mobilitate 50% si nu i-a dat sa faca nici o prolactina, si-a revenit dupa 3 luni tratament naturist. In schimb eu am probleme cu prolactina, de 2 ani iau jumate pastiluta/seara bromocriptin s-o mentin in limite normale si un estradiol mic sub limita inferioara, dar de care nu mi-a zis nimic.
Va pup,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

Da Carmen analizele trebuie sigur sa le repeti. Pentru HSG ma gandesc ca este aceeasi regula, in 2 ani se puteau schimba multe.
Povestea cu prolactina e mai lunga. Nu ne-au cerut la Szeged asa ceva. In incercarea de a afla care este rezultatul spermogramei proaste am mers cu sotul la urolog. A facut eco si totul era in regula. Am facut spermocultura si era buna si asta. Am tinut tratament naturist si a devenit mai rea spermograma. Urmatorul pas au fost analize hormonale, inclusiv prolactina, pe care eu am hotarat ca sotul sa le fac in urma celor citite pe Net si pe acest forum. Asa am aflat, dupa mai bine de un an, care este cauza.
Incearca sa mergi si tu la un endocrinolog pentru prolactina.
Va pe toate.
Somn usor

P.S. FSH-ul meu este 4,9 in ziua 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria carmen spune:

Sorina,am facut radiografia aceea de sa turceasca la Bega care a iesit normal,prolactina a revenit in intervalul normal dupa 2 luni de bromocriptin (dar tratamentul trebuie continuat pana la sarcina), si totusi la un moment dat am ajuns si la un endocrinolog care doar un consult simplu mi-a facut si a zis ca e ok. Te rog sa-mi zici cu ce analize trebuie sa te prezinti la prima consultatie la Szeged si daca mergi intr-o anumita zi a ciclului pentru un eventual eco. Ai facut tratament cu closty si la inseminarile cu dr. Bernad sau doar acum la Szeged? FSH-ul tau e ok, in rest cum esti cu analizele?
Ce poti sa-mi zici de dr. Bernad? Cum ti s-a parut? Am o prietena care merge la ea pentru urmarirea sarcinii.
Va pup,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

Buna Carmen
Daca pe radiografie nu se vede nimic inseamna ca nu ai de ce iti face probleme. Ai dreptate tratamentul cu bromocriptina e indelungat, de aici si dilema mea in a continua cu Fiv sau a astepta (cat?????).
La prima consultatie ai nevoie de:
Analize hormonale din ziua 2 sau 3 - FSH, LH, Prolactina, TSH
Test Papanicolau si examen bacteriologic
Chlamydia pentru tine
Hepatita B, C si HIV pentru amandoi
Spermograma pentru sot
Daca faci inseminare trebuie sa duci si HSG.
Eu nu am facut eco la prima consultatie, abia azi voi face, pentru a vedea efectul Closty.
La dr. Bernad am facut o inseminare pe ciclu natural si una cu stimulare Closty. Doctorita Bernad este OK, vorbeste cu pacientii, te asculta si te incurajeaza. Singura problema a fost ca era "prea" optimista, de a considerat ca o inseminare cu 1 milion spermatozoizi viabili are sanse de reusita.
Cred ca prietena ta este pe maini bune. Mie doctorita mi-a raspuns intotdeauna la telefon si mi-a dat raspunsurile de care aveam nevoie. Este devotata meseriei. Un inconvenient ar fi ca lucreaza la Bega , dar peste asta se poate trece.
Ne mai auzim, incep sa ma pregatesc pentru Szeged. Pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leny2007 spune:

CEAU FETELOR!

Ma bucur ca ati deschis acest subiect si mai ales subiectul dr din TM e beton.Am trecut si eu prin mainile a multor medici din TM si in final am ajuns la Szeged,am fost pacienta dr.Dorneanu,nimic de comentat in privinta comportamentului,este un medic cu care poti discuta si care iti explica,mia facut o IA care nu a fost reusita si cum ati zis si voi,nu e normal sa recolteze sperma dimineata si a venit seara la ora 19 si mia facut IA,deci anul acesta in ianuarie pe 17 am facut IA la szeged nu se compara cum mia facut la TM si cum mia facut la Unguri,investgatii care la TM nu mi-a cerut,in martie incep tratamentul pentru FIV.Asa ca timisorencelor nu mai pierdeti timp mergeti la Unguri nu veti regreta.
VAPE TOATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria carmen spune:

Ceau, Sorina imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Dar din ce cauza, ai avut o doza mai mare? Nu am crezut ca poate face bine pe o parte si rau pe alta. Am citit ca i-ai facut o programare unei fete la Szeged abia prin aprilie. Ma gandesc ca ar trebui sa ma programez si eu de pe acum daca doar atunci mai este liber si pana atunci as putea incerca o inseminare si cu dr. Cezara Muresan. Trebuie sa sun la clinica pentru programare (se poate vorbi in engleza) sau se poate si printr-un mail trimis doctorului? La care doctor imi recomanzi sa merg?
Mersi mult, Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasia spune:

Buna fetelor .
Sorina , cum a fost la eco vineri ? De-abia astept sa ne povestesti cum o sa fie la inseminarea din Ungaria . Cel mai mult ma intereseaza partea cu biologul , cum se procedeaza cu materialul , si cel mai imortant lucru : cat timp trece de la recoltarea spermei si prepararea ei , pana la monentul inseminarii ?
Ca am o problema cu faza asta, mi-e frica ca la noi trece cam mult timp de la momentul recoltarii , pana se ajunge la momentul inseminarii .
Bine la mine , e si alta problema legata de chestia asta , pentru ca eu fac inseminare cu donator , si atunci chiar nu stiu cand a venit donatorul sa presteze , chiar daca stiu ca ar trebui sa doneze cu putin timp inainte de timpul inseminarii .
Nu stiu in ce conditii se pastreaza proba , si cat timp traiesc spermatozoizii in acest caz .
Sorina mult succes pentru saptamana viitoare .
Leny2007 , maria carmen , toate fetelor va doresc sa vi se indeplineasca visul cel mare de a avea copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leny2007 spune:

DASIA-Scuze ca ma bag dar in legatura cu bioloaga si durata de preparare a spermei:la TM a recoltato dimineata iar inseminarea mia facuto seara,de ce asa tarziunu stiu,in schimb la Szeged a recoltato in jur de ora 9,la ora 11 a terminato de preparat biologul si la ora 12 ma bagat in sala,e o diferenta mare.Am intrebat la Szeged daca e normal sa dureze atata timp dupa recoltare si pana la IA iar raspunsul a fost NU pentru ca nu mai sunt buni.Nu vreau sa te influentez faci ce vrei dar eu una nu mai am incredere in ce se face la noi

pupici la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

Buna dimi fetele,
Eu nu mai fac inseminare luna asta.
Am avut un week-end trist, dar acum mi-a mai trecut supararea. Am gasit partea buna in ceea ce s-a intamplat si anume ca voi avea timp sa aflu daca prolactina crescuta a sotului e motivul spermogramei proaste. Pe de o parte am pierdut o luna, pe de alta am castigat-o.
Stimulare am facut doar cu Clostylbegit, doua pe zi, la fel ca si la TM. Diferenta e ca la Szeged mi-au spus ca acest tratament nu a dat rezultatul dorit. Foliculii au crescut prea rapid, urmau sa se sparga in curand, iar endomentrul era inca prea mic.
Doctorita Bernard nu s-a sinchisit sa-mi spuna acest lucru. In aceste conditii inseminarea are 0 sanse de reusita.
Deci nu pot povesti cum se desfasoara o inseminare la Szeged. Sunt sigura insa ca Lenny va da toate detaliile de care aveti nevoie.
Legat de programare: se poate lua legatura cu doctor Zadori prin mail, in engleza, dar el va sugera sa sunati. Asistentele de la receptie au spus ca se descurca un picut in engleza, dar mai sigur ar fi sa sune cineva care stie limba maghiara sau sa rugati vreo fata care merge acolo sa va programeze.
Carmen nu iti pot sugera la care doctor sa mergi, pot doar sa-ti spun ce am citit pe la "Fiv in Ungaria" si anume ca ambii au cam acelasi procentaj de reusite. Cele mai multe fete merg insa la Zadori (probabil si din cauza ca e frumusel ). De aceea e si mult mai ocupat.
dasia la tine cum a fost inseminarea?
Va si mai vorbim

Mergi la inceput