Gravidute prin FIV (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

IOANACARMEN si la mine au fost vreo 2 zile in care bubu a fost mai lenesa,acum si-a reluat miscarile angro.Eu cand mai aveam indoieli bagam un pic de ciocolata si imediat incepe dansul.
CATI te cred ca a fost minunat cand le-ai tinut in brate pe bebe Matei
CELLU sincer nu ma asteptam la asa ceva de la sp.Universitar,mai lasat masca,aveti grija de voi
DIANA scumpa fata ia-o mai usor puiule ca lucrezi mult,stiu ca esti nevoita,imi pare rau ca trebuie sa treci prin toate singura.Iar tatului lui bebe uite asta ii trebuie,ce i-as trage euCapul sus draga mea iar ca te-ai ingrasat nu conteaza ca o sa dai jos dupa ce vine bebe
MADA banuiesc ca vrei sa ai totu gata pana nasti,totusi ia-o mai usor
Cine vb.....
Fetelor sunt intr-un foc continuu ca am luat cheile de la casa.Am alergat sa luam paturile ca vine mama sambata si ne trebuiau.Au astia niste scoruri de te da pe spate poti da si 500 de lire pe un pat.In sfarsit am gasit ceva mai acceptabil pt noi dar acum caut pt bubu ceva si gasesc tot la preturi mari.Au fost reducerile si s-au dus cam toate dupa stoc,mi-au zis incercati dupa 15 feb.Mai gasesti la alte magazine pe net sa comanzi dar eu vroiam sa-l vad,sa vedem poate gasim ceva sambata.
E si dupa toate astea m-am rezit ca am niste dureri pe la fofo de nu pot sa merg,parca sa lasat si burticaContractii nu as avea mai multe ca de obicei,uff mai am si de impacetat o groaza.Oricum curat in casa nu sunt in stare sa fac,daca nu venea mama era jale,asa ca mut tot in mijlocul sufrageriei si astept ajutoare

Voi ati experimentat asa dureri pe jos??Bebe parca misca cam jos parca,vreau sa o iau mai usor sa mai rezistam un pic.Pe 31 merg la dr asta inseamna joia viitoare,abia astept sa vad cum stau....
la toate
34+ Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Ioana unii bebelusi, cresc iau in greutate si nu prea mai au loc sa miste,spre linistea ta mai bine du-te si fa o eco.
Cris ce bine ca iti vin ajutoare,eu treb sa platesc pt a le avea....sper sa am o bubulina necolicioasa ca pe mine nu are cine sa ma ajute iar sotul e plecat de la 07 la 19 cand vine e mort de oboseala,dar trec eu peste toate Bubu sa fie sanatoasa.
Fetelor cam amorteala pe aici nu mai dati nici un semn de viata??????
toate fetele.

Madalina 37+Sofia AMR=01.02.2008

calea sigura a esecului este sa renunti...
La mami in burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Salutare!

N-am mai intrat de ceva vreme ca ma simt tot rau cu greturile si n-am chef de nimic.
Nu stiu ce se intampla dar in fiecare zi stranut de 2-3 ori si am si chiar sughit. Ati patit si voi asa ceva? Parca undeva citisem ca stranutul e des intalnit, dar ce efecte are?
Cred ca nu am gripa pt ca nu am febra. Si totusi nasul mai curge din cand in cand.

Va doresc tuturor o sarcina cat mai usoara

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Alina te dadusem la disparuti.. Imi pare rau ca nu te simti bine. Eu tot fara greturi, doar somn. Cu stranuturi si eu ma laud, dar credeam ca e o ramasita de la raceala de acum 2 saptamani.
Eu am fost azi dimineata iar la eco la MNL, unde am facut fertilizarea. Mi-a facut eco si l-a masurat pe bebe, mi-a facut si 3D (evident ca nu se intelegea absolut nimic), ne-a dat sa ascultam si bataile inimii. Asa dragutz se aude !!!!!
Asa ca deocamdata astea sunt noutatile la mine.

la toata lumea !!!


Buburuza
asa creste Buburuza

"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

BUna norocoaselor! si sarcini usoare.
Sunt Arina si am facut ieri ET in z5 cu 2 embrioni in stadiul de blastocist. Medicul a zis ca aratau fff bine. Pe 1 feb mi-a zis sa fac testul.
As vrea sa stiu daca vreuna dintre voi a facut FIV cu blastocist.
Si as vrea sa va mai intreb, daca voi ati avut simptome ca la ciclu. Eu astazi, a doua zi de la transfer, am simptome exact ca la ciclu.
Stiu ca si voi v-ati pus intrebari de genul asta asa ca sper sa-mi intelegeti paranoia si nevoia de a vb cu cineva care a trecut efectiv prin acelasi lucru.

Va pup si sper ca in 2 saptamani sa ma pot alatura grupului vostru.
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Boo ma bucur ca ai auzit inimioara. Cate saptamani de sarcina ti-a trecut in fisa acum? Eu sunt in deruta cu numaratoarea pt ca desi am facut ET pe 14 dec, la prima eco, pe 7 ian prof.M mi-a trecut sarcina de 4-5 saptamani. Cateva zile mai tarziu cand cu disperare am facut a doua eco mi s-a trecut pe fisa 6 saptamani si o zi. Pai daca trece in ritmul asta ar insemna sa nasc mai repede decat credeam... La 6 saptamani un embrionas avea 0,53 cm iar celalalt 0,46. Sincera sa fiu nu mai inteleg nimic, nici in cate saptamani de sarcina sunt acum...

Arina din experienta mea de 2 FIV plus din ce am citit pe forum de cativa ani s-a demonstrat ca nu exista simptome care sa indice daca se prinde sau nu. In cazul meu atat la primul FIV (nereusit) cat si la al doilea (cu gemeni) am simtit ceva intepaturi si o tensiune in burtica. Si totusi rezultatele au fost total diferite. Ce te va ajuta foarte mult in perioada asta este sa fi linistita psihic, sa iti urmezi tratamentul asa cu ti-a fost prescris si sa te gandesti la cu totul altceva decat la ce se intampla cu corpul tau. La primul meu FIV mi se umflasera sanii si eram foarte tentata sa cred ca va fi unul reusit. Si nu a fost. La al doilea nu mi s-a mai parut nimic tocmai pt ca am realizat ca nu exista certitudini pana la BHCG. N-are rost sa iti framanti mintea cu asta. Concentreaza-te pe altceva mai frumos si traieste perioada asta ca si cum ai fi insarcinata.

Va pup pe toate!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Ciao fetele,
ma iertati ca nu mai intru dar jur ca atunci cand se mai linistesc apele la noi o sa fiu mai activa.Suntem super ocupate cu cei doi flacaiasi ,nu mai am timp nici sa merg la toaleta ca trebuie sa stau cu antenele intinse sa aud daca scrancesc dupa mami...astept sa se regleze putin si cu somnul ca confunda ziua cu noaptea si deja sunt ca un zombie.
Felicitari neo-mamicilor si neo-gravidutelor (am vazut ca sunt printre ele si doua gravi cu gemeni )

Va pupi pe toate

Mamica de gemenasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Helloo

Fetelor pe pagina a3a, se poate??!

Cati, bine-ai revenit! ma bucur ca sunteti bine si fericiti!
Madalina, mai ai putin si tu! ne pregatim de majorete!
Aurel_cris , cam asa e de-acuma, incepe sa te doara jos, sa se umfle picioarele! ...dar nu mai e mult si o sa-ti tii puiul in brate si uiti ce greu a fost! in curand o sa-ti fie dor de burtica si de miscarile din ea! succes la cumparaturi!
Alina_Alexandra si Boo, ma bucur ca sarcinile merg bine! mai cu greturi,mai cu somn, important e sa va menajati in primele 3 luni, ca astea sunt cele mai importante, acum se formeaza bebeii vostri sanatosi! sanatate multa in continuare si mai dati-ne vesti!
Cellu, imi pare rau ca ai trecut prin asemenea momente! si mie mi-a fost groaza de conditiile din spitalul nostru, de-aia am si nascut la privat! ma bucur ca sunteti bine, asta e important acum!
Marilou, nastere usoara, sa fiti sanatoase si refacere rapida!
Ioanacarmen, si eu m-am speriat asa spre sfarsitul sarcinii. Se pare ca de-acum bebe are din ce in ce mai putin loc si de-aia se misca mai putin! ideea e ca daca nu-l simti mai mult de 8 ore sa te consulti cu dr !

Noi facem duminica 7 luni, nici mie nu-mi vine sa cred cand a trecut timpul!parca ma si sperie ca trece asa repede si n-apuc sa profit de bebele meu dulce indeajuns! e obositor, dar asa de frumos!!
Daca vreti sa vedeti pe Filip ce fatzuca de ghidus si-a tras, aveti poze noi la semnatura, alea de la 6 luni!!
tuturor!



Andicu mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)
Filip de Sarbatori
Filip la 6 luni
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Arina pot sa spun ca si eu am avut dureri ca la ciclu, poate cateodata chiar mai rau decat la ciclu cand de obicei nu ma doare cine stie ce burta. Stiu ca aveam zile intregi cand ma durea si ma duceam cu frica la toileta sa nu gasesc pete, alte zile cand era mai putin .. Eu zic sa stai linistita, sa nu te gandesti la nimic rau. Oricum gandeste-te ca faci tot ce se poate si mai departe e cum vrea Dumnezeu.
Alina si eu sunt un pic in ceata cu varsta asta. Ieri cand am fost la dr cu care am facut fertilizarea, mi-a zis ca dupa masuratori bebele are 7s + 2z. Daca calculez de la ultimul cm, e cu cateva zile mai mult. Eu zic ca nu conteaza foarte mult asta, cred ca o sa se mai schimbe pe parcurs. Ecograful da "timpul" asta in functie de masuratori, dar bebeii cresc diferit, si poate acum mai putin .. maine mai mult.
Ieri la masuratori (deci dupa ei la 7s2z) bebele avea 1,13 cm. Ma distrez ca e cat doua patratele de foie de matematica. hihihihi

Andicu m-am uitat la poze. E asa dragalas Filip !!!!




Buburuza
asa creste Buburuza

"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Fetelor......am o intrebare la voi...
Cat timp ati facut tratament cu Utrogestan si Acid Folic ? Eu iau cate 9 cps./zi ....nu e cam mult ?


Ella 8+

Mergi la inceput