Copil? imi este atat de teama...

Copil? imi este atat de teama... | Autor: Ancuta-Maria

Link direct la acest mesaj

Se pare ca la mine e perioada cu probleme...
Imi doresc un bebe. Enorm de mult. Problema este ca imi este cumplit de teama. Sunt bolnava de Lupus, medicii mi'au spus ca multe femei cu lupus nasc copii sanatosi... dar numai gandul ca voi purta o sarcina cat timp ma indop cu medicamente ma inspaimanta. Daca nu va fi sanatos? Se nasc copii bolnavi si din mame sanatoase... Ma gandesc... teama asta sa fie din egoismul meu? sa nu am destul curaj sa merg pana la capat? Am mai pierdut doua sarcini, si mi'a venit in minte selectia naturala... sa nu fi fost bebe sanatos de am pierdut sarcina? In capul meu e un amalgam de intrebari fara raspuns...
Ma gandesc din ce in ce mai des la a infia un bebe mic...
Pe langa asta mai sunt si intrebarile daca voi fi o mama buna sau nu...
Mai sunt mame care au trecut prin asta? au reusit? Am nevoie de orice parere, sfat, pro sau contra.


PS: sper sa ma fi exprimat corect, si sa fiu inteleasa, pt ca nu prea descurc sa ma exprim in scris.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Nu sunt in situatia ta dar am inteles ca intr-adevar femeile cu lupus isi risca sanatatea (si-asa incercata) in cazul unei sarcini. Cu toate astea, stiu o fata care a facut o fetita sanatoasa, ea (mama) avand lupus. Am inteles ca sunt mai multe tipuri de lupus. Fata despre care vorbesc are lupus la piele. Stiu ca poate fi localizat si la pancreas si-atunci riscul este foarte mare in cazul unei sarcini.

Cel mai bine ar fi sa asculti sfatul doctorilor. Incearca daca poti sa ajungi la Fundeni la doctorita Uscatescu.

Oricum, mie adoptia mi se pare o solutie foarte buna. Eu m-am gandit la un moment dat la doptie chiar daca am un bebe al meu. Ai si tu bebe mult visat si salvezi si un copil de la o viata de chin.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Scuze, acum am vazut ca nu esti in Romania. Deci sfatul privitor la Fundeni si dr. Uscatescu nu-si are rostul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta-Maria spune:

Am Lupus Eritematos Sistemic. Au fost afectati rinichii, apoi inima. Ma bucur sa aud de un caz fericit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ancuta, nu stiu cat de grava e boala ta, dar daca spui ca sunt afectati rinichii si inima, inseamna ca nu e simplu. Decat sa-ti pui in pericol viata si sa-l expui pe bebe, mai bine incearca sa adopti un copil. Nu dai dovada de egoism daca nu vei da nastere unui copil, dimpotriva.
Cu siguranta vei fi o mama buna, sa nu te indoiesti de asta. Il vei iubi pe copilul adoptat si el iti va fi recunoscator. Oricine e in stare sa faca un copil, dar de adoptat - numai oamenii generosi si buni sunt capabili.

Multa sanatate,
Maria

Mergi la inceput